Kdo vyrábí kabely a průmyslové konektory, ten je může i kompletovat. S touto myšlenkou chtěl zakladatel firmy Oskar Lapp nabídnout svým zákazníkům doplňkové služby. Rok 1983 se tak stal rokem vzniku současné společnosti Lapp Systems GmbH.
Jeden způsob jak snížit energetické ztráty světelné absorpce, která se vyskytuje v běžných fotovoltaických článcích, je snížit energii dopadajících fotonů k hodnotám blížícím se šířce zakázaného pásu. To je základní myšlenka termofotovoltaické konverze. Světlo (nebo teplo z dalšího zdroje) je absorbováno v zářiči, který je tak vyhříván na dostatečně vysokou teplotu, obecně mnohem nižší než je teplota Slunce. Rozpálený zářič pak vyzařuje energii na fotovoltaický článek.
V červnu 2010 společnost Fronius International GmbH prodala první dva Energy Cells ve výkonnostní třídě 4 kW. Hrdým odběratelem je společnost WSW Engineering s.r.o., český prodejní partner společnosti Fronius International a jedna z nejvýznamnějších firem na poli fotovoltaiky v ČR. Tyto články přeměňují solární vodík na elektřinu, a to zcela bez odpadních produktů zatěžujících životní prostředí.
"Pokud je výtvarný potenciál fotovoltaiky spojován s obrazem nových měst, pak je vše v pořádku. Vznik nové výtvarně kvalitní a energeticky úsporné architektury je žádoucí. Hodnota architektonického dědictví je však spojena se "starými" formami. Změna architektonického obrazu pro ně není vítězstvím."
Vzhledem k tomu, že v současné době probíhá na základě podpory orgánů EU rozvoj tzv. obnovitelných zdrojů energie (solární, větrná, geotermální a energie z biomasy), jejichž předností je, že nezatěžují životní prostředí exhalacemi a nevratnou produkcí skleníkových plynů, podpořilo vedení Fatry a.s. záměr vlastní výroby integrovaných fotovoltaických folií pod názvem Fatrasol.
V současném boomu instalací FV elektřiny se stává, že i do laboratoří Fyzikálního ústavu AV ČR dostaneme otázku, jaký fotovoltaický panel je nejlepší. Na takovou otázku není jednoduchá odpověď. Ideální panel by měl mít především co nejvyšší účinnost, která by nezávisela ani na teplotě, ani na intenzitě osvětlení. Kromě toho by panel nedegradoval, obešel by se bez údržby, byl co nejlehčí a přitom pevný a odolný. Takový panel zatím nikdo nevyrobil (a to bez ohledu na možnou cenu). Pokud není ideální volba, jaké možnosti se tedy nabízejí?
Na přání zákazníků přichází společnost Fronius na fotovoltaický trh s novou produktovou řadou střídačů. Nese jméno Fronius IG TL a jedná se o první beztransformátorové střídače se sériovou kontrolou systému. Perfektně se hodí zejména pro FV systémy na rodinných domech nebo i pro instalace na zemědělských a průmyslových objektech. Díky svým technickým parametrům patří bezesporu k absolutní špičce trhu.
Hrubá výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů se v roce 2008 podílela na tuzemské hrubé spotřebě elektřiny 5,2 %. Podíl obnovitelné energie na primárních energetických zdrojích činil 5 %. Podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě tepelné energie se pohybuje okolo 7 %. V roce 2009 dosáhl podle MPO podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů 6,8 % z konečné spotřeby elektřiny v České republice.