Autor v článku reaguje na dnešní článek Ing. Pešata. Porovnání je oproti původnímu článku pojato šířeji. Kromě porovnání emisí porovnává i ekonomické parametry spalování pelet a uhlí a argumentuje ve prospěch podmínek "kotlíkové dotace".
Kontrola otopné soustavy běžného RD trvá asi 1 hod, hodnotí se 7 kritérií. Výsledkem je bodové ohodnocení, ze kterého je zřejmý vliv jednotlivých kritérií na celkovou efektivitu soustavy a barevně jsou znázorněny části otopné soustavy od optimální až po zvláště neefektivní. Postup hodnocení je v Příručce pro kontrolu tepelné soustavy.
Pravidelná kontrola řeší stav kotle a kouřovodu, jeho příslušenství, zabezpečení a regulace. Kromě technického stavu a údržby se kontrolují i dokumentace, provozní předpisy, návody a další dokumenty. Vyčísluje se celková účinnost kotle z výsledku měření, stanovuje se referenční resp. minimální účinnost kotle a navrhují se případná opatření.
I třetí den výstavu navštívilo značné množství návštěvníků, kteří se zajímali především o ty prvky vytápěcí a stavební techniky, které přináší úspory v provozních nákladech budov. Řada firem vystavuje na Infothermě izolační materiály, moderní plynové kondenzační kotle, akumulační zásobníky, tepelná čerpadla, solární systémy a další prvky.
Nová krbová vložka Romotop KV 025 LN navazuje na úspěšnou vložku KV 025 L, kterou mnoho zákazníků společnosti Romotop velmi dobře zná. KV 025 LN přináší opět řadu inovativních řešení, zejména pak nový systém vedení spalin double spin a dva různé jmenovité výkony. Základní podmínkou bylo, aby systém nikterak nesnižoval schopnost hoření a zejména rozhořívání paliva a nezvyšoval požadavky na tah komína.
Dlouhodobá imisní data získaná v oblastech zasažených znečištěním z velkých průmyslových zdrojů, vykazují v průběhu topné sezóny pozoruhodné změny, které ukazují na nezanedbatelný podíl malých zdrojů na zhoršené kvalitě ovzduší. Obyvatelé a jejich kotle se nemalým dílem podílejí na znečištění ovzduší.
Autor nabízí fakta, která možná konečně zklidní emoce ohledně dotace na kotle v Moravskoslezském kraji. Současný program je skvělá zpráva pro peletu, protože umožní najít si k peletě cestu i ortodoxním "uhlářům", kteří by to běžně rozhodně neudělali. Vyloučení ručního přikládání na roštu má zamezit spalování komunálního odpadu.
Problém není v palivu, ale v technologii. Vysoce účinné automatické kotle na uhlí mohou dosahovat výrazně nižších emisí CO, prachu nebo OGC, než průměrné kotle na kusové dřevo nebo dřevní pelety. Program ale jednoznačně definuje, že v dotovaných kotlích lze spalovat dřevěné pelety a žádný uživatel nijak omezován nebude.
To, co se momentálně děje na Ministerstvu životního prostředí a v Moravskoslezském kraji, to snad už dlouho nikdo nepamatuje. Místo toho, aby byli řádně uspokojeni žadatelé ze skončeného programu Zelená úsporám, dochází k vymýšlení nových pseudoprogramů, u kterých musí každý jenom trochu soudný člověk zakroutit hlavou.
V roce 2010 bylo na tuzemský trh dodáno přes 80 tisíc malých spalovacích zařízení na pevná paliva. Z toho bylo 24 tisíc krbových a kamnových vložek, 50 tisíc krbových kamen, necelých 5 tisíc kuchyňských sporáků a přes 1 tisíc kamen lázeňských. Zhruba 50 % těchto zařízení je z dovozu. Teplovodními výměníky je osazeno 15–20 % prodaných topidel.
Emise z automatických kotlů na uhlí či pelety jsou tak nízké, že z komína je vidět pouze bílý obláček jako od plynového kotle. Již dlouhá léta v EKOEFEKTu potvrzujeme, že automatické kotle jsou velmi vhodným řešením problémové situace s ovzduším, která se vyskytuje zejména v menších obcích a na vesnicích.
Společnost Protherm, která velmi sebevědomě vstoupila v roce 1991 na český trh se svým elektrokotlem, patří v současné době mezi přední značky tepelné techniky. Obliba elektrických, plynových a kondenzačních kotlů je umocněna i jejich názvy zvířecích predátorů např. Tiger, Panther, Leopard, Lev. V sortimentu firmy však nalezneme také průtokové ohřívače, nepřímoohřívané zásobníky pro přípravu TV a solární techniku.