Článek přináší souhrnné a přehledné informace o regulaci tepelné energie na vytápění a teplé vody v české legislativě. Informuje nejen o povinnostech, ale i o nutných postupech a zásazích, které je nutné provést při zateplení obvodového pláště.
Na základě velké novely energetického zákona nabyla dne 1. března 2006 účinnosti vyhláška Energetického regulačního úřadu č. 51/2006 Sb. o podmínkách připojení k elektrizační soustavě. Informace o ní přináší následující článek.
Bytové domy obsahují velké množství technických zařízení, která vyžadují pravidelné kontroly. Článek shrnuje požadavky legislativy a technických norem na prohlídky elektrických, tlakových a plynových zařízení, výtahů, požárně bezpečnostních zařízení a komínů.
Odkaz na českou technickou normu v právním předpisu nezpůsobuje vždy právní povinnost řídit se všemi ustanoveními české technické normy, na kterou je v právním předpisu odkazováno. Vždy je nutno v daném právním předpisu zkoumat, jaký význam má ustanovení, v němž je odkaz na českou technickou normu.
České technické normy mohou být vypracovány všude tam, kde je potřebné stanovit pravidla správné a uznávané praxe oboru, oblasti nebo profese a kde tato pravidla nejsou dostatečně vymezena právními předpisy. Jaké je ale jejich postavení ve vztahu k právnímu řádu?
Co znamená pojem česká technická norma, harmonizovaná česká technická norma a jak jsou vytvářeny a vydávány normy v České republice? A jak je to s pořizováním kopií norem?
Autor v odpovědích na dotazy čtenářů upozorňuje na předpisy platné v současné době, týkající se autorizace inženýrů a techniků a její uplatnění ve stavební činnosti. Jde o legislativní vymezení pravomocí a povinností autorizovaných inženýrů a techniků.
V oboru výstavby plynárenských zařízení se používá pojem technická pravidla a technická doporučení, označovaná jako TPG a TDG. Jsou tyto dokumenty závazné pro výkon činností v plynárenství?
Tento článek je čtvrtou částí výběru informací z přednášek, které zazněly na cyklu firemních seminářů Protherm 2006. Tato část je věnována důležitým informacím k připravované směrnici 2002/91/EC o energetické náročnosti budov.
Článek je třetí částí výběru informací z přednášek, které zazněly na cyklu firemních seminářů Protherm 2006. Tato část je věnována rekapitulaci informací ke komínům a plynovým kotelnám.
V článku najdete například: jaké uvažovat hodnoty potřeby vody pro bytový dům, jaký je stav přípravy další části nové normy pro vnitřní vodovody, kritéria pro volbu baterie, návrh nerezového potrubí. Je úkolem projektanta zpracovat provozní řád?
Tento článek je druhou částí výběru informací z přednášek, které zazněly na cyklu firemních seminářů Protherm 2006. Tato druhá část je věnována zásadám návrhu ohřevu teplé vody.
Článek je výběrem informací z přednášek, které byly předneseny na cyklu odborných seminářů Protherm 2006. První část je věnována přehledu novinek v legislativě se zaměřením na vytápění.
Poslední pokračování seriálu článků přináší přílohy, na které se předchozí díly odkazovaly. Seznam autorizovaných osob, přehled harmonizovaných norem k Nařízení vlády č. 190/2002 Sb. a přehled tzv. určených norem k nařízení vlády č. 163/2002 Sb.
Již třetí pokračování článku, pro jehož zpracování je podkladem dokument SPTZ, přináší seznam stanovených výrobků s odpovídajícími postupy posuzování shody.
Podkladem pro článek je dokument Svazu podnikatelů v oblasti technických zařízení, který obsahuje popis stavu zavedení této evropské směrnice v ČR a seznamuje s obsahem a zaměřením těchto právních předpisů a s povinnostmi, které by mohly z těchto předpisů pro členské subjekty SPTZ vyplývat.
Článek přehledně shrnuje požadavky aktuálně platné legislativy ve formě četných vyhlášek a nařízení vlády na větrání vnitřních prostor. Autorka zároveň přidává svůj komentář a v případech, kdy si legislativní požadavky vzájemně odporují, současně pak i doporučení, jak v těchto případech postupovat.
21.11.2005
Ing. Irena Plocková, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Příspěvek byl přednesen na konferenci Energetická náročnost budov v rámci doprovodného programu k veletrhu ForArch 2005. Přednáška je na konci doplněna o aktuální dotazy a odpovědi Ing. Plockové k dané problematice.