Jak jsou konstruovány a zabezpečeny nejnovější výškové budovy proti požáru a mimořádnému zatížení? Téma přednášel Ing. Vlastimil Šrůma, CSc., MBA, na konferenci Požární bezpečnost staveb 2018.
Již potřetí proběhla během veletrhu For Arch odborná konference Požární bezpečnost staveb. Posluchači, kteří 20. září zaplnili kongresový sál výstaviště v Letňanech, vyslechli přednášky a příspěvky z panelové diskuze na téma bezpečnosti výškových staveb, větraných fasádních systémů a ETICS, požární bezpečnosti bytových domů a požárního větrání chráněných únikových cest.
Světová výstava Expo 2015 v Miláně byla pro Českou republiku významná prezentací modulárního pavilonu od společnosti KOMA Modular. Stavba, kterou navrhl tým architektů Chybík & Krištof, byla na výstavě oceněna bronzovou medailí za architekturu. V roce 2018 se stává součástí Centra modulární architektury společnosti KOMA v jejím vizovickém sídle.
Portál TZB-info ve spolupráci s veletrhem For Arch pořádá již třetí ročník konference Požární bezpečnost staveb. Přednášky na téma bezpečnosti výškových staveb, větraných fasád, ETICS, panelových domů, sídlišť a požárního větrání připravují přední kapacity z oboru stavebnictví a požární bezpečnosti. Konference proběhne 20. září 2018 na veletrhu For Arch.
Kým na Slovensku sú viac ako dvojpodlažné drevostavby skôr výnimkou, v iných krajinách v Európe i vo svete sa stávajú čoraz bežnejšími. V súčasnosti je u nás možné postaviť drevostavbu do výšky 5 poschodí, ale aj táto norma má svoje obmedzenia. Keď však chceme vidieť drevostavbu – mrakodrap, musíme sa pozrieť do zahraničia.
Recenzovaný V príspevku je predstavená sanácia strešnej konštrukcie jazdiarne. Jestvujúca kombinovaná oceľovo-drevená nosná konštrukcia vykazovala viditeľné a neprimerane veľké vodorovné priehyby, pričom vytláčala štítovú stenu objektu.V rámci sanácie bola vykonaná diagnostika konštrukcie, statický výpočet pôvodného a nového stavu a návrh sanačných opatrení v streche a tiež v štítových stenách.
Recenzovaný Článek řeší problematiku návrhu rohového kotvení membránových konstrukcí, využívající pro vnesení vnitřního předpětí obvodová lana. Správný návrh rohového kotvení je zásadní pro funkčnost celé membránové konstrukce, a musí být vždy navržen s ohledem na dva základní kritéria. Jedná se o montážní proces, kdy se pomocí rektifikačních prvků vnáší do celé konstrukce potřebné předpětí a dále se jedná o poinstalační statickou funkci, kdy jsou do nosné konstrukce distribuovány tahové síly od předpětí a zejména zatížení konstrukce.
V těchto dnech jsme vydali nový katalog požárních konstrukcí Knauf. Přináší mnoho užitečných informací a shromážděná data ze zkoušek umožňují řešit často i neobvyklé či zdánlivě nesouvisející situace. Letošní katalog narostl a má již 120 stránek. Netvořili jsme však nový katalog 2018 pro předvádění, ale pro zjednodušení vaší práce. Tak ať to jde od ruky.
Z bytového domu v Kladně do funkčního, architektonicky nadčasového domu šetrného k životnímu prostředí s minimem úprav po několik generací – takový je záměr mladého páru, který se blíží naplnění v podobě nového rodinného domu v obci Družec u Kladna, který je postaven v pasivním standardu (s energetickým štítkem A) a využívá systém LINDAB STAVBY.
Recenzovaný V oblasti diagnostiky stavebních konstrukcí se používají nedestruktivní a destruktivní metody hodnocení vybraných vlastností stavebních hmot. Rovněž jsou posuzovány konstrukční prvky, ale i vybrané části. Ultrazvuková metoda, která patří k metodám nedestruktivního testování, se používá již řadu let pro diagnostiku betonových a ocelových konstrukcí. Článek představuje možnosti provádění kontrol vybraných prvků ocelových konstrukcí.