logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Klimatizace a chlazení
Archiv článků od 12.12.2011 do 25.5.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

25.5.2012
DANFOSS, s. r. o.

Výhodou uvedeného řešení s proměnným průtokem jsou velmi nízké tepelné ztráty a zahřívání v potrubí a nízké čerpací nároky. Vyšší efektivita boileru a chladicího zařízení je dosažena díky většímu ΔT v systému.

24.5.2012
Ing. Jan Blažíček

Po dvou letech se opět v nádherných prostorách Národního domu KDŽ na Vinohradech sešli odborníci v oboru klimatizace a větrání. Pořadatel – odborná sekce OS01 Klimatizace a větrání při Společnosti pro techniku prostředí – připravil program, který odpovídá mottu letošní konference: „Kvalitní prostředí s minimálními energetickými nároky“.

klimatizace
23.5.2012
A-Z výstavba fotovoltaických elektráren
na klíč od PRE

S létem a horkými dny se každý zamýšlí nad tím, jak by toto roční období strávil co nejpříjemněji. Řešením je klimatizace, která je dnes již neodmyslitelnou součástí kanceláří, obchodů, restaurací, průmyslových objektů, ale i domovů.

16.5.2012
DANFOSS, s. r. o.

Téměř všechny systémy rozvodu chladící vody mají problém udržet nastavenou teplotu při částečném vytížení. Tomuto problému se říká „syndrom nízkého ΔT ”. Obecně můžeme říci, že delta T syndrom se týká rozdílu teplot mezi přiváděnou vodou, která opouští zařízení a vratnou vodou, která se vrací zpět.

14.5.2012
doc. Ing. Belo Füri, PhD., Stavebná fakulta STU v Bratislave

Základními předpoklady použití tepelných čerpadel na vytápění a chlazení je jednak stavba s dobrými tepelnětechnickými vlastnostmi a dále vhodný nízko teplotní systém vytápění a vysokoteplotního chlazení.

3.5.2012
Drekoma

Vysokotlaké zvlhčovací systémy Merlin jsou úspěšně využívány v mnoha oborech. Merlin je všude tam, kde je zapotřebí rovnoměrného rozložení vlhkosti v prostoru a snížení prašnosti při nízké energetické náročnosti. Pozitivním doprovodním jevem zařízení je efekt tzv. adiabatického chlazení prostoru.

14.4.2012
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

Hotely jsou mezi pěti největšími spotřebiteli energie v této kategorii budov. Nejvíce energie v hotelech spotřebovávají tyto aplikace: prostorové vytápění, ohřev vody a klimatizace. Jsou to samozřejmě aplikace, které využívají čerpadla. Proto je potenciál úspory u čerpadel vysoký.

7.4.2012
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

V březnu 2010 bylo uvedeno do provozu zařízení pro dálkové chlazení Adelgade ve středu Kodaně, které zajišťuje dálkové chlazení pro zákazníky v oblasti kolem Kongens Nytorv.

kapilární rohože
3.4.2012
HENNLICH s.r.o.

Nevšední technologie do moderní administrativní budovy - tak by se dal jednoduše popsat projekt výstavby kancelářského projektu Bratislava Business Center, které v současné době roste ve slovenské metropoli. Součástí projektu je také unikátní systém chlazení pomocí kapilárních rohoží G-TERM.

2.4.2012
Ing. Milan Ostrý, Ph.D., Ing. Roman Brzoň, Ing. Tomáš Klubal, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav pozemního stavitelství

Tepelná pohoda je ovlivňována řadou environmentálních podmínek, jako je teplota vnitřního vzduchu, střední radiační teplota, relativní vlhkost vzduchu a rychlost proudění vzduchu. Navíc je závislá na oblečení a fyzické aktivitě lidí v daném prostoru. Provoz technických zařízení instalovaných v objektech je často doprovázen nespokojeností uživatelů, řešíme problém zvaný syndrom nemocných budov.

26.3.2012
Ing. Jaroslav Pavlů

V tepelných čerpadlech, klimatizační technice a ve chladírenství se využívá široká škála vzduchem chlazených kompaktních tepelných výměníků. V případě kondenzačních výměníků tepla se jedná zejména o kompaktní výměníky tepla s charakteristickou velkou plochou na straně lamel.

12.3.2012
doc. Ing. Karel Papež, CSc., Ing. Kristýna Smutná, ČVUT Fakulta stavební Praha, katedra TZB

Článek se zabývá představením systému zemního výměníku jako zdroje pro předehřev a předchlazení větracího vzduchu pro budovy. Úvod je věnován popisu celého systému, jeho jednotlivých částí a také parametrů, které nejvíc ovlivňují chování a výkon celého systému. V druhé části je představen jednoduchý model, kde je možno pozorovat, jak změna jednotlivých parametrů skutečně ovlivňuje množství tepla a chladu, které je z daného systému možno získat.

5.3.2012

Výhody chlazení mořskou vodou před chlazením vzduchem jsou nižší teplota mořské vody a lepší vlastnosti vody pro přenos tepla. Ve většině případů to znamená nižší náklady. Pokud se budova nachází v blízkosti moře, jezera či řeky, pak tato voda může být použita jako chladicí médium.

13.2.2012
doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Ing. Zdeněk Tesař

Článek se zabývá popisem variant řešení na konkrétním problému vzduchotechnického systému s ohledem na stávající instalované zařízení a klimatické podmínky, které byly v srpnu letošního roku. Článek ukazuje, jaký význam mají venkovní klimatické podmínky na provoz VZT zařízení a jeho návrh. Reálný provoz zpětně ukazuje na problémy při návrhu zařízení.

6.2.2012
Ing. Petr Polák

Základní principy, výhody ale i omezení klimatizace budov adiabatickým chlazením. Principem adiabatického (odpařovacího) chlazení je přeměna citelného tepla na teplo vázané při odpařování vody. Je-li do vzduchu rozprašována voda, odpařuje se a teplota vzduchu klesá a jeho vlhkost roste.

12.12.2011
doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Ing. Olga Rubinová, Ph.D., Ing. Zdeněk Tesař

Článek navazuje na předcházející text: Modelování fyzikálních jevů 1 – odpar z vodní hladiny a zabývá se řešením a vyhodnocením fyzikálních jevů uplatňujících se při řízeném odvlhčování prostorů bazénových hal. Návrh vzduchotechnické jednotky je obdobou stávajících řešení využívaných v praxi doplněných o poznatky z matematického modelování různých stavů a nastavení těchto centrálních odvlhčovacích zařízení. V závěru je uvedeno procentuální hodnocení možných úspor při optimálním provozování těchto zařízení.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.