logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Příprava teplé vody

Rozvod teplé vody musí podle ČSN EN 806-2 zajistit, aby při úplném otevření výtokové armatury vytékala nejpozději po uplynutí 30 s voda o teplotě 50 °C až 55 °C, výjimečně 60 °C (v odběrové špičce krátkodobě nejméně 45 °C). České republice chybí národní předpis, ve kterém by byly uvedeny specifické potřeby teplé vody. Optimální návrh rozvodu teplé vody v rámci vnitřního vodovodu v budově vede k významným úsporám, má krátkou návratnost a je zároveň správnou cestou k zajištění hygienických požadavků na teplou vodu dle platné vyhlášky.

Místní příprava teplé vody buď nevyžaduje žádný rozvod teplé vody, protože použité lokální ohřívače jsou umístěné u každého odběrného místa, nebo vyžaduje jen krátké potrubí, pokud místní (skupinový) ohřívač vody slouží pro více odběrných míst. Jiné varianty přípravy teplé vody využívají tepelný výměník pro byt nebo funkční jednotku. Případně jde o centrální přípravu teplé vody plynovým nebo elektrickým ohřívačem nebo teplou vodu z akumulačních nádob, které jsou součástí systému s kotlem na biomasu, tuhá paliva nebo systému se solárními kolektory nebo tepelným čerpadlem. Volba je zcela závislá na zvážení konkrétních podmínek (možnosti vést potrubí, potřeby teplé vody podle množství, teploty a průběhu potřeby, efektivního provázání se systémem vytápění).

S účinností od 7. 11. 2014 platí vyhláška č. 237/2014 Sb., kterou se mění vyhláška č. 194/2007 Sb., kterou se stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody, měrné ukazatele spotřeby tepelné energie pro vytápění a pro přípravu teplé vody a požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji regulujícími dodávku tepelné energie konečným spotřebitelům.

Vyhláška mimo jiné uvádí povinnost pro domy, kde se provádí rozúčtování nákladů na společnou přípravu teplé vody: v případě společné přípravy teplé vody v domě se na vstupní potrubí zásobující každý byt nebo nebytový prostor teplou vodou osadí vodoměr na teplou vodu používaný k rozdělování nákladů na společnou přípravu teplé vody v domě podle vyhlášky, kterou se stanoví měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu.

Od 25.10.2020 lze instalovat pouze měřidla s možností dálkového odečtu. Tento požadavek je součástí trendu vedoucímu až k možnosti pro spotřebitele sledovat svou spotřebu v reálném čase, přizpůsobit se, šetřit a včas odhalit příp. technické závady nebo havárii.


Mohlo by vás zajímat


20.1.2025redakce
TZB-info doporučuje Nová zelená úsporám pro rodinné domy se od roku 2025 bude skládat ze dvou výzev: Oprav dům po babičce a Nová zelená úsporám Light. Nové výzvy pro rodinné domy budou v programu Nová zelená úsporám spuštěny 20. února 2025. Řekl to Petr Hladík, ministr životního prostředí ČR na tiskové konferenci při zahájení výstavy Infotherma 2025 v Ostravě. Zahájení a tiskovou konferenci přenášel portál ESTAV.tv. Výzvy pro bytové domy zůstávají beze změny.
13.1.2025Ing. Marek Konečný, Ing. Vojtěch Zavřel, Ph.D.
Recenzovaný Tento článek prezentuje simulační analýzu realizovanou na Ústavu techniky prostředí ČVUT v rámci tzv. společného cvičení organizovaného v rámci IEA EBC Annex 82. Cílem cvičení, kterého se zúčastnilo více než deset mezinárodních výzkumných týmů z různých odvětví, bylo na základě jednotného zadání ověřit a porovnat různé přístupy k dosažení energetické flexibility v budovách. Český tým založil svou studii na komplexní simulaci energetického chování budov včetně detailně propracovaného numerického modelu systému vytápění, přípravy teplé vody, chlazení a větrání. Na vytvořeném modelu byl studován potenciál pro poskytování energetické flexibility a odpovědnosti provozovatelů budov v kontextu chytrých energetických sítí.
7.1.2025redakce
Prohlédněte si soutěžící exponáty internetové hlasovací soutěže „TOP VÝROBKY INFOTHERMY 2025“ v tomto článku na TZB-info. Hlasujte pro svého favorita – klikněte na tlačítko vybrat „Top výrobek vystavovatelů INFOTHERMY 2025“ pod popisem jednotlivého výrobku. Na konci seznamu zadejte svůj e-mail a klikněte na HLASOVAT. Objeví se vám potvrzení o přijetí Vašeho hlasu. Ocenění čeká nejen na 3 nejúspěšnější výrobky, ale dárky potěšíme i 20 hlasujících. Hlasujte. Děkujeme.
Trubicové solární kolektory, foto © TZB-info
11.12.2024Ing. Lukáš Skalík, PhD., EUR ING, Stavebná fakulta STU Bratislava
Recenzovaný Navrhnúť slnečné energetické systémy (SES) so slnečnými kolektormi možno viacerými spôsobmi: ručne – výpočtom; pomocou softvéru – existuje viacero výpočtových programov pre návrh SES, napr. T*Sol od renomovanej nemeckej spoločnosti Valentin software na výpočet termálnych tepelných kolektorov, alebo PV*Sol na návrh a simuláciu fotovoltických elektrární akejkoľvek veľkosti; alebo podľa pokynov výrobcu – ak pri návrhu SES vieme výrobcu/dodávateľa zariadení, môžeme použiť odporúčané postupy výpočtu z projekčných podkladov danej spoločnosti za predpokladu, že takými disponuje.
29.11.2024AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem
Tepelné čerpadlo je moderní řešení pro ekologické a efektivní vytápění a ohřev vody, v létě slouží i k chlazení. Vytápění domácnosti představuje obvykle až 70–90 % nákladů na energie, s tepelným čerpadlem je snížíte.
19.11.2024NIBE ENERGY SYSTEMS CZ
Družstevní závody Dražice - strojírna s.r.o.
Unikátní kompaktní zařízení bez venkovní jednotky využívá energii z vnitřního odpadního vzduchu a splňuje tři základní požadavky moderního bydlení – přípravu teplé vody, vytápění a řízené kontinuální větrání objektu se zpětným ziskem tepla. NIBE S735 nabízí efektivní a udržitelné řešení zejména pro novostavby a nízkoenergetické domy.
15.11.2024Brilon a.s.
Snížit náklady na provoz systému cirkulace teplé vody je možné řízením doby činnosti cirkulačního čerpadla. Pevné nastavení dob provozu cirkulačního čerpadla nebo jeho řízení jen podle teploty vody na výstupu z cirkulačního okruhu nestačí.
12.11.2024ASIO
Každý z nás by měl usilovat o úsporné nakládání s vodou a energiemi. Někdy se tyto oblasti prolínají nebo se z různých důvodů, například při recyklaci šedých vod, nemusí vyplatit řešit je samostatně – nebo jsou technicky obtížně proveditelné. Často se setkáváme s majiteli bytů, kteří by rádi recyklovali šedé vody, avšak v bytových domech je efektivnější řešit tyto systémy centrálně.
11.11.2024AKIRE s.r.o.
Využití tepla z odpadní vody je v současné době aktuálním nástrojem, který umožňuje další snižování energetické náročnosti budov. Tato situace je dána zvyšujícím se podílem potřeby tepla na ohřev teplé vody, respektive snižujícím se podílem potřeby tepla na vytápění. Zatímco potřeba tepla na vytápění klesá, což je způsobeno především optimalizací tepelně izolačních vlastností obálek budov, potřeba tepla na ohřev teplé vody zůstává stejná, v některých případech dokonce stoupá.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.