Přítomnost plynů ve vodních topných a chladicích soustavách je stále aktuálním tématem odborníků. Z tradice žijeme v přesvědčení, že prosté odvzdušnění nás zbaví problémů se vzduchem.
Konference Vytápění pořádaná odbornou sekcí Vytápění Společnosti pro techniku prostředí je vrcholným setkáním odborníků v oboru vytápění. Z přednesených přednášek jsou vybrány některé zobecňující závěry s cílem usnadnit cestu k nalezení požadovaných informací i těm, kteří se konference nemohli zúčastnit.
Do své koupelny chceme krásné umyvadlo, pohodlnou vanu nebo praktický sprchový kout. K tomuto vybavení patří pochopitelně také koupelnový radiátor. Bez něho se praktická koupelna neobejde, ať už pro sušení ručníků nebo pro vytápění. Volit můžeme ze široké nabídky a mnohé radiátory představují opravdu hezké designové kousky. Výběr koupelnového radiátoru bychom proto neměli podcenit.
Recenzovaný Článek popisuje možnosti využití systémů tepelné aktivace betonového jádra pro vytápění a chlazení budov. Shrnuje přehled výhod a nevýhod tohoto systému a dále se zabývá problematikou regulace takových systémů. V poslední části se věnuje popisu vytvoření experimentálního modelu s tepelnou aktivací betonového jádra, který slouží k testování různých přístupů k řízení způsobu dodávání energie pro chlazení či vytápění. V našem konkrétním případě je řešení založeno na tzv. prediktivní regulaci na bázi modelu (MPC).
Tradiční soutěž o prestižní cenu "Design Plus powered by ISH 2017" zvýrazňuje výrobky se silným vztahem k životnímu prostředí, s inovativním designem a funkcemi. Soutěž je součástí veletrhu ISH ve Frankfurtu nad Mohanem, a tak každé dva roky ukazuje nejen designové speciality z oblasti koupelen, ale i technická řešení, která upoutala hodnotitelskou komisi. V článku je přehled oceněných výrobků.
Recenzovaný Článek je zaměřen na rozbor a experimentální porovnání provozních vlastností různých typů otopných těles. V první části je uvedena krátká rešerše dostupných otopných těles na českém trhu. Následuje teoretický rozbor tepelné setrvačnosti vybraných těles. Dalšími posuzovanými parametry jsou geometrické charakteristiky, hmotnostní kritérium, objemové kritérium (objem teplonosné látky v tělese) a také cena.
Při uvažování o nejvhodnějším způsobu vytápění vašeho domu nebo bytu, můžete zvolit běžná desková otopná tělesa, zajišťující šíření tepla především konvekcí. Těleso ohřívá okolní vzduch. Teplý vzduch stoupá vzhůru, jeho prouděním se vyhřívá místnost. Člověk v takto vytápěném prostředí vnímá teplotu primárně celého prostředí.
Postřehy z návštěvy veletrhu stavebnictví a energetických úspor u našich jižních sousedů ukazují, že stále silnějším tématem je využití elektřiny vyrobené ekologicky šetrným způsobem, a to přednostně v místě její výroby s využitím akumulace a řízené distribuce k jednotlivým spotřebičům. Biomasa je stálicí na trhu zdrojů tepla, podobně i zemní plyn. Extralehký topný olej si v Rakousku drží svou pozici, ale objevují se náznaky, že by jeho tržní podíl mohl být omezen politicky.
Zehnder, přední evropský výrobce designových radiátorů, komfortního větrání s rekuperací tepla a stropních sálavých panelů představil na veletrhu MODERNÍ VYTÁPĚNÍ v Praze Holešovicích hned několik novinek: Vysoce účinné a tiché větrací jednotky nové generace Zehnder ComfoAir Q, přinášející do rodinných domů nejvyšší úroveň komfortu bydlení.