logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Ocelové konstrukce
Archiv článků od 25.6.2018 do 25.2.2019

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

21.2.2019
FEMONT OPAVA s.r.o.

Začátkem roku 2018 se společnost FEMONT OPAVA úspěšně zhostila náročného úkolu a zahájila generální dodávku ocelové nástavby stávajícího dvoupodlažního objektu Husqvarna Manufacturing CZ z Vrbna pod Pradědem s cílem vytvoření a rozšíření nových výrobních prostor.

© bannafarsai - Fotolia.com
6.2.2019
prof. Ing. Milan Holický, Ph.D., DrSc., Kloknerův ústav ČVUT v Praze

Recenzovaný Nový evropský dokument pro hodnocení existujících konstrukcí (CEN Technical Specification, TS) navazuje na koncepci a technické požadavky Eurokódů. Konečný návrh dokumentu byl předložen v dubnu 2018. Obsahuje materiálově nezávislé pokyny pro všechny druhy konstrukcí včetně geotechnických součástí, a libovolné druhy zatížení. Zahrnuje obecné zásady a pokyny pro postup hodnocení, aktualizaci dat, konstrukční analýzu, různé způsoby ověřování spolehlivosti (dílčí součinitele, pravděpodobnostní metody, analýzu rizik), hodnocení památkových objektů, a možnosti zásahů do existujících konstrukcí. Předložený příspěvek zahrnuje praktické příklady aplikace obecných pokynů při hodnocení existujících konstrukcí včetně panelových domů.

La Grande Arche, La Défense, Paříž, foto: Petr Bohuslávek © TZB-info
16.1.2019
prof. Ing. Josef Macháček, DrSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební

Recenzovaný Článek se zabývá návrhem velmi štíhlých tlačených ocelových prvků. Návrhová únosnost běžných štíhlých tlačených sloupů je dána jejich vzpěrnou únosností, která je při velké štíhlosti malá. Modifikací štíhlého sloupu do vzpínadlového předpjatého systému vede k násobnému zvýšení návrhové únosnosti. V článku jsou popsány předpjaté vzpínadlové ocelové tlačené trubky s jedním křížem. Uvádějí se vztahy pro stanovení kritického zatížení „ideálního vzpínadlového prutu“ a dále vztahy pro určení maximální únosnosti „imperfektního vzpínadlového prutu“. Maximální únosnosti po redukci součinitelem materiálu vedou ke stanovení návrhové únosnosti v souladu s Eurokódem 1993-1-1. V závěru je uveden příklad výpočtu a porovnání únosností předpjatého (vzpínadlového) a nepředpjatého (běžného) prutu velké štíhlosti.

9.1.2019
redakce

O zvyšování požární odolnosti betonových a ocelových konstrukcí a o fasádních požárních pásech s využitím cementovláknitých desek AESTUVER hovoří Jaroslav Benák ze společnosti Fermacell.

15.12.2018
Vlastimil Růžička, redakce

Konec listopadu v sudém roce bývá již tradičně na brněnské stavební fakultě vyhrazen odborné konferenci Sanace a rekonstrukce staveb spojené s mezinárodní konferencí WTA Conference on Rehabilitation and Reconstruction of Building. Příští ročník se obě akce uskuteční v prostorách ČVUT v Praze.

11.12.2018
AVAPS s.r.o.

Součástí výrobního procesu roletových textilních požárních uzávěrů a kouřových zábran je i lakování ocelových částí těchto bezpečnostních systémů, které probíhá v nové výrobní hale za pomocí nejnovějších technologií.

22.10.2018
KOMA MODULAR s.r.o.

Dnes vstřebáváme za den tolik informací, jako člověk v 16. století za celý život. V každém oboru se vymýšlejí způsoby, jak pořídit rychleji, kvalitněji, cenově výhodněji a efektivněji konečný produkt a taková je modulární výstavba v oboru stavebnictví.

12.10.2018
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Společnost KOMA otevřela svoje brány široké odborné veřejnosti v rámci Dnů architektury. Zároveň zde otevřela reinkarnovaný pavilon České republiky ze světové výstavy EXPO 2015 v Miláně, který byl oceněn bronzovou medailí za architekturu.

10.10.2018
FEMONT OPAVA s.r.o.

Takové objekty jsou náročné na volnou vnitřní dispozici, design a preciznost zpracovaných detailů. U těchto druhů realizací se vždy jedná o jedinečnou a velmi odlišnou stavbu oproti klasickým průmyslovým skladovým a výrobním halám.

Konference Požární bezpečnost staveb 2018
4.10.2018
Ing. Petr Bohuslávek, foto: Eva Nečasová

Již potřetí proběhla během veletrhu For Arch odborná konference Požární bezpečnost staveb. Posluchači, kteří 20. září zaplnili kongresový sál výstaviště v Letňanech, vyslechli přednášky a příspěvky z panelové diskuze na téma bezpečnosti výškových staveb, větraných fasádních systémů a ETICS, požární bezpečnosti bytových domů a požárního větrání chráněných únikových cest.

9.8.2018
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Světová výstava Expo 2015 v Miláně byla pro Českou republiku významná prezentací modulárního pavilonu od společnosti KOMA Modular. Stavba, kterou navrhl tým architektů Chybík & Krištof, byla na výstavě oceněna bronzovou medailí za architekturu. V roce 2018 se stává součástí Centra modulární architektury společnosti KOMA v jejím vizovickém sídle.

Požární bezpečnost staveb 2018 © missisya - Fotolia.com
31.7.2018
redakce

Portál TZB-info ve spolupráci s veletrhem For Arch pořádá již třetí ročník konference Požární bezpečnost staveb. Přednášky na téma bezpečnosti výškových staveb, větraných fasád, ETICS, panelových domů, sídlišť a požárního větrání připravují přední kapacity z oboru stavebnictví a požární bezpečnosti. Konference proběhne 20. září 2018 na veletrhu For Arch.

29.7.2018
M-House s.r.o.

Kým na Slovensku sú viac ako dvojpodlažné drevostavby skôr výnimkou, v iných krajinách v Európe i vo svete sa stávajú čoraz bežnejšími. V súčasnosti je u nás možné postaviť drevostavbu do výšky 5 poschodí, ale aj táto norma má svoje obmedzenia. Keď však chceme vidieť drevostavbu – mrakodrap, musíme sa pozrieť do zahraničia.

23.7.2018
doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., doc. Ing. Kristián Sógel, PhD.

Recenzovaný V príspevku je predstavená sanácia strešnej konštrukcie jazdiarne. Jestvujúca kombinovaná oceľovo-drevená nosná konštrukcia vykazovala viditeľné a neprimerane veľké vodorovné priehyby, pričom vytláčala štítovú stenu objektu.V rámci sanácie bola vykonaná diagnostika konštrukcie, statický výpočet pôvodného a nového stavu a návrh sanačných opatrení v streche a tiež v štítových stenách.

2.7.2018
Ing. Jan Vecko, ATELIER SMA, Studio membránové architektury

Recenzovaný Článek řeší problematiku návrhu rohového kotvení membránových konstrukcí, využívající pro vnesení vnitřního předpětí obvodová lana. Správný návrh rohového kotvení je zásadní pro funkčnost celé membránové konstrukce, a musí být vždy navržen s ohledem na dva základní kritéria. Jedná se o montážní proces, kdy se pomocí rektifikačních prvků vnáší do celé konstrukce potřebné předpětí a dále se jedná o poinstalační statickou funkci, kdy jsou do nosné konstrukce distribuovány tahové síly od předpětí a zejména zatížení konstrukce.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.