Co se chystá na konferenci Smart Energy Forum v Praze dne 18. října 2022? Smart Energy Forum je největší středoevropskou konferencí v oblasti decentrální energetiky s důrazem na fotovoltaiku, akumulaci energie a inovace.
Skupina SolidSun, která má dlouholeté zkušenosti s komplexním řešením fotovoltaických elektráren (FVE) od A do Z na míru každému zákazníkovi, představuje novou vlastní baterii pro FVE, jež díky svým vlastnostem poskytuje spoustu výhod. Baterie spoléhá na technologii bateriových článků renomované společnosti Gotion High tech Co Ltd, kterou spoluvlastní automobilka Volkswagen AG. Kapacitu baterie s životností až 6 000 nabíjecích cyklů lze pomocí modulů rozšířit až na 24,43 kWh.
Více než dvě desítky fotovoltaických elektráren po celé České republice se zpřístupní veřejnosti v týdnu od 20. září během šestého ročníku Dnů otevřených dveří slunečních elektráren. Lidé budou moci navštívit soběstačné domácnosti, velké solární parky, ale třeba i experimentální pracoviště, kde se testují nové technologie. Akci pořádá Solární asociace v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje, chce mimo jiné nalákat mladé lidi do oboru fotovoltaiky.
Přijďte si poslechnout přednášky o Průmyslovém paláci a Státní opeře od autorů jejich rekonstrukcí. Celý blok je věnován bezpečnosti baterií a fotovoltaiky v budovách. Zazní témata fasád a dřevostaveb řešená na úrovní normalizace a mnoho dalšího. Konference Požární bezpečnost staveb se koná 21. září v Praze.
Vysoké ceny energií výrazně hýbou i se snahami o úspory u vlastníků jednotek v bytových domech. Nejčastěji se uchylují k rekonstrukcím centrálních kotelen, u nichž při zohlednění cen plynu klesá návratnost i pod pouhé dva roky. Roste také poptávka po fotovoltaice, která zpravidla přináší elektřinu zdarma do společných prostor v objektu. SVJ se také častěji kloní ke slučování elektroměrů přinášejícím úspory z hlediska plateb za připojení k síti.
Společnost V-systém elektro s.r.o., která se specializuje na udržitelná řešení v nízkoenergetických stavbách, se od 1. července letošního roku stala součástí Skupiny Saint-Gobain, lídra na globálním trhu stavebních materiálů. Skupina si od akvizice slibuje zejména rozšíření svého stávajícího portfolia o nová řešení, která zapadají do její dlouhodobé vize udržitelného stavebnictví. Pro V-systém elektro spojení představuje příležitost dalšího rozvoje a růstu v nadnárodním měřítku.
Z pohledu využívání obnovitelných zdrojů energie patří Česká republika i Slovensko na chvost Evropské unie. V souladu se schválenými klimatickými plány by se však měl podíl takzvaných zelených zdrojů na celkové spotřebě energie v obou zemích postupně zvyšovat. Výraznější zapojení obnovitelných zdrojů je však podmíněno patřičnou modernizací distribučních soustav. V tomto ohledu se Česko a Slovensko mohou pochlubit hned několika významnými projekty.
Poptávka po fotovoltaice bude růst i v dalších letech, v kombinaci s tepelným čerpadlem po ní budou sahat především uživatelé novostaveb či nízkoenergetických domů. Soláry by měly těžit i ze zvýšení limitů na malé výrobny elektřiny či z plánů Evropské unie na povinnou instalaci fotovoltaiky na veřejné budovy od roku 2026. Úzkým hrdlem vysoké poptávky bude zřejmě i nadále segment výrobců fotovoltaiky, i proto nelze do budoucna u tohoto řešení očekávat pokles cen. Ve svém komentáři nastiňuje další vývoj nejen na českém trhu Petr Šikula ze společnosti Enbra.
Obcím se naskytla nová příležitost, jak snížit svou závislost na dodávkách energie. Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR otevřelo v Modernizačním fondu dvě nové výzvy s alokací čtyři miliardy korun. Obce tak mohou čerpat dotace na individuální i sdružené projekty fotovoltaických elektráren.