Recenzovaný V minulém díle jsme popisovali, jak probíhal rozhodovací proces, při kterém jsme dospěli k záměru instalace velkoplošného elektrického stropního vytápění. V dnešním díle popíšeme, co obnášela jeho realizace.
Systém chladících a topných stropů představuje komfortní a moderní systém chlazení a vytápění budov. Je určen zejména pro prostory s nejvyššími nároky na dosažení tepelné pohody. Pro svoje výborné vlastnosti byl použit na mnohých významných a zajímavých budovách. Jednou nejnovějších je rezidenční budova V TOWER.
Recenzovaný Vztah pozice umístění otopného tělesa a pozice prvku přivádějícího do místnosti čerstvý vzduch významně ovlivňuje rozložení teplot v místnosti. K nevhodnému umístění může dojít například při dodatečné instalaci větrání po výměně oken a zateplení objektu bez projektu nebo odborného posudku.
Dnes začíná čtvrtý ročník hlasovací čtenářské soutěže, tentokrát pod názvem Novinky vystavovatelů na Infothermě 2017, patenty a vynálezy. Tímto zahajujeme hlasování o nejzajímavější exponát, který jednotliví vystavovatelé do soutěže přihlásili a garantují, že se jedná o novinku, vynález či patent k vytápění, úsporám energií a smysluplnému využívání obnovitelných zdrojů. Zájemci řad našich čtenářů mohou nyní vybírat z přihlášených novinek, patentů a vynálezů a hlasováním rozhodnout o vítězi.
Kvalita vnitřního prostředí v administrativních budovách je čím dál více nosným tématem při jejich výstavbě i rekonstrukci. Při výstavbě nových budov je vše snadnější a jednodušší – projektanti mohou navrhovat, samozřejmě s ohledem na zadání investora, téměř „cokoliv“. Mnohem složitější je to ale u rekonstrukcí, kde mají projektanti mnohem omezenější prostor pro řešení. V mnoha případech nelze využít standardní postupy. Navíc je třeba zajistit výrazně vyšší komfort vnitřního prostoru, než nabízelo původní, většinou již zastaralé, technologické řešení.
Statistiky o prodejích otopných těles v Česku doplňují každoročně materiál o chování tuzemských zákazníků při pořizování nového zdroje tepla. Data v obou případech shromažďuje Asociace podniků topenářské techniky (APTT). S jejím přispěním tak můžeme zprostředkovat zákazníkům v oblasti vytápění informaci, jakým směrem se místní trh nejpodstatnějších produktů topenářské techniky ubírá.
Recenzovaný Závazek ČR, do roku 2020 zvýšit energetickou účinnost vytápění o 20 %, znamená ve stejném poměru zvýšit úspory tepla bez poklesu vnitřní teploty. Poprvé se tím požaduje dosáhnout skutečných úspor tepla, nikoliv jen snížení úrovně vytápění uživateli bytů ve smyslu jejich ekonomického chování. Uživatelé soustav mohou vnitřní teploty místností snižovat, ale zvýšení energetické účinnosti vytápění se tím nedosahuje. Článek informuje o řešení pro všechny zateplené i nezateplené budovy.
Říjnový cyklus společných seminářů firem Uponor a ENBRA na téma "Progresívní systémy vytápění a chlazení budov", které proběhly v Hradci Králové, Zlíně, Ostravě, Brně, Plzni a Praze, organizačně zajistila Společnost pro techniku prostředí. Přednášející zástupci firem upozornili na aktuálně zajímavé výrobky, technologie ze svých sortimentů a poznatky z praxe.
Teplovodní stropní panely Zehnder pro sálavé vytápění a chlazení představují komfortní a zároveň energeticky úsporné řešení. Zatímco například u teplovzdušného vytápění stoupá ohřátý vzduch ke stropu, při použití stropních sálavých panelů vzniká teplo tam, kde ho potřebujeme - tam, kam dopadá tepelné záření, tj. na podlahu, povrch lidského tepla, předměty kolem nás.