logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Klimatizace a chlazení
Archiv článků od 15.5.2006 do 10.9.2007

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.9.2007
Pawel Wargocki *, překlad: Ing. Luboš Forejt, * International Centre for Indoor Environment and Energy

Cílem tohoto článku je shrnout výsledky získané z nových experimentů v laboratoři a v reálných podmínkách, které naznačují, že nízká kvalita vzduchu má negativní vliv na výkonnost administrativní práce; porovnat dlouhodobé náklady na zvýšení kvality vzduchu ve vnitřním prostředí v administrativní budově, diskutovat důsledky pozorovaných výsledků na budovu a návrh klimatizačního systému.

6.8.2007
Ing. Miloš Lain, Přemysl Liška

Tepelná zátěž osvětlení hraje výraznou roli při dimenzování klimatizačního zařízení zejména pro kanceláře. Hodnoty uvedené v ČSN 730548 odpovídají době vzniku této normy a pro nově budované nebo rekonstruované kanceláře jsou již zastaralé. V článku jsou uvedeny aktualizované hodnoty tepelné zátěže od svítidel.

3.8.2007
IVAR CS spol. s r.o.

Firma Ivar CS spol. s r.o. v loňském roce uvedla na trh klimatizaci s jedinečným řešením provedení a montáže - Klimatizaci bez venkovní jednotky UNICO. V následujícím textu Vás seznámíme s jejími základními charakteristikami a předvedeme Vám její výhody a způsoby instalace.

18.6.2007
Vladimír Zmrhal, Miloš Lain, František Drkal, Jan Hensen*, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, *Technische Universiteit of Eindhoven, Center for Building & Systems TNO

Článek se zabývá ověřením potřebných výkonů zdroje chladu pro klimatizační zařízení velmi rozsáhlé, nově stavěné administrativní budovy v Praze. Cílem energetické studie je najít optimální režim provozu, který využije akumulační schopnosti budovy, dovolí snížit nominální výkon zdroje chladu a tím snížit spotřebu energie pro chlazení.

4.6.2007
Martin Hurych, IMI International

Současné regulátory a regulační ventily mohou, alespoň teoreticky, uspokojit naše neustále rostoucí nároky na komfortní vnitřní klima a na minimalizaci nákladů na chlazení. Každý z nás však zná situaci, kdy i ta nejmodernější technika selhává a neplní funkce, jež její výrobce slibuje v neustále obsažnějších manuálech a příručkách. Nejčastější příčinou tohoto stavu je nesplnění základních hydronických podmínek. Teprve po jejich dosažení je možné očekávat stabilní a přesnou regulaci.

28.5.2007
Ing. Libor Novák, Ing. Renata Straková

Plnění požadavků EU ve vztahu k prosazování politiky úspor energie a implementace směrnice o energetické náročnost budov (ENB) do naší legislativy padá u nás především na hlavu ředitele odboru ekologické energetiky MPO, pana Ing. Ladislava Pazdery. Tohoto tématu se týká i první část našeho rozhovoru.

26.3.2007
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Návrh klimatizačního zařízení pro místnost/prostor, kde je požadavek na celoroční konstantní teplotu a vlhkost, v prostoru nedochází k vývinu vlhkosti, pouze k vývinu tepla. Článek je určen odborné veřejnosti.

16.2.2007
Naděžda Lichte, Ing. Libor Novák

S rozmachem do nového roku se pustili němečtí pořadatelé veletrhu Chillventa, který se bude konat od 15. do 17. října 2008 ve veletržním centru Norimberk. Ten je na dobré cestě stát se jedním z hlavních mezinárodních specializovaných veletrhů odvětví chlazení, klimatizace a tepelných čerpadel.

8.1.2007
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Další díl do statické základny informací se věnuje návrhu zimního a letního provozu vysokotlaké klimatizace s indukčními jednotkami. Postup a popis konstrukce úpravy vzduchu v h-x diagramu pro zimní a letní provoz se stanovením chladících výkonů.

20.12.2006
IMI Hydronic Engineering

Moderní topné systémy jsou schopny pracovat ve velké škále výkonů a jsou schopny se velmi rychle přizpůsobovat novým požadavkům na právě potřebný výkon. V souvislosti s tím je stále více kladen důraz na rychlé a spolehlivé regulační prvky, které zvládnou zpracovat regulační procesy v požadovaném čase a požadované kvalitě.

13.12.2006
IMI Hydronic Engineering

Moderní topné systémy jsou schopny pracovat ve velké škále výkonů a jsou schopny se velmi rychle přizpůsobovat novým požadavkům na právě potřebný výkon. V souvislosti s tím je stále více kladen důraz na rychlé a spolehlivé regulační prvky, které zvládnou zpracovat regulační procesy v požadovaném čase a požadované kvalitě.

16.11.2006
HENNLICH s.r.o., David Brychta

Instalace kapilárních rohoží jako topného a chladicího systému na stropní desku s následným omítnutím není nijak komplikovaná. Velmi důležitým předpokladem pro úspěšnou instalaci je připravenost staveniště.

13.11.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Další díl seriáu se věnuje chladivovému klimatizačnímu systému s nezávisle pracující větrací jednotkou. V článku je uvedena konstrukce úpravy vzduchu v h-x diagramu pro letní provoz.

25.9.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Další díl seriálu se věnuje úpravě vzduchu klimatizačním zařízením s ventilátorovými konvektory FAN-COIL. V článku je uveden podrobný popis zakreslení změn stavu do h-x diagramu pro letní i zimní provoz.

11.9.2006
překlad Ing. A. Chyba

Odpověď na otázku, zda se přiklonit k centrálnímu nebo lokálnímu řešení klimatizace není jednoznačná. Vždy závisí na místních podmínkách - tj. na architektuře, provozním režimu budovy, ekologických, ekonomických a ještě mnoha dalších okolnostech, které teprve napoví, zda volit jeden či druhý způsob nebo jejich kombinaci.

22.8.2006
HENNLICH s.r.o., Ing. Dana Vágnerová

Firma HENNLICH INDUSTRIETECHNIK přichází s revolučním řešením pro tropická vedra - sálavým stropním chlazením. Na jakém principu toto chlazení pracuje, jaké jsou jeho hlavní výhody a nevýhody a pro jaké konstrukce stropů lze chlazení použít?

7.6.2006
Drekoma

Systém Merlin Technology je patentovaný systém zvlhčování vzduchu. Systém pracuje na základě vysokého tlaku vody v tlakovém systému cca 70 bar a jeho rozprašování v průměru cca 6,5 m od zavěšeného modulu a prostoru výšky cca 200 cm probíhá suchým vzduchem absorbce vodní mlhoviny.

29.5.2006
Ing. Jan Kunc

O tom, že při kompresorovém chlazení vzniká teplo není pochyb. Stejně tak je jasné, že stoupá a nadále stoupat bude cena energie. Jakým způsobem využívat přebytečné teplo vznikající při chlazení ledových ploch napoví následující článek.

15.5.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D.

V pokračování článku se autor zabývá otázkami tepelného komfortu v souvislosti s povrchovou teplotou a nebezpečím vzniku průvanu. Rozebírá otázky distribuce teploty a praktické způsoby hydraulického zapojení.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.