Dne 11. prosince 2014 proběhne na výstavišti v Brně, v pavilonu A, sál Morava, konference Tepelná ochrana a energetická náročnost budov v praxi 2014.
S minimalistickým pasivním domem korespondují bezrámová okna PROGRESSION. Tento zděný energeticky pasivní dům majitelé pořídili za cenu běžného domu díky kvalitnímu architektonickému návrhu tvaru a dispozice domu. Dům je postaven a zařízen velmi účelně, neobsahuje žádné zbytečnosti, které by stavbu prodražily a mohly by způsobit v budoucnu problémy.
Dom mal zabezpečiť vysokú kvalitu a komfort vnútorného prostredia pri extrémne nízkej spotrebe energie, čo sa mu podarilo. Pasívnu bilanciu spotrebovanej/vyrobenej energie je možné efektívne dosiahnuť len vysokým štandardom tepelnej ochrany, definovaným ako zásady pre energeticky pasívne domy, za použitia obnoviteľných zdrojov energie.
Kompletní přehled o současné nabídce materiálů pro stavbu a renovace střech nabídne 17. ročník veletrhu Střechy Praha. Tento nejvýznamnější středoevropský veletrh v oboru proběhne 22.–24. 1. 2015 v PVA EXPO PRAHA Letňany. V souběhu se uskuteční veletrh obnovitelných zdrojů a úspor energií Solar Praha, veletrh Řemeslo Praha a For Pasiv.
Když Německá rada pro šetrné budovy (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen e. V. - DGNB) hledala prostory pro své nové sídlo, samozřejmě vyžadovala použití ekologicky šetrných materiálů. Materiály Thomsit pro podlahové konstrukce nového sídla DGNB proto dodala společnost Henkel, která je členem německé rady.
Když HELUZ uvedl na trh keramické cihly s polystyrenovou výplní v dutinách, byla to ve stavebnictví malá revoluce. Tyto cihly totiž splňovaly svými tepelněizolačními vlastnostmi parametry pro stavbu nulových, pasivních a nízkoenergetických domů bez dodatečného zateplení. Nyní byly provedeny zkoušky pro ověření trvanlivosti jejich polystyrenové výplně.
V úterý 30. září bylo slavnostně otevřeno nové sídlo společnosti AGC Glass Building. Budova obdržela certifikaci BREEAM za vynikající úroveň ve fázi designu. Navíc vykazuje téměř neutrální energetickou bilanci. Nezbytná energetická spotřeba je s velkou rezervou kompenzována elektřinou vyráběnou jak 900 fotovoltaickými panely na střeše, tak i pomocí geotermie.
Pro sídliště pasivních domů v Dobřanech byl vybrán vápenopískový zdicí systém Kalksandstein KS-QUADRO E od známé firmy Zapf Daigfuss. Cílem bylo dosáhnout parametrů pasivního domu a také získat dotace z programu Zelená úsporám. Výpočty stavební fyziky pro všechny domy vč. žádostí z programu Zelená úsporám provedla firma Kalksandstein CZ s.r.o.
V rámci projektu PROFICIENT Evropské unie, který se zaměřuje na nové procesy a business modely v projektování, výstavbě a provozu nízkoenergetických budov pro bydlení se v září konala exkurze v objektu KOTI Hyacint. Hlavním bodem prohlídky byla energeticky pasivní budova F, která jako vůbec první bytový dům v ČR získala osvědčení „Certifikovaný projekt pasivního domu“.
Bullitt centre je administrativní budova v Seattle, WA/USA, rok dokončení 2013, která splňuje v ohledu navrhování, materiálů a provádění stavby všechna kritéria tzv. Living Building Challenge (LBC). LBC je mezinárodní trvale udržitelný program certifikace budov, který definuje nejprogresivnější v současnosti možná opatření trvalé udržitelnosti v stavebním prostředí a působí k rychlé změně rozdílu mezi současnými mezemi a konečným stavem, který hledáme.
„Keď sme po roku podrobili náš pasívny dom z jednovrstvového muriva Blower door testu, teda testu vzduchotesnosti obálky budovy, boli sme sami zvedaví na výsledok. A ten naplnil naše očakávania a napriek všetkému zaťaženiu si dom zachoval svoje pôvodné parametre,“ komentuje výsledky testu Ing. Jan Krampl, obchodný riaditeľ spoločnosti HELUZ.
„Když jsme po roce podrobili náš pasivní dům z jednovrstvého zdiva Blower door testu, tedy testu vzduchotěsnosti obálky budovy, byli jsme sami zvědavi na výsledek. A ten naplnil naše očekávání a přes veškeré zatížení si dům zachoval své původní parametry,“ komentuje výsledky testu Ing. Jan Krampl, obchodní ředitel společnosti HELUZ.
Hlavním cílem moderních rodinných domů v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu jsou maximální úspory energie. Objevuje se ale jen málo projektů, které myslí kromě úspor také na zdraví a pohodlí svých obyvatel, přitom to je to nejdůležitější. Jedním takovým je rakouský aktivní dům Sunlighthouse, který jeho obyvatelé podrobili tvrdému ročnímu testování.
Představujeme pasivní dřevostavbu rodinného domu se skeletovou nosnou konstrukcí, difuzně otevřenou obálkou a systémem inteligentního technického zařízení. Ten zahrnuje tepelné čerpadlo, fotovoltaickou elektrárnu a vzduchotechnickou jednotku s rekuperací. Pasivní dům získal dotaci Nová Zelená úsporám.
O změně ve využívání energie pro bydlení, Energiewende (orig. něm. název) – a přechodu na obnovitelné zdroje energie (OZE) je rozhodnuto. Do roku 2020 bude stavební technologie pro energeticky nulové novostavby uzákoněna. Celková energetická účinnost nových budov musí být vylepšena o 25 % dokonce již od roku 2016.