logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Klimatizace a chlazení
Archiv článků od 13.7.2011 do 7.4.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

7.4.2012
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

V březnu 2010 bylo uvedeno do provozu zařízení pro dálkové chlazení Adelgade ve středu Kodaně, které zajišťuje dálkové chlazení pro zákazníky v oblasti kolem Kongens Nytorv.

kapilární rohože
3.4.2012
HENNLICH s.r.o.

Nevšední technologie do moderní administrativní budovy - tak by se dal jednoduše popsat projekt výstavby kancelářského projektu Bratislava Business Center, které v současné době roste ve slovenské metropoli. Součástí projektu je také unikátní systém chlazení pomocí kapilárních rohoží G-TERM.

2.4.2012
Ing. Milan Ostrý, Ph.D., Ing. Roman Brzoň, Ing. Tomáš Klubal, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav pozemního stavitelství

Tepelná pohoda je ovlivňována řadou environmentálních podmínek, jako je teplota vnitřního vzduchu, střední radiační teplota, relativní vlhkost vzduchu a rychlost proudění vzduchu. Navíc je závislá na oblečení a fyzické aktivitě lidí v daném prostoru. Provoz technických zařízení instalovaných v objektech je často doprovázen nespokojeností uživatelů, řešíme problém zvaný syndrom nemocných budov.

26.3.2012
Ing. Jaroslav Pavlů

V tepelných čerpadlech, klimatizační technice a ve chladírenství se využívá široká škála vzduchem chlazených kompaktních tepelných výměníků. V případě kondenzačních výměníků tepla se jedná zejména o kompaktní výměníky tepla s charakteristickou velkou plochou na straně lamel.

12.3.2012
doc. Ing. Karel Papež, CSc., Ing. Kristýna Smutná, ČVUT Fakulta stavební Praha, katedra TZB

Článek se zabývá představením systému zemního výměníku jako zdroje pro předehřev a předchlazení větracího vzduchu pro budovy. Úvod je věnován popisu celého systému, jeho jednotlivých částí a také parametrů, které nejvíc ovlivňují chování a výkon celého systému. V druhé části je představen jednoduchý model, kde je možno pozorovat, jak změna jednotlivých parametrů skutečně ovlivňuje množství tepla a chladu, které je z daného systému možno získat.

5.3.2012

Výhody chlazení mořskou vodou před chlazením vzduchem jsou nižší teplota mořské vody a lepší vlastnosti vody pro přenos tepla. Ve většině případů to znamená nižší náklady. Pokud se budova nachází v blízkosti moře, jezera či řeky, pak tato voda může být použita jako chladicí médium.

13.2.2012
doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Ing. Zdeněk Tesař

Článek se zabývá popisem variant řešení na konkrétním problému vzduchotechnického systému s ohledem na stávající instalované zařízení a klimatické podmínky, které byly v srpnu letošního roku. Článek ukazuje, jaký význam mají venkovní klimatické podmínky na provoz VZT zařízení a jeho návrh. Reálný provoz zpětně ukazuje na problémy při návrhu zařízení.

6.2.2012
Ing. Petr Polák

Základní principy, výhody ale i omezení klimatizace budov adiabatickým chlazením. Principem adiabatického (odpařovacího) chlazení je přeměna citelného tepla na teplo vázané při odpařování vody. Je-li do vzduchu rozprašována voda, odpařuje se a teplota vzduchu klesá a jeho vlhkost roste.

12.12.2011
doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Ing. Olga Rubinová, Ph.D., Ing. Zdeněk Tesař

Článek navazuje na předcházející text: Modelování fyzikálních jevů 1 – odpar z vodní hladiny a zabývá se řešením a vyhodnocením fyzikálních jevů uplatňujících se při řízeném odvlhčování prostorů bazénových hal. Návrh vzduchotechnické jednotky je obdobou stávajících řešení využívaných v praxi doplněných o poznatky z matematického modelování různých stavů a nastavení těchto centrálních odvlhčovacích zařízení. V závěru je uvedeno procentuální hodnocení možných úspor při optimálním provozování těchto zařízení.

30.11.2011
STIEBEL ELTRON spol. s r.o.

Na základě rozsáhlých zkušeností s konstrukcí tepelných čerpadel, využití odpadního tepla z větrání a solárních systémů byla vyvinuta špičková technologie kombinované vytápěcí a větrací jednotky LWZ 304/404 SOL. Novinkou je také aktivní chlazení reverzním provozem tepelného čerpadla.

27.11.2011
Ing. Jan Blažíček

Páteční doprovodný program veletrhu Aqua-therm 2011 přinesl návštěvníkům opět několik zajímavých akcí. Jednou z nich byla bezesporu konference SCHKT 2011 zaměřená na chladicí a klimatizační techniku a tepelná čerpadla. V průběhu konference, mimochodem velice pěkně navštívené, vystoupilo celkem 11 řečníků z ČR a Slovenska.

10.10.2011
doc. Ing. Jiří Pospíšil, Ph.D.

Článek se věnuje problematice produkce chladu se zaměřením na produkci chladu pro klimatizační jednotky. V úvodní části je proveden stručný rozbor potřeby chladu a nejčastějších užívaných technologií produkce chladu. Uvedeno je srovnání kompresorových a absorpčních chladicích oběhů. Popsány jsou nejčastější aplikace nasazení absorpčních chladicích oběhů – trigenerace, dálkové zásobování chladem.

9.9.2011
HENNLICH s.r.o.

Systém velkoplošného sálavého chlazení pomocí kapilárních rohoží vychází vstříc stále náročnějším požadavkům na kvalitu pracovního i obytného prostředí. Při využití kapilárních rohoží, na rozdíl od klasické klimatizace, se nevíří prach, bez pohybu vzduchu se uskutečňuje 80 až 90 % chlazení.

25.8.2011
Ing. Miloš Lain, Ph.D.

Od pondělí 22. 8. do pátku 26. 8. probíhá v pražském kongresovém centru 23. mezinárodní kongres Chlazení. Na kongres je zaregistrováno přibližně 900 účastníků z celého světa a zazní zde přibližně 600 odborných příspěvků.

8.8.2011
Ing. Kristína Kázmérová

Jedním ze způsobů snižování emisí CO2, uhlíkové stopy, je využití absorpčních nebo adsopčních chladicích zařízení a tepelných čerpadel využívajících ke své činnosti tepelnou energii. Tato zařízení se prosazují nejen v průmyslu ale i pro vytápění a chlazení obytných, administrativních a dalších budov.

1.8.2011
KLIMA RAPID, spol. s r.o.

Blíží se horké léto a představa pracovního nebo domácího prostředí je jistě příjemnější, pokud v něm bude přirozeně chladný vzduch. K udržení příjemného chladného vzduchu i v horkých dnech slouží klimatizační jednotky, které se liší podle typu a použití. Zde přinášíme přehled těch nejžádanějších.

25.7.2011
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Lubomír Kuchynka

Také uvažujete o koupi tepelného čerpadla pro vytápění Vašeho domu? Máme zde pár tipů, k čemu Vám může tepelné čerpadlo AC Heating nebo jeho řídicí systém xCC posloužit v létě. Jakkoliv to může znít zvláštně, topení realizované tepelným čerpadlem AC Heating užijete i v letním období.

13.7.2011
ARMACELL EUROPA GmbH - organizační složka

Společnost Armacell vyvinula speciální materiál AF/Armaflex, který v sobě spojuje vynikající izolační schopnosti a antibakteriální ochranu. Další předností izolace AF/Armaflex jsou její velmi dobré požární vlastnosti. Materiál, z něhož je izolace vyrobena, je nehořlavý, nekape a má samozhášecí vlastnosti.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.