Článek vysvětluje znění vybraných paragrafů Vyhlášky č. 151/2001 Sb., které byly předmětem nejčastějších dotazů technické veřejnosti. Zároveň i naznačuje přístup, kterým SEI bude vykládat a prakticky kontrolovat požadavky stanovené vyhláškou.
Vládní nařízení přináší další změny, které nebyly v prvním článku zmíněny, a proto se k němu opět vracíme. Je to např. i ustanovení, že práce u počítače musí být během pracovní směny přerušována bezpečnostními přestávkami nebo změnami činnosti v délce 5 až 10 minut po každých dvou hodinách nepřetržité práce.
Článek je druhým z navazujících článků na úvodní legislativní přehled v článku Zákon o ochraně veřejného zdraví... Autorka vybírá ty nejdůležitější praktické závěry nové vyhlášky. Dozvíte se mimo jiné i předepsané teploty v jednotlivých místostech v topné sezóně, v kterém případě se musí školské zařízení zavřít, nebo jaká je předepsaná výška pro umyvadlo v mateřské školce.
Článek je první z navazujících článků na úvodní legislativní přehled v článku Zákon o ochraně veřejného zdraví... z minulého týdne. Autorka vybírá z vyhlášky pro provozovny poskytující stravovací služby konkrétní hygienické požadavky. Například v kterých případech je nezbytná bezdotyková baterie?
Stupeň závaznosti prováděcích vyhlášek a norem (ČSN) je stále pro mnohé projektanty i další odborníky z profesí TZB nejasný. Přitom se jedná o základní zákonné podklady pro jejich práci. Nabízíme Vám dnes první ze série originálních článků k této problematice. Další budeme publikovat v příštích týdnech.
Energetický zákon nahrazuje dosavadní zákon č. 222/1994 Sb. jehož platnost se od data účinnosti zákona č. 458/2000 Sb. tj. od 1.1.2001 ruší. Nový energetický zákon sleduje harmonizaci české energetické legislativy s legislativou Evropské unie a nově upravuje podmínky podnikání a výkon státní správy v energetických odvětvích, tj. v elektroenergetice, v plynárenství a v teplárenství.
V dřívějších dobách byl obsah projektové dokumentace (PD) předepisován vyhláškami zveřejňovanými ve sbírce zákonů. V současné době není k dispozici právně závazný předpis, který by určoval skladbu a obsah PD jednotlivých profesí. Autor předkládá návrh obsahu dokumentace konzultovaný v odborné sekci 01 Společnosti pro techniku prostředí.
od 1.7.2001 vstupuje v platnost protokol PECA o posuzování shody a akceptaci průmyslových výrobků mezi ČR a EU. Díky němu by měli výrobci a dovozci ušetřit značné náklady při uvádění svých výrobků na trhy v ČR a EU. V dnešní první části je objasněn princip platného souvisejícího zákona č.22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky.
Porovnání legislativních materiálů pro vymezení rozsahu projektové dokumentace v jejich jednotlivých stupních a etapách. Návrh upřesnění požadovaného rozsahu projektové dokumentace. Odborná veřejnost získá podklad k jednání v rámci dodavatelsko odběratelských vztahů a pomůcku pro vytvoření tlaku na legislativní organizace.