U pasivních domů vytápění tvoří v celkové bilanci sotva třetinu spotřeby energie. Při takto nízké potřebě je vhodné používat jednoduché, levné a účinné zdroje s maximálním využitím obnovitelné energie. Například ze slunce, z biomasy nebo ze země.
Monitorovací systém pro fotovoltaické elektrárny společnosti Domat Control System byl v únoru 2013 jako první na světě úspěšně certifikován celosvětovou nezávislou autoritou TÜV SÜD. Certifikace zahrnuje klíčové vlastnosti monitorovacího systému, jako je sledování kvality dat, ukládání dat, detekce poruch, grafické rozhraní, odvozené parametry, maximální zpoždění přenosu dat, dálkový přístup a hlášení alarmů
Domat Control System, supplier of control and monitoring systems for buildings and utilities, announced that on February 27, 2013, its PV plant monitoring system was certified by the independent certification authority TÜV SÜD as the first in the world. The certification includes data quality and storage, failure localization, graphical interface, derived parameters, maximum data processing delay, remote access, and alarming
Oddělení datové podpory koncepcí Ministerstva průmyslu a obchodu připravilo tuto statistickou zprávu jako komplexní národní statistiku obnovitelných zdrojů energie. Závěrečná část zprávy přináší statistická data z kategorií Energeticky využívané odpady a alternativní paliva, Vodní elektrárny, Větrné elektrárny, Fotovoltaické elektrárny, Solární termální systémy, Tepelná čerpadla a Geotermální energie.
Menší elektrárny mohou být propojeny do virtuální elektrárny, podobně jako počítače do virtuálního serveru. Toto uspořádání výrazně usnadňuje správu dílčích elektráren. Virtuální elektrárna využívá velká množství dat – od aktuálních cen elektřiny, přes energetickou poptávku, až po předpovědi počasí.
S fotovoltaickým zařízením na střeše se z každého majitele domu stává výrobce elektřiny. Ve spojení s účinným tepelným čerpadlem je mimořádně efektivní, když majitel využívá elektřinu, kterou si sám vyrobil, ve vlastním domě. Tepelné čerpadlo totiž zvyšuje energetický výnos tím, že z jednoho kilowattu solární energie a tepla ze vzduchu nebo ze země vyrobí až pětinásobné množství tepla k vytápění.
Směrnice Evropského parlamentu a Rady o energetické náročnosti budov z roku 2010 ukládá členským státům Evropské unie mj. za povinnost, aby nové budovy od roku 2018 (veřejné budovy) resp. 2020 (všechny budovy) byly budovami s téměř nulovou spotřebou energie. Uvedená skutečnost se týká prakticky všech technických systémů budov. Článek prezentuje možnosti řešení větrání a klimatizace ve zmíněných budovách a předkládá úvahy o možném vývoji odvětví s ohledem na požadavek snižování spotřeby energie.