Střídače pro domácí fotovoltaiku II. – jednofázové a třífázové instalace
Jak se liší střídače pro jednofázovou a třífázovou instalaci? Jaký je rozdíl mezi symetrickým a asymetrickým střídačem? Jak se u domácí fotovoltaiky projevuje součtově měření a měření po fázích? Dozvíte se v druhém dílu rozhovoru s Pavlem Hrzinou z ČVUT.
Fotovoltaická elektrárna sestává ze dvou základních komponentů – fotovoltaických panelů a střídače. Většina tuzemských instalačních firem pracuje s několika málo typy panelů a jejich vlastnosti jsou do značné míry podobné. Šance, že zákazník dostane na svou střechu nevhodný typ panelu a ten mu pokazí funkci a návratnost elektrárny, je poměrně malá. Naproti tomu šance, že si zákazník pokazí elektrárnu výběrem nevhodného střídače, je mnohem vyšší. Tím spíš v ČR, kde máme jako jedni z mála na světě měření po fázích.
Ve spolupráci se Solární asociací jsme proto připravili trojdílný rozhovor o střídačích pro domácí fotovoltaiku s předním odborníkem na toto téma – Pavlem Hrzinou z ČVUT. Rozhovor má tyto části:
- Funkce a parametry
- Jednofázové a třífázové instalace
- Kvalita, závady a servis
Jednofázový vs třífázový střídač
Jednofázová instalace je levnější a jednodušší, její jedinou nevýhodou je omezený výkon a proud na jednu fázi, je-li elektrárna připojená k síti. S třífázovou instalací je dostupný výkon výrazně vyšší. Pro české podmínky je ale ve většině případů nutné, aby byly třífázové střídače schopné fungovat asymetricky. Jako jedni z mála na světě totiž v ČR neměříme elektřinu součtově, ale po jednotlivých fázích. Za těchto okolností může použití jinak spolehlivého symetrického střídače v ČR vést k ekonomicky nevýhodné instalaci.
Jak se liší symetrický a asymetrický střídač? Jak funguje měření po fázích? A proč je asymetrický střídač dražší? Dozvíte se v druhém dílu rozhovoru s Pavlem Hrzinou z ČVUT.