Chcete bydlet moderně a zbytečně neutrácet za energie? Novinky o nízkoenergetickém stavění, které hýbou současným světem stavebnictví, nabídne jako nosné téma letošní mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH a souběžné tematické veletrhy.
V Hannoveru se sešlo při celosvětově nejdůležitějším kongresu o energeticky úsporném stavění a rekonstrukcích od 4. do 5. května 2012 přes 1000 odborníků ze 45 zemí, aby na základě rozsáhlých zkušeností s pasivními domy vypracovali konkrétní návrh řešení pro globální energetický převrat prostřednictvím energetické efektivity.
Předmětem posouzení je porovnání přípravy teplé vody pomocí fotovoltaického zařízení v kombinaci s malým tepelným čerpadlem a běžných solárních termických kolektorů. Výzkumy ukazují, že při stejných plochách kolektorů jsou investiční náklady podobné, avšak variantou solární elektřina + malé tepelné čerpadlo (mikročerpadlo) se dá ušetřit výrazně více energie.
Vchodové dveře jsou vizitkou každého domu. V pasivním domě na ně klademe mnohem více požadavků, nejen na zvukový útlum, vodotěsnost, bezpečnost, pohodlný průchod, tepelnou izolaci, ale i maximální neprůvzdušnost. Jak vybírat vchodové dveře? Pokud jde o volbu materiálu, stále suverénně nejoblíbenějším je dřevo – klasický materiál s vynikající tuhostí.
Článek se zabývá nesmírně aktuální problematikou navrhování energeticky pasivních domů. Autorka prostřednictvím parametrických studií zkoumala vliv jednotlivých návrhových prvků na energetické vlastnosti pasivních domů. Pro tento účel vybrala čtyři základní modelové objekty, pro které příslušné studie realizovala.
Při posuzování udržitelnosti je každopádně nutno brát v úvahu kromě ekologických cílů rovněž finanční zdroje. Vzhledem k důležitosti financování závisí na zdrojích všechna rozhodnutí při výstavbě. Nízkorozpočtové cíle a pasivní standard domu lze velmi dobře sloučit dohromady. Přitom je důležité, aby projektanti optimálně uplatňovali všechny známé možnosti snižování nákladů při výstavbě.
Jubilejní 10. ročník soutěžní přehlídky TOP DOMY, zná mezi 15 nejlepšími realizacemi své vítěze. Oceněné návrhy v kategorii „Pasivní TOP DŮM“ zaštítila společnost ROCKWOOL, a.s., která vyrábí kamennou vlnu především pro stavby, kde je nadstandardní tloušťka izolací naprostou nezbytností. Od roku 2020 bude muset být každá nová stavba postavena v pasivním standardu, což znamená, že její spotřeba tepla bude nižší než 15 kWh/m2.
Každý den se ve své praxi setkáváme s „pasivními domy“. Dnes téměř každý architekt pasivní domy navrhuje a skoro každá firma je v ČR „běžně staví“. Velké poptávce a jejímu rozvoji napomohl program Zelená úsporám. Jaká je však skutečnost? Jaké pasivní domy se skutečně staví, jakých dosahují parametrů a hodnot? Na tyto otázky odpovídá tento příspěvek.
Období Velikonoc tradičně připomíná také seminář Dřevostavby ve Volyni. Již 16 let se tady každý rok scházejí nejrůznější nadšenci, aby představili nestárnoucí stavební materiál. Seminář je určen projekčním, investorským a realizačním firmám, které se zabývají problematikou dřevostaveb, řídícím pracovníkům resortu stavebnictví a dřevozpracujícího průmyslu, pedagogům odborných škol, studentům a široké odborné veřejnosti.
Evropské směrnice a nařízení směrují společnost k vyššímu zájmu o energetickou spotřebu budov. Tato nařízení jsou většinou snadněji splnitelná u rodinných domků. U stále velkého počtu bytových domů, komerčních budov a budov veřejné obslužnosti je však nezbytné se nad jejich vysokou energetickou náročností i nadále zamýšlet.
Při výběru zasklení je vhodné pamatovat na určité parametry tak, aby výkon skla vyhovoval konkrétním potřebám. Nejvíce je třeba zohlednit tepelněizolační vlastnosti a ochranu proti slunečnímu záření, vzhled, protihlukovou izolaci a bezpečnost. Dle zadaných požadavků lze zvolit to nejlepší možné složení, ať se již jedná o izolační dvojsklo nebo trojsklo, které bude splňovat individuální potřeby.
Článek pojednává o vývoji měření vzduchotěsnosti obalových plášťů budov v České republice. Uvádí počáteční kritéria a chyby, které se dělaly. podrobně se věnuje současnému stavu měření vzduchotěsnosti a uvádí některé zajímavé postřehy z praxe. Příspěvek byl přednesen na konferenci Pasívne domy 2011.
Ve čtvrtek 29. března proběhla v prostorách Café Imperial tisková konference požádaná společností EkoWATT. Pozvaní účastníci na ní byli seznámeni s výsledky výzkumného projektu VAV-SP-3G5-221-07 zadaného MŽP ČR, který se týká komplexních rekonstrukcí panelových domů, které tvoří zhruba třetinu bytového fondu v ČR.
Ve středu 4. a ve čtvrtek 5. dubna proběhne na Vyšší odborné škole ve Volyni již XVI. ročník oblíbeného mezinárodního semináře Dřevostavby. Pořadatelé nabízejí 39 přednášek, se kterými vystoupí přední odborníci z výrobní a projekční sféry ze Slovenska, Belgie, Rakouska, Švýcarska, Finska, Lucemburska, Kanady, Velké Británie a České republiky.
V pojmu designové pasivní domy není rozpor. Právě naopak, čím vyšší je kvalita architektury, tím je pravděpodobnější zvýšení udržitelnosti pasivního domu. Architekt pasivních domů Werner Friedl představuje slovem i obrazem některé ze svých postavených designových pasivních domů v praktickém ztvárnění včetně detailních konstrukcí.