Otevřenost a maximální důraz na prosvětlení interiéru jsou bez pochyby jedny z hlavních prvků moderní architektury. Z hlediska úspory vnitřního prostoru dává u velkých prosklených stěn – a často nejen tam – smysl pouze posuvné otevírání.
Přemýšlíte o rekonstrukci svého domu? Podívejte se, jak může taková kompletní renovace domu vypadat. U domu z 90. let si investoři z jižních Čech řekli – když už, tak už. Oslovili architekta, který z domu s přežitým vzhledem a naprosto nevyhovujícími tepelněizolačními parametry udělal moderní stavbu svižného designu s většími okny, předsazenou fasádou a novým balkonem.
V poslední době roste zájem lidí pořídit si neobydlený dům ve staré zástavbě, který by si zrekonstruovali do moderní podoby. Má to svůj jasný důvod – genius loci čtvrti, která je již dávno zabydlená. Jsou zde ulice, chodníky, náměstíčka, aleje, obchůdky, které vytvářejí atmosféru. To nebývá u nových satelitních městeček zvykem, protože sebemenší plocha jde zpeněžit.
Okna jsou mnohdy podceňovanou a přehlíženou položkou ve výkazech materiálu novostaveb nebo rekonstrukcí. Jejich správným výběrem přitom ovlivníme řadu důležitých faktorů, které zajišťují nejenom to, jak se budeme doma cítit a jak budeme žít. Budou se také podílet na naší celkové pohodě a rovněž ovlivní výši budoucích plateb za energie, údržbu a případný servis.
Splnění požadavku na průvzdušnost obvodového pláště domu je podmínku získání dotace Nová zelená úsporám. Svědčí ale také o kvalitě provedených prací a dosažení projektovaných energetických parametrů stavby. Přesvědčit se o těsnosti obálky budovy je vhodné v momentě dokončení obvodového pláště a střechy, kdy je možné případné nedostatky ještě odstranit. Navštivte s námi podruhé stavbu energeticky úsporné dřevostavby rodinného domu na okraji Prahy.
Společně s Českou komorou lehkých obvodových plášťů (ČKLOP) jsme připravili vhled do oboru stavebního skla. Problematika je v článku pojednána z pohledu dlouhodobých zkušeností členů ČKLOP zejména s fasádami s tepelně tvrzenými skly. Zaměříme se nejenom na samotné technologie, ale také na bezpečnost a ekologické aspekty staveb.
Před námi je nejchladnější část roku a pokud máte doma stará okna, tak zbystřete! Starými okny totiž může unikat až polovina tepla, což vás může při současném skokovém nárůstu cen energií vyjít pěkně draho. Pokud zjistíte, že vaše okna dostatečně netěsní, musíte se připravit na jejich výměnu. Jak ji ale dobře provést nebo mít jistotu, že okenářská firma odvedla kvalitní práci? Podívejte se níže, co celý proces obnáší. A pozor, výměnu oken lze provádět i v zimě!
Jak spojit terasu nebo zahradu s obytným prostorem? Jak si pohodlně užívat venkovního prostředí při zachování dlouhodobé funkčnosti a bezpečnostních standardů? Řešení nabízí zdvižně posuvné dveře, které kromě rychlého spojení exteriéru s interiérem propouštějí díky své velikosti do interiéru mnohem více světla než klasická okna nebo balkonové dveře. A i když je zrovna venku třeba silný mráz, kvalitní rámy, těsnění a zasklení zajistí minimální tepelné ztráty. Pokud zasvítí sluníčko, ihned se můžete těšit na solární zisky, sluneční paprsky postupně interiér prohřívají.
Vedle klasického plastu, dřeva a hliníku se v posledních letech objevil nový hráč: kompozit. Jde o kombinaci plastu a skleněných vláken. Okna vyráběná z tohoto materiálu si získávají stále více příznivců, a to zejména díky dobrému poměru ceny, která se přibližuje spíše k plastu, a kvality, držící se v těsném závěsu za řádově dražším hliníkem. Pojďme se podívat na důvody, proč stojí za to se o tato okna zajímat.