Wels 2017 – rakouská jednička mezi veletrhy TZB
Stalo se dobrou tradicí, že na největší odborný rakouský veletrh ENERGIE SPARMESSE, který je zaměřený na oblast TZB a stavebnictví, pořádá organizované autobusové zájezdy českobudějovické Energy Centre České Budějovice. Letos se zájezd uskutečnil v pátek 3. března a nutno říci, že vypravený autobus byl plný. Termín rakouského veletrhu ve městě Wels je dlouhodobě stabilní, a tak má v lichých letech trochu smůlu z mezinárodního hlediska. Neboť pouhé dva týdny po něm je celosvětově prestižní veletrh ISH ve Frankfurtu n/M. Ovšem to domácím návštěvníkům veletrhu nevadí a nutno říci, že i řadě zájemců o tuto problematiku z Česka.
Rakušané mají velký zájem o zdroje tepla na biomasu, jejichž zastoupení na veletrhu je tradičně vysoké. Z toho informačně těží i návštěvníci z Čech. A pro mnohé z nich je jednoduší navštívit Wels, než se proplétat složitou dopravní situací v Praze cestou do výstavního areálu v Letňanech. Zvláště, když i ve Welsu mohou najít expozice firem, jako jsou například Atmos, Benekov, Kovarson aj. a využít k jejich návštěvě v společnou cestu na veletrh, včetně česky hovořícího průvodce.
Biomasa a její využití jako zdroje tepelné energie již řadu let nepatří mezi veletržní novinky. Takže zásadních novinek tolik vidět nebylo. A možná si je vystavovatelé schovali pro ISH. Z pohledu českého zákazníka, který se na vytápění biomasou dívá především z pohledu jeho nízké provozní ceny a možnosti dotace, není až tak nutné sledovat hi-tech technologie. Ony k nám také přijdou, jakmile začnou být na trhu konkurenceschopné. Nebo je bude vyžadovat ochrana životního prostředí.
Odlučovač pevných částic ze spalin, například integrovaný v kotli na dřevěnou štěpku, je německým spolkovým úřadem BAFA (Bundesamt für Wirtschaft und Ausfuhrkontrolle) prezentován jako základ nulových poplatků do budoucnosti a jeho instalace je finančně podporována
Osvěta, jaké druhy pelet existují, jaké jsou mezi nimi rozdíly, zda různé pelety kladou různé požadavky na kamna, kotle, je stále nutná.
Kotle na pevná paliva vyžadují pravidelné, respektive průběžné čištění spalinových tahů. Jedno z možných řešení skryté pod pláštěm kotle bylo na stánku odhaleno. Masivní pohon řetězem garantuje dlouhou životnost.
ENERGIE SPARMESSE ve Welsu, to však není jen biomasa. Letos zaujalo velkou výstavní plochu využití elektrické energie. Samozřejmě té, která má původ především v obnovitelných zdrojích energií. I zde však lze začít u biomasy, neboť představen byl malý kotel na biomasu kombinovaný s kmitajícím Stirlingovým motorem a generátorem o výkonu cca 600 We. Tedy podobné řešení, které má v nabídce s kotlem na zemní plyn např. Viessmann. K vidění bylo však i mnohem výkonnější zařízení od výrobce Fröling s elektrickým výkonem okolo 50 kWe a tepelným 150 kWt.
Na možnost symbiózy výroby tepla a elektřiny ze dřeva lákavě upozorňoval elektromobil patřící výrobci Hargassner
I baterie pro ukládání elektřiny může být designově zajímavá. Vyobrazená je určena k montáži na stěnu (Kreisel Electric GmbH)
Využití zejména fotovaltaicky vyrobené elektřiny bylo silným tématem. Prezentována byla nejrůznější zařízení spolupracující s akumulačními bateriemi, systémy optimalizovaného řízení využití vyrobené elektřiny doma, tedy bez přetoků do rozvodné sítě. Samozřejmě nechyběly ani systémy zásuvek pro nabíjení elektromobilů.
Zvyšující se podíl obnovitelné energie v elektřině se na veletrhu projevil výraznou nabídkou designově nejrůzněji řešených elektrických otopných těles, sálavých panelů, systémů pro elektrické podlahové a stěnové vytápění. Že na tuto nabídku řada zájemců slyší, je zřejmé a vystavovatelé zdůrazňují nízké investiční náklady a prakticky nulové náklady na servis a údržbu.
Grafitová tkanina s postranním vodičovým pásem pro realizaci např. podlahového elektrického vytápění (Frenzelit Werke GmbH)
Silným aktuálním tématem je rovněž problematika hydronického vyvážení otopných soustav. Tedy dosažení stavu, kdy s minimem elektrické energie na oběhové čerpadlo protéká každým okruhem otopné soustavy aktuálně optimálně požadované množství otopné vody. V rodinných domech, kde jsou otopné soustavy menších rozsahů, lze využít novinku, která je vítězem soutěže o značkou GERMAN DESIGN AWARD 2017, a to Systém ALPHA3 od Grundfos. Toto softvérové propojení mezi čerpadlem, smartphone a napojenou soustavou obsahuje nyní i funkci pro nastavení čerpadla pro podlahové vytápění. Méně znalé topenáře je však nutné upozornit, že pokud není podlahové vytápění navrženo správně, pak ani toto řešení nepomůže.
Příspěvek k řízenému větrání obytných místností byl k vidění například na stánku rakouského zastoupení Stiebel-Eltron. Tato jednoduchá decentrální větrací jednotka má řízený chod ventilátoru i filtr vzduchu. Výměník pro rekuperaci tepla je z hliníkových lamel, na rozdíl od jiných řešení z keramiky, a je velmi dobře čistitelný i oplachem vodou.
Jednodenní návštěva veletrhu ENERGIE SPARMESSE ve Welsu byla nejen užitečná, ale díky organizačnímu zajištění od Energy Centre České Budějovice i plně komfortní.