Dosud veškerou podporu, tj. jak výkupní cenu, tak zelený bonus, vyplácel místně příslušný distributor elektřiny. Nový systém vyplácení podpory je komplikovanější, administrativně však možná bude jednodušší.
Cihlový dům bude po dokončení plánovaném na duben 2013 sloužit jako monitorovací objekt z pohledu tepelnětechnické funkce stavby. V objektu bude sledovat spotřeba energie a budou zde probíhat kontinuální měření a zkoumání chování vnitřního prostředí. Projekt, navržený ve spolupráci s Fakultou stavební ČVUT Praha, splňuje všechny požadavky pro dosažení pasivního standardu (dle ČSN 73 0540-2 „Tepelná ochrana budov – Požadavky“ a TNI 73 0329).
Recenzovaný Článek představuje současný stav problematiky plochých hybridních fotovoltaicko-tepelných (FVT) kolektorů, zaměřuje se na rozdíly mezi základními druhy kolektorů, jejich výhody a nevýhody, navíc předkládá přehled současných světových výrobců. Cílem článku je poukázat na problémy ale zároveň na možnosti spojené s různými druhy hybridních FVT kolektorů.
Domat Control System v srpnu 2012 úspěšně dokončil a předal poslední elektrárnu z celkové série 56 MWp, instalovaných od května 2011 do srpna 2012 ve 20 lokalitách v Bulharsku a Itálii. Pro všechny tyto elektrárny dodal Domat stejnosměrné rozvaděče včetně měření stringů a vyhodnocování provozu FVE.
TZB-info spolupracuje se Stavební fakultou ČVUT a umožňujeme studentům publikovat zajímavé projekty. Zajímavostí tohoto projektu je spojení funkčnosti a estetiky doplňkových konstrukcí mostu – využití protihlukových stěn i pro umístění fotovoltaických panelů. Zadáním projektu bylo navrhnout ocelový dálniční most na obchvatu města Ostrov nad Ohří jako alternativu stávající mostu.
Autor publikace, David J. C. MacKay, profesor fyziky na University of Cambridge a od roku 2009 hlavní vědecký poradce Ministerstva pro energetiku a klimatickou změnu (DECC), vychází z předpokladu, že změna klimatu je realita způsobená člověkem, a že je nutno snižovat emise CO2 tempem, které zaručí, aby teplota nevzrostla o více než 2 °C nad předindustriální úroveň.
Výstavba, provoz a likvidace elektráren působí četné negativní efekty (emise, odpady apod.) ovlivňující lidské zdraví a životní prostředí. Z pohledu ekonomiky se v převážné většině jedná o externí náklady, které nejsou zachyceny v tržních cenách. Jedním z nejpropracovanějších přístupů ke kvantifikaci externích nákladů je evropská metodika ExternE.
Během roku 2011 se na některých FVE realizovaných v České republice a na Slovensku začal objevovat jev, který je mezi odbornou veřejností pojmenován jako „Snail Trails“ či „Schneckenspuren“, česky by se dal přeložit jako „šnečí cestičky“. Jevem se zabývají odborníci jak v ČR, tak i v dalších evropských zemích, zejména v Německu a podrobně se jím zabýval i obsáhlý článek v lednovém čísle časopisu Photon International [1].
V rámci naší účasti na veletrhu For Therm 2012 v Praze pořádáme tiskovou konferenci k situaci kolem novely zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií se zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Státní energetické inspekce a zahájíme provoz nového nezávislého Kalkulátoru cen elektřiny a plynu TZB-info..
V praktických otázkách recyklace fotovoltaických panelů došlo k poměrně malému posunu. Byla však přijata nová legislativa na evropské úrovni i v České republice. Požadavky českého zákona jdou v případě fotovoltaických panelů nad rámec požadavků evropské směrnice i české vyhlášky o nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady.
Centrum hyperbarické oxygenoterapie, tak zní název nestátního zdravotnického zařízení v Ústí nad Labem, jehož střecha získala v květnu letošního roku zcela nový, netradiční kabát. Původní střešní krytina tvořená tvarovaným plechem byla demontována a nahrazena fotovoltaickými moduly s instalovaným výkonem 20,16 kWp.