Článek pojednává o historii Národního domu, jeho systému klimatizace v době po výstavbě, současném stavu a jeho provozování a věnuje se další rekonstrukcí celého systému.
V současné době se klade značný důraz na úsporu energií a využívání obnovitelných zdrojů energie. Proto je velmi důležitý správný návrh topného / chladicího systému, který by měl zároveň zajistit příznivý tepelný stav vnitřního prostředí - tepelnou pohodu. V tomto příspěvku jsou prezentovány konstrukční systémy, skladby a možná řešení nízkoteplotního podlahového vytápění a vysokoteplotního stropního chlazení.
Na závěr našeho sobotního prázdninového cestování se podíváme do Sydney. Darling Quarter ušetří až 92 % spotřeby vody ve srovnání s běžnými kancelářskými budovami. Udržitelné výsledky projektu Darling Quarter byly potvrzeny hodnocením - 6 hvězdiček “Green Star Office V2”. V čele úsilí ušetřit pitnou vodu je využívání dešťové vody.
Článek prezentuje aktuální situaci v normalizační činnosti oboru větrání a klimatizace. V úvodu článku je vysvětlena struktura činností při tvorbě norem a princip přejímání Evropských norem do užívání v ČR. Článek uvádí přehled platných norem z oblasti větrání a klimatizace. Některé důležité normy jsou doplněny krátkým komentářem. V závěru příspěvku jsou zmíněny aktuální normy připravené k převzetí v roce 2012 a seznam norem, jejichž zařazení do soustavy ČSN se předpokládá v blízké budoucnosti.
Systémy plošného vytápění a chlazení REHAU jsou vhodné pro mokrou i suchou pokládku. Deska Varionova je určena pro snadnou mokrou pokládku podlahového vytápění s bezpečnou fixací trubek, deska Vario je vhodná např. kolem sloupů a šikmých stěn a Tacker deska pro menší členité místnosti. REHAU Raufix umožňuje například snadné pokládání dvojitého meandru.
Dobře navržené sálavé vytápění umožňuje každoroční úspory energie ve výši 6-12 %. Systémy plošného vytápění a chlazení REHAU jsou vhodné jak pro mokré, tak i pro suché pokládky v podlaze. Deska Varionova je určena pro snadnou mokrou pokládku s bezpečnou fixací trubek, deska Vario je vhodná např. kolem sloupů a šikmých stěn.
Free cooling (volné chlazení) je využívání nízkých venkovních teplot pro výrobu chladu (chladící vody) v chladných obdobích bez nutnosti používání kompresorového chlazení. Provoz Free coolingu je z energetického hlediska velice nenáročný. Při tomto druhu chlazení fungují pouze ventilátory, které nasávají vzduch skrz lamelový výměník s nemrznoucí kapalinou, ta své teplo odevzdává do vzduchu a tím se ochlazuje.
V příspěvku je uveden rozbor celkového chladicího faktoru klimatizačního systému. Celkový chladicí faktor zahrnuje kromě energetických nároků zdroje chladu i energetické nároky ventilátorů a čerpadel, která jsou součástí klimatizačního systému a zajišťují odvádění tepelné zátěže z požadovaných prostorů budovy.
V tomto článku ukazujeme, kolik energie se dá ušetřit s novou metodou regulace v porovnání s tradičními řešeními. Demonstrujeme to na skutečné kancelářské budově s těmito parametry: celkem 18 430 m2 podlah na 15 podlažích. Nachází se zde systém s čtyřtrubkovou pokojovou klimatizační jednotkou (celkem 941 jednotek) a s termoelektrickými pohony ON/OFF řízenými pokojovým termostatem.
V súčasnej dobe sa kladie veľmi veľký dôraz na úsporu energií a využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Preto je veľmi dôležitý správny návrh vykurovacieho / chladiaceho systému, ktorý by mal zároveň zabezpečiť priaznivý tepelný stav vnútorného prostredia – tepelnú pohodu. V tomto príspevku sú prezentované konštrukčné systémy, skladby a možné riešenia nízkoteplotného podlahového vykurovania / a vysokoteplotného stropného chladenia.
Po dvou letech se opět v nádherných prostorách Národního domu KDŽ na Vinohradech sešli odborníci v oboru klimatizace a větrání. Pořadatel – odborná sekce OS01 Klimatizace a větrání při Společnosti pro techniku prostředí – připravil program, který odpovídá mottu letošní konference: „Kvalitní prostředí s minimálními energetickými nároky“.