logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Pasivní domy
Archiv článků od 8.3.2013 do 20.5.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

20.5.2013
Xella CZ, s.r.o.

Navrhněte dvoupatrový, nepodsklepený rodinný dům s nulovou spotřebou, který bude energeticky efektivní, postavený z ekologického a úsporného materiálu Ytong a esteticky dokonalý. Takové bylo zadání společnosti Xella, předního výrobce kvalitních stavebních materiálů, pro architekty z regionu Střední Evropy.

18.5.2013
Ing. Milan Bechyně, redakce

Stavební řešení, technická zařízení, vzduchotěsnost nízkoenergetických a pasivních domů postupují rychlým vývojem. Nově jsou také diskutovány domy energeticky nulové a nezávislé. Proto kolektiv odborníků v čele s Janem Tywoniakem sestavil publikaci, která se této problematice velmi podrobně věnuje. Publikace je v prodeji již od roku 2012.

11.5.2013
Bc. Oldřich Rejl, redakce

Článek přibližuje postup výroby stěnových panelů dřevostaveb z lehkého skeletu a zejména osazování oken Progression od společnosti Slavona do panelu dřevostavby přímo ve výrobně.

29.4.2013
Prof. Dr. Jarek Kurnitski a redakce Blueprint

Jedním z důvodů, proč budovy s téměř nulovou spotřebou energie neplní očekávání uživatelů, je to, že mohou být příliš složité na provozování. Dalším důvodem může být přílišný optimismus projektu,který nezohlední např. spotřeb energie kancelářskou technikou, která ve skutečnosti dominuje v energetické bilanci budovy.

22.4.2013
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o., Ing. Michal Kubelka, Ing. Ivan Cifrinec, Ph.D., MBA, Ing. Otakar Pump

Směrnice EP a Rady 2010/31/EU o energetické náročnosti budov byla implementována do českého právního řádu do zákonem 318/2012 Sb. o hospodaření energií. Je zřejmé, že hlavním cílem je tedy snižování spotřeby energie pro provoz budov, a tedy se týká i technických systémů budov pro úpravu tepelně-vlhkostního stavu prostředí (vytápění, větrání, klimatizace).

14.4.2013
Vlastimil Růžička, redakce

Neznamená to, že by studenti a pedagogové Vyšší odborné školy ve Volyni byli pasivní. Naopak – vedení známé instituce otevírá nový akreditovaný vzdělávací program s názvem Nízkoenergetické a pasivní objekty a rozšiřuje prostory pro vzdělávání i praxi. Informoval o tom zástupce ředitele školy Ing. Petr Červený.

10.4.2013
James Hardie Europe GmbH, o.s.

První zelená budova administrativního typu v ČR byla dokončena v listopadu 2012. Součástí fasády jsou i protipožární sádrovláknité desky fermacell Firepanel A1. Kromě inovativních technologií, jako jsou aktivované stropy pro chlazení a vytápění, je využívána i šedá voda z umýváren, která je čištěna a připravována k opětovnému použití prostřednictvím kořenové čističky.

8.4.2013
Ing. Miroslav Urban, Ph.D., prof. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra TZB

V souvislosti s implementací revidované evropské směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov se v současné době mění některé legislativní předpisy, např. vyhláška č. 148/2007 Sb., nahrazená vyhláškou č. 78/2013 Sb. Článek je zaměřen na změny související s energetickou certifikací budov, dále jen „ENB“, z pohledu změn v hodnocení ENB.

5.4.2013
Vlastimil Růžička, redakce

Tradičně se v jihočeském městečku Volyně sešli nadšenci, aby představili nestárnoucí stavební materiál. 17. ročník dvoudenního semináře (27. až 28. 3.) Dřevostavby 2013 přinesl celou řadu zajímavých událostí a přednášek.

3.4.2013
Kalksandstein CZ s.r.o., vápenopískové cihly Zapf Daigfuss, Ing. Martin Konečný

Vysoká únosnost vápenopískových zdí umožňuje konstruovat štíhlé nosné stěny. Tím ušetříte 5–7 % obestavěného prostoru a tím také tolik investičních nákladů. Kalksandstein má nosné stěny již od 115 mm vč. integrovaných elektroinstalačních kanálů. Naprosto přesné rovinné stěny umožňují provádění tenkovrstvých omítek a tím získáte další prostor 1–2 % podlahové plochy.

2.4.2013
LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.

Také u základů se vyplatí kriticky vybírat materiály a dobře zvažovat jejich vlastnosti. Volba projektantů, stavitelů i investorů by v dnešní době měla vždy směřovat k materiálům a technologiím, které pomohou při užívání stavby zajistit co nejnižší energetické nároky. A jednou z nich je právě inovativní zakládání rodinných domů na tepelně izolačním zásypu z Liaporu (keramzitu).

21.3.2013
Ing. Libor Hrubý, Centrum pasivního domu

U pasivních domů vytápění tvoří v celkové bilanci sotva třetinu spotřeby energie. Při takto nízké potřebě je vhodné používat jednoduché, levné a účinné zdroje s maximálním využitím obnovitelné energie. Například ze slunce, z biomasy nebo ze země.

19.3.2013
Ing. Jan Pejter, ENVIROS, s. r. o.

Implementace směrnice EU o energetické náročnosti v budovách (EPBD) se netýká jen ČR, ale všech členských států EU. Jak si tuto směrnici vykládají a nakonec i realizují vybrané státy v EU vzhledem ke značné volnosti samotné realizace směrnice EPBD?

18.3.2013
Ing. arch. Klára Bukolská

Dosažení kvalitního a zdravého vnitřního prostředí v budovách s velmi nízkou potřebou energie znamená holistický přístup od počátečního návrhu budovy po její provoz. Tento přístup k návrhu také vyvolává potřebu holistického přístupu k měření/hodnocení stavby, a to jak z pohledu kvantitativních ukazatelů, tak kvalitativních.

17.3.2013
ForDom, s.r.o., Zvolen

Významný podiel na obchodných výsledkoch dosahuje spoločnosť ForDom s.r.o. na rakúskom trhu. Pre rakúskeho partnera – spoločnosť FertighausOK GmbH realizovala za posledné 4 roky viac ako 30 stavieb rodinných domov. Mimoriadne obľúbené v Rakúsku sú energeticky pasívne domy ECOCUBE.

11.3.2013
Ing. Václav Helebrant, STIEBEL ELTRON spol. s r.o.

Autor se zabývá různými přístupy k vytápění a přípravě teplé vody u nízkoenergetických domů. Dává jak obecná doporučení, tak ukazuje konkrétní řešení s příslušnými energetickými ukazateli.

10.3.2013
Ing. Jiří Čech, AB Atelier Sedlice, Rožmitál pod Třemšínem

Již od roku 2007 pracujeme na projektu energeticky pasivní mateřské školy v Praze-Slivenci. V roce 2010 proběhlo výběrové řízení na hlavního dodavatele stavby a od 2011 probíhá samotná výstavba. V předešlém článku   jste mohli sledovat naše první kroky, tentokrát přinášíme aktuální průběh stavby.

8.3.2013
akad. arch. Aleš Brotánek, AB Atelier Sedlice, Rožmitál pod Třemšínem

Spotřeba energie veřejných budov je dodnes jen výjmečně ústředním předmětem zájmů obcí, státu a tím méně projektantů, neboť jejich provoz je hrazen ze společných prostředků a je jen vzácně cítit jako problém s adresnou odpovědností. Pokusme se najít další souvislosti a vyhledat konkrétní případy.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.