Letní teploty jsou pomalu za námi a je nejvyšší čas začít se připravovat na nadcházející topnou sezónu. Proto jsme od 1. října připravili v Centru energetického poradenství PRE výstavu Moderní vytápění.
Články o termohydraulice – alternativní metodě návrhu otopných soustav – patří na portálu TZB-info tradičně k těm vůbec nejčtenějším a nejdiskutovanějším. Nyní máme možnost pozvat nejen všechny projektanty v oboru vytápění, kteří chtějí navrhovat otopné soustavy na principech aktivních úspor tepla, ale i energetiky (PENB), techniky SBD, SVJ a všechny zájemce o úsporné vytápění budov, na první turnus kurzu základů TH, který pořádá firma =CRA=CENTROTHERM za podpory portálu TZB-info.
V ideálním případě požadujeme, aby se tepelné ztráty rovnaly aktuálně dodávanému tepelnému výkonu. Tento proces je však v čase nestálý a prostřednictvím procesů regulace tepelného výkonu se snažíme co nejpřesněji reagovat na dané změny podmínek. Abychom dosáhli co nejefektivnější regulace, je třeba zabývat se dynamickým chováním otopných ploch obecně.
Prvek, který je nezbytný pro vytvoření komfortu v interiéru, je kvalitní topný, případně i chladicí systém. Ten musí splňovat náročná kritéria snadné regulace, efektivity a samozřejmě i příznivé ekonomiky výstavby. Takovým systémem je teplovodní podlahové, popřípadě stěnové či stropní vytápění systému FV THERM od FV Plastu.
Při stavbě rodinného domu vzniká „tisíc a jedna otázka“. Při rozhodování sledujeme zpravidla jediný cíl: „Chci příjemné bezstarostné bydlení a co nejnižší náklady za rozumné peníze“. V seriálu článků se postupně a detailněji podíváme na otázky, jaký vliv má konstrukce domu na vytápění, jestli je dnes opravdu výhodné topit elektřinou a jaké jsou výhody podlahového vytápění.
Výrobky Zehnder se uplatní v rezidenčních, komerčních i průmyslových budovách, ceněna je výroba radiátorů na míru, ale v sortimentu jsou radiátory pro koupelny, elektrická topná tělesa, stropní sálavé vytápění a chlazení, kombinované jednotky pro větrání a tepelná čerpadla, větrání s rekuperací a stropní jednotky pro čištění vzduchu v průmyslu, kompletní řešení pro dům.
Při výstavbě domu či bytu nebo jejich rekonstrukci je výběr vhodného systému vytápění zcela zásadní. Najít takový systém, který nám zajistí dostatečnou tepelnou pohodu, sníží spotřebu energie a navíc je šetrný k životnímu prostředí, nemusí být vždy jednoduché. Takovéto moderní energeticky úsporné vytápění zajišťují právě nízkoteplotní otopné soustavy s účinnými konvektory Licon.
Společnost Thermona pořádá jako každoročně semináře pro odbornou veřejnost, projekční a montážní firmy – „Projektová doporučení ke kotlům a kaskádovým kotelnám“. Spolupořadatelem je tentokrát výrobce otopných těles KERMI. Seminář je zanesen do projektu celoživotního vzdělávání členů ČKAIT, účastníci obdrží 1 akreditační bod.
Oproti radiátorovému i podlahovému vytápění se pocit tepelné pohody dostavuje nejdříve a při nižší teplotě, až o 3 °C, čímž dochází k významné úspoře nákladů na vytápění. Rychlá odezva na regulační impulsy bez tepelné setrvačnosti. Umožňuje kombinaci s podlahovým vytápěním a využití TČ, solárních sestav.
Článek se zabývá problematikou stanovení měrného tepelného výkonu podlahového vytápění v závislosti na typu skladby podlahy. Metodika výpočtu vychází z normy ČSN EN 1264 a je uvedena pro tři nejčastější používané typy podlah. V článku není uvedený kompletní postup pro návrh podlahového vytápění, protože jde o obsáhlou problematiku, která zdaleka přesahuje možnosti jednoho článku.
Současný vývojový trend v oblasti moderního způsobu vytápění udávají otopná konvektorová tělesa značky Licon. Představují zcela unikátní spojení špičkového technického provedení a moderního designu s akcentem na eleganci, čistotu a preciznost zpracování. Devízou těchto vysoce účinných konvektorů je především jejich značně ekonomický provoz, šetrnost k životnímu prostředí a bezkonkurenční variabilita. Designové provedení vyspělých výhřevných systémů Licon navíc revolučním způsobem dotváří celou architektonickou koncepci interiéru.