logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Příprava teplé vody

Rozvod teplé vody musí podle ČSN EN 806-2 zajistit, aby při úplném otevření výtokové armatury vytékala nejpozději po uplynutí 30 s voda o teplotě 50 °C až 55 °C, výjimečně 60 °C (v odběrové špičce krátkodobě nejméně 45 °C). České republice chybí národní předpis, ve kterém by byly uvedeny specifické potřeby teplé vody. Optimální návrh rozvodu teplé vody v rámci vnitřního vodovodu v budově vede k významným úsporám, má krátkou návratnost a je zároveň správnou cestou k zajištění hygienických požadavků na teplou vodu dle platné vyhlášky.

Místní příprava teplé vody buď nevyžaduje žádný rozvod teplé vody, protože použité lokální ohřívače jsou umístěné u každého odběrného místa, nebo vyžaduje jen krátké potrubí, pokud místní (skupinový) ohřívač vody slouží pro více odběrných míst. Jiné varianty přípravy teplé vody využívají tepelný výměník pro byt nebo funkční jednotku. Případně jde o centrální přípravu teplé vody plynovým nebo elektrickým ohřívačem nebo teplou vodu z akumulačních nádob, které jsou součástí systému s kotlem na biomasu, tuhá paliva nebo systému se solárními kolektory nebo tepelným čerpadlem. Volba je zcela závislá na zvážení konkrétních podmínek (možnosti vést potrubí, potřeby teplé vody podle množství, teploty a průběhu potřeby, efektivního provázání se systémem vytápění).

S účinností od 7. 11. 2014 platí vyhláška č. 237/2014 Sb., kterou se mění vyhláška č. 194/2007 Sb., kterou se stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody, měrné ukazatele spotřeby tepelné energie pro vytápění a pro přípravu teplé vody a požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji regulujícími dodávku tepelné energie konečným spotřebitelům.

Vyhláška mimo jiné uvádí povinnost pro domy, kde se provádí rozúčtování nákladů na společnou přípravu teplé vody: v případě společné přípravy teplé vody v domě se na vstupní potrubí zásobující každý byt nebo nebytový prostor teplou vodou osadí vodoměr na teplou vodu používaný k rozdělování nákladů na společnou přípravu teplé vody v domě podle vyhlášky, kterou se stanoví měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu.

Od 25.10.2020 lze instalovat pouze měřidla s možností dálkového odečtu. Tento požadavek je součástí trendu vedoucímu až k možnosti pro spotřebitele sledovat svou spotřebu v reálném čase, přizpůsobit se, šetřit a včas odhalit příp. technické závady nebo havárii.


Mohlo by vás zajímat


Tepelná čerpadla Vitocal 200-S typ vzduch/voda s níže instalovaným systémem změkčování pitné vody Vitoset Aqua.
22.4.2024VIESSMANN, spol. s r.o.
Výrobky Vitoset Aqua od společnosti Viessmann chrání vodovodní potrubí a zařízení využívající vodu, jako jsou kotle, zásobníky teplé vody a domácí spotřebiče (včetně praček, myček nádobí, kávovarů a tlakových hrnců) před usazováním vodního kamene zapříčiněného tvrdou vodou. Tím se prodlužuje jejich životnost a výrazně se snižuje pravděpodobnost nákladných oprav. Příjemným vedlejším účinkem je jednodušší čištění sanitárních zařízení.
28.3.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Vrty o celkové hloubce 720 metrů jsou zdrojem tepla pro tepelné čerpadlo, které vytápí Gočárovu galerii v historickém areálu Automatických mlýnů v Pardubicích. Zásadním požadavkem mj. bylo i neovlivnění venkovního vzhledu komplexu budov.
Příklad řešení zemního kolektoru v rýze pro dvě trubky. (Foto a copy: IVT)
25.3.2024Ing. Petr Michal, IVT Tepelná čerpadla s.r.o.
Odborný Optimální návrh zemního plošného kolektoru musí vycházet nejen z výkonu tepelného čerpadla, tepelné ztráty domu, ale musí respektovat i skutečné množství tepla, které TČ z kolektoru odvede a nelze podcenit ani intenzitu, rychlost, s jakou bude teplo z kolektoru čerpáno.
19.3.2024STIEBEL ELTRON spol. s r.o.
Společnost STIEBEL ELTRON, přední německý výrobce tepelných čerpadel a ohřívačů vody, získala v rámci 12. ročníku Czech Superbrands 2024 titul Czech Business Superbrands a obhájila tak titul z roku 2023. Ocenění, které je určeno těm nejprestižnějším obchodním značkám, společnost získala již po třetí, což je důkazem o výborných výsledcích v oblasti budování úspěšné značky.
15.3.2024Daikin Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.
V rámci této koncepční studie byly vypracovány 3 varianty energetického konceptu vytápění a chlazení stávající administrativní budovy s lehkým obvodovým pláštěm v Praze jako podklad pro investiční rozhodování s ohledem na úsporu emise CO2.
12.3.2024alpha innotec
Seznamte se s revoluční novinkou v řadě vysokoteplotních tepelných čerpadel od německého výrobce alpha innotec. Hybrox, v pořadí již třetí generace tepelných čerpadel vzduch/voda s přírodním chladivem R290, nabízí díky širokému rozpětí výkonů a vysoké výstupní teplotě řešení pro novostavby i ty nejnáročnější renovační projekty.
29.2.2024NIBE ENERGY SYSTEMS CZ
Družstevní závody Dražice - strojírna s.r.o.
Společnost DZ Dražice, člen skupiny NIBE, představila na letošním ostravském veletrhu Infotherma energeticky nejúčinnější tepelné čerpadlo značky NIBE S1256 s novým ekologickým chladivem R454B. Toto zařízení systému země-voda, určené k šetrnému vytápění, chlazení a ohřevu vody, je možné propojit s řadou prvků chytré domácnosti.
20.2.2024STIEBEL ELTRON spol. s r.o.
Téměř 23 % českých domácností během zimního období preferuje topit si v domácnosti na teplotu 22 °C a více. Přesto ji však v topné sezóně bylo nuceno snížit celkem 40 % Čechů. Téměř polovina z nich maximálně o dva stupně, dalších bezmála 40 % respondentů o dva až tři stupně. Mohou za to vysoké ceny energií a legislativní změny v oblasti energetiky. O investování do úspornějších zdrojů vytápění však uvažuje pouze pětina Čechů, většina z nich by volila tepelné čerpadlo.
5.2.2024Ing. Jiří Novotný, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze
Odborný Návrh fotovoltaického systému se zohledněním tepelné ztráty, vnějších i vnitřních zisků, způsobu vytápění a ohřevu vody umožňuje výpočtový nástroj vytvořený pro bilancování budov s fotovoltaickými systémy. V příkladu jsou porovnány kombinace FS s tepelným čerpadlem nebo s elektrickým kotlem.
23.1.2024Panasonic (divize tepelná čerpadla a klimatizační technika)
Společnost Panasonic Heating & Cooling Solutions uvádí na trh tepelná čerpadla typu vzduch-voda ECOi-W AQUA-G BLUE. Ta využívají ekologické chladivo R290 s mimořádně nízkým potenciálem globálního oteplování (GWP) na úrovni 3. Navíc byla čerpadla navržena tak, aby splňovala požadavky na energeticky náročnější komerční, průmyslové a rezidenční objekty.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.