Zveme Vás na na seminář a setkání s firmami na téma "Aplikovaný výzkum orientovaný na požadavky praxe v oblasti energeticky efektivních budov", který se koná 13.11.2014 ve 14:30, na UCEEB ČVUT, Třinecká 1024, 27343 Buštěhrad.
V úterý 30. září bylo slavnostně otevřeno nové sídlo společnosti AGC Glass Building. Budova obdržela certifikaci BREEAM za vynikající úroveň ve fázi designu. Navíc vykazuje téměř neutrální energetickou bilanci. Nezbytná energetická spotřeba je s velkou rezervou kompenzována elektřinou vyráběnou jak 900 fotovoltaickými panely na střeše, tak i pomocí geotermie.
Pro sídliště pasivních domů v Dobřanech byl vybrán vápenopískový zdicí systém Kalksandstein KS-QUADRO E od známé firmy Zapf Daigfuss. Cílem bylo dosáhnout parametrů pasivního domu a také získat dotace z programu Zelená úsporám. Výpočty stavební fyziky pro všechny domy vč. žádostí z programu Zelená úsporám provedla firma Kalksandstein CZ s.r.o.
V rámci projektu PROFICIENT Evropské unie, který se zaměřuje na nové procesy a business modely v projektování, výstavbě a provozu nízkoenergetických budov pro bydlení se v září konala exkurze v objektu KOTI Hyacint. Hlavním bodem prohlídky byla energeticky pasivní budova F, která jako vůbec první bytový dům v ČR získala osvědčení „Certifikovaný projekt pasivního domu“.
Bullitt centre je administrativní budova v Seattle, WA/USA, rok dokončení 2013, která splňuje v ohledu navrhování, materiálů a provádění stavby všechna kritéria tzv. Living Building Challenge (LBC). LBC je mezinárodní trvale udržitelný program certifikace budov, který definuje nejprogresivnější v současnosti možná opatření trvalé udržitelnosti v stavebním prostředí a působí k rychlé změně rozdílu mezi současnými mezemi a konečným stavem, který hledáme.
„Keď sme po roku podrobili náš pasívny dom z jednovrstvového muriva Blower door testu, teda testu vzduchotesnosti obálky budovy, boli sme sami zvedaví na výsledok. A ten naplnil naše očakávania a napriek všetkému zaťaženiu si dom zachoval svoje pôvodné parametre,“ komentuje výsledky testu Ing. Jan Krampl, obchodný riaditeľ spoločnosti HELUZ.
„Když jsme po roce podrobili náš pasivní dům z jednovrstvého zdiva Blower door testu, tedy testu vzduchotěsnosti obálky budovy, byli jsme sami zvědavi na výsledek. A ten naplnil naše očekávání a přes veškeré zatížení si dům zachoval své původní parametry,“ komentuje výsledky testu Ing. Jan Krampl, obchodní ředitel společnosti HELUZ.
Hlavním cílem moderních rodinných domů v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu jsou maximální úspory energie. Objevuje se ale jen málo projektů, které myslí kromě úspor také na zdraví a pohodlí svých obyvatel, přitom to je to nejdůležitější. Jedním takovým je rakouský aktivní dům Sunlighthouse, který jeho obyvatelé podrobili tvrdému ročnímu testování.
Představujeme pasivní dřevostavbu rodinného domu se skeletovou nosnou konstrukcí, difuzně otevřenou obálkou a systémem inteligentního technického zařízení. Ten zahrnuje tepelné čerpadlo, fotovoltaickou elektrárnu a vzduchotechnickou jednotku s rekuperací. Pasivní dům získal dotaci Nová Zelená úsporám.
O změně ve využívání energie pro bydlení, Energiewende (orig. něm. název) – a přechodu na obnovitelné zdroje energie (OZE) je rozhodnuto. Do roku 2020 bude stavební technologie pro energeticky nulové novostavby uzákoněna. Celková energetická účinnost nových budov musí být vylepšena o 25 % dokonce již od roku 2016.
Přední výrobci z oblasti stavebnictví každoročně představují novinky a trendy ze svého oboru. Společnost HELUZ chce ukázat vývoj svých vlastních cihel za posledních dvacet let. Na stánku bude v sobotu 20. září od 11 hodin přítomna oštěpařka a světová rekordmanka Bára Špotáková, která si pro svůj rodinný dům vybrala právě cihly HELUZ Family 2in1.
Dříve bylo zvykem omítat zdivo ručně, ale nástup techniky a moderních materiálů prakticky ruční nahazování postupně zcela vytěsnil. Strojní omítání je dnes úplně běžné. U zdění je to velmi podobné. Dokonce ještě mnohem větší námaha při zdění je dnes zcela nahrazena prací zdícího stroje a zdění se provádí strojně.
Správná volba systému střechy a tepelné izolace je rozhodujícím faktorem, který následně zásadně ovlivní energetickou náročnost budovy. Kvalitní izolace by rovněž měla zajistit maximální paropropustnost, zabránit akumulaci vlhkosti v konstrukci, vytvořit ochrannou protipožární bariéru a zajistit dlouhou životnost střechy.
Na úpatí severního svahu Špilberka vznikla budova v pasivním energetickém standardu. Poskytuje kanceláře, seminární a konferenční prostory několika neziskovým organizacím, zahrada kolem ní slouží pro vzdělávání žáků základních škol prostřednictvím zážitkového objevování ekologických souvislostí a přírodních zákonů.