logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Otopné plochy

Otopné plochy jsou nedílnou součástí otopné soustavy. Jedná se o tepelné výměníky, jejichž účelem je předávat ve zdroji vyrobené teplo do vytápěného prostoru, a to v takovém množství a takovým způsobem, aby byla zajištěna požadovaná kvalita tepelné pohody. Na tu mají zásadní vliv: směr a rychlost proudění vzduchu ve vytápěném prostoru, rozložení teplot (teplotní profil) ve vytápěném prostoru a povrchové teploty okolních ploch s ohledem na jejich sálavý účinek. Vzhledem k tomu, že jednotlivé typy a druhy otopných ploch zajišťují různou úroveň uvedených parametrů, je třeba jejich návrhu věnovat patřičnou pozornost s ohledem na účel a využití daných prostor.

Otopné plochy mohou mít formu otopných těles (např. stěnové radiátory či konvektory) nebo integrovaných otopných ploch (především velkoplošné systémy). Jednotlivé druhy otopných ploch se dále liší způsobem sdílení tepla (různý poměr konvekce a sálání) a umístěním v prostoru (podlahové, stěnové či stropní). Každá z mnoha variant sdílení a umístění má své přednosti a nedostatky, takže nelze říct, že by existovala ideální otopná plocha.

Komplexní informace týkající se této problematiky přináší seriál Otopné plochy - druhy, návrh, výpočtové postupy, provozní náběh teploty pro různá zapojení otopných těles.

PŘEHLED TRHU - OTOPNÁ TĚLESAMohlo by vás zajímat


EPD, zkratka pro Environmental Product Declaration, je prohlášení o ekologickém produktu. Kermi je prvním a zatím jediným výrobcem otopných těles, který obdržel EPD pro všechny své ocelové radiátory, jako jsou deskové radiátory, otopné stěny, konvektory i koupelnové a designové radiátory.
Společnost Zehnder, přední dodavatel designových otopných těles, stropních sálavých panelů pro vytápění a chlazení a větrání s rekuperací tepla, 9. listopadu 2023 slavnostně otevřela své nové sídlo a školicí centrum Zehnder Climate Center. Vznik centra následuje příklady školicích center Zehnder ve Švýcarsku a Německu. Budovou nás provedl pan Ing. Jiří Štekr, vedoucí zastoupení Zehnder Group pro Česko a Slovensko.
Evropský lídr v oblasti designových radiátorů Zehnder znovu spojil síly s renomovaným designérským duem King & Miranda. Výsledkem je radiátor Zehnder Tetris s designem inspirovaným energií proudění a tvaru meandrů horských řek! Novinka je unikátní nejen působivou asymetrií příček v symetrickém rámu, ale také svým konstrukčním řešením. Zehnder Tetris přináší nejvyšší standard kvality a designu v každém detailu, a navíc širokou variabilitu provedení.
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D. a Ing. Jan Fučík, foto © TZB-info
Ať už hledáte ideální zdroj tepla pro novostavbu nebo náhradu stávajícího vytápění, volba tepelného čerpadla díky svému principu získávání tepla z obnovitelného zdroje je nejšetrnějším způsobem vytápění jak pro přírodu, tak i pro Vás. Rozhovor se zástupcem firmy Brilon Ing. Janem Fučíkem o systémech tepelných čerpadel, s čím je potřeba počítat a kde je vhodné využít toto řešení.
Žádný návštěvník veletrhu For Arch 2023 nemohl v hale 4 přehlédnout stánek společnosti Zehnder a zejména premiérové novinky této značky. Mezi ty nejvíce viditelné patřil nový radiátor Zehnder Tetris. O tom, co si mohli návštěvníci prohlédnout, jsme si povídali s panem Jiřím Štekrem, vedoucím zastoupení společnosti Zehnder pro Českou republiku a Slovensko.
Tepelná čerpadla představují velmi efektivní a úsporné vytápění. Pro jejich optimální fungování je však důležitý výběr vhodného nízkoteplotního radiátoru. Dokonalé spojení tepelného čerpadla s radiátorem představuje nový typ radiátoru RADIK V-POWER, který zajistí požadovaný tepelný komfort i při nízkých provozních nákladech. Ve spojení s integrovanými ventilátory umí navýšit výkon až o 60 %. Majitelé starších nemovitostí tedy nemusí myslet hned na výměnu radiátorů. Řešení nabízí revoluční novinka RADIK V-POWER SET, která díky jedinečné konstrukci umožní dodatečnou instalaci i na starší otopná tělesa KORADO.
Klíčem k dlouhé životnosti otopných těles je kvalitní povrch, i to, co se skrývá pod ním. A právě v tom tkví tajemství úspěchu jedničky na evropském trhu radiátorů – švýcarské značky Zehnder. Renomé jejích produktů je kromě vytříbeného designu založeno především na špičkových materiálech a výrobních technologiích. Vyšší počáteční investice jsou kompenzovány bezvadným vzhledem radiátorů, jejich bezúdržbovým provozem, vysokým výkonem i uživatelským komfortem.
Systém Nexus je novinka od tuzemského výrobce topných těles ISAN Radiátory s. r. o. a přináší revoluční způsob spojení regulátoru s topnou tyčí. Ten umožňuje jednoduchou výměnu regulátoru za jiný model se systémem Nexus s odlišným vzhledem nebo funkcemi – vždy dle aktuální potřeby. Ovšem pokaždé bez výměny topné tyče. Také v případě závady nebo reklamace je možné vyměnit pouze samostatný regulátor bez nutnosti zásahu do instalace topné tyče.
Designový koupelnový radiátor Zehnder Kazeane, matné, barva Pigeon Blue. Zdroj: Zehnder.
Asymetrické provedení běžného interiérového zařízení je v dnešní době fandící minimalistickému designu příjemným oživením prostoru. Pokud je navíc asymetrie účelná a plní i praktickou funkci, stává se skutečným benefitem. Dvojnásob to platí u koupelnových radiátorů. Jejich umístění v interiéru už dávno není jen záležitostí praktického užitku. Důležitá je dynamika vzhledu i výkonu, které může asymetrický radiátor prostoru dodat, pokud je design skutečně dobrý. Příkladem designu snoubícího praktické i estetické výhody asymetrie jsou bestsellery z nabídky švýcarské značky Zehnder, které stojí za to si představit blíže.
Thermatop S je sálavý systém vytápění a chlazení na bázi vody, který zajišťuje příjemné vnitřní klima ve všech ročních obdobích při efektivní spotřebě energie. Díky flexibilitě konstrukce podhledu se hodí jak pro novostavby, tak pro rekonstruované budovy. Montáž bez použití nářadí umožňuje rychlou a snadnou instalaci. Thermatop S poskytuje neviditelné pohodlí jak v kancelářích, tak v obytných budovách.
Článkový radiátor Zehnder Charleston s ocelovými trubkami nabízí moderní a zároveň efektivní řešení pro výměnu starých otopných těles.
V důsledku přísných energetických nároků zahrnují v současné době rekonstrukce starších domů a bytů často změnu topného systému na nízkoteplotní. To s sebou samozřejmě nese také výměnu otopných těles, jelikož se s tímto krokem zvyšují nároky na jejich kapacitu. S jakoukoli stavební situací si snadno poradí široké portfolio koupelnových a bytových radiátorů Zehnder s variabilním příslušenstvím.
Chcete radiátor na míru? Společnost ISAN je českým výrobcem koupelnových a designových radiátorů. Specializací tohoto výrobce z Blanska je výroba radiátorů dle požadavků a přání zákazníka. Podívejte se, co nového přináší na trh v roce 2023.
Kvalitní ocel, svařování bez viditelných spojů, prvotřídní povrchová úprava… To vše doprovázeno příjemným sálavým teplem v případě všech typů provozu a navíc za příznivou cenu. Nadčasové modely radiátorů Zehnder Aura a Zeta představují kvalitu bez kompromisů v oblasti koupelnových topných těles.
Pravidlo přímé úměrnosti platí i pro péči o kvalitu vody v soustavách vytápění a chlazení. Čím důkladněji odstraníme nečistoty, magnetit a bublinky plynu ze systému, tím vyšší si zajistíme účinnost, dlouhodobou spolehlivost a ochranu drahých komponent soustavy, jako čerpadel, kotlů či chladicích jednotek.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2023, všechna práva vyhrazena.