Český výrobce výplní stavebních otvorů z plastu, dřeva a hliníku, společnost PKS okna, uvedl na trh novou variantu výrobkové řady Plastové okno 76 z německého profilového systému aluplast.
Kompozitní profily, ze kterých se vyrábí okenní systémy, jsou z pohledu materiálové platformy kombinací tradičního PVC a skelných vláken. Díky svým jedinečným vlastnostem jsou tato okna vyhledávaná v současné moderní architektuře, a to ve všech oblastech pozemního stavitelství. Zejména pak u projektů rodinných či bytových domů, neboť ty se vyznačují funkcionalistickými tvary a bohatě prosklenými plochami. Kompozitní profily z materiálu známého jako RAU-FIPRO X jsou násobně stabilnější a pevnější, ve srovnání s klasickým PVC, což jim otevřelo cestu ke konstrukcím velkých rozměrů, subtilnějších rámů a profilů bez armovacích výztuh (to však platí pro okna běžných rozměrů).
Recenzovaný Ve vícedílném seriálu představíme principy osazení otvorových výplní. Tento článek je zaměřen na problematiku osazení okenních výplní v obvodových stěnách a jejich zakreslení v souladu s normou ČSN 01 3420 pro kreslení výkresů stavební části. Upozorňuje na neaktuálnost předchozích řešení z pohledu současných požadavků na energetickou náročnost budov a technologický pokrok ve stavebnictví. Konkrétně se zaměřuje na principy osazení otvorových výplní včetně tepelně technických požadavků a technologických aspektů. Ukazuje se, že zohlednění nových technologických postupů a požadavků na energetickou náročnost vyžaduje promítnutí těchto změn také do projektové dokumentace. Dále se článek věnuje zakreslování současných řešení stavební praxe v souladu s normou ČSN 01 3420 v měřítku 1:50 a 1:20.
V pražské Nemocnici Na Homolce probíhá jeden z největších komplexních energeticky úsporných projektů v Česku, který zahrnuje například rozsáhlou modernizaci vytápění, vzduchotechniky a osvětlení. Nemocnice se rozhodla nutnou výměnu dosluhujících zařízení a celkovou modernizaci energetického hospodářství řešit formou EPC, která zaručuje měřitelné výsledky a kdy dodavatel přímo ve smlouvě za úspory ručí, jinak musí rozdíl doplatit. Dodavatel, kterým je společnost ENESA z ČEZ ESCO, garantuje minimální roční úsporu 4 200 MWh elektřiny a 8 700 MWh plynu, což při současných cenách činí více než 30 mil. korun ročně. Investice má i ekologický rozměr a znamená roční pokles emisí CO2 o 5 823 tun.
Největší český producent izolačních skel Heluz Izos provozuje své výrobní linky ve městě Žatec. Nabídka širokého sortimentu skel, krátké dodací lhůty a nároky na kvalitu vyžadují precizní řízení výroby a logistiku. Jednotlivými fázemi výroby izolačních skel nás provedl Ing. Martin Najman, projektový a produktový manažer společnosti Heluz Izos.
Vady montáže oken spočívají nejčastěji v chybně provedené připojovací spáře, chybném kotvení oken a nesprávné podkladní konstrukci. Často se vyskytují tepelné mosty v připojovací spáře, rovněž obvykle chybí těsnicí pásky na obou stranách připojovací spáry. Fotografie s příklady vad při montáži oken komentují Richard Vácha, technický manažer společnosti Deceuninck, a Ing. Jan Bedřich, výkonný ředitel ČKLOP.
Okna ze Slavony jsou všeobecně známa jako výrobky s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi a elegantním vzhledem. Díky inovacím a vývoji okenních konstrukcí, kterému Slavona věnuje dlouhá léta velkou pozornost, může nabídnout zákazníkům výrobky s přidanou hodnotou v podobě nadčasového designu, dlouhé životnosti a minimálních nároků na údržbu. Abychom se seznámili s aktuálními produkty, navštívili jsme pražskou vzorkovnu firmy, kde si s námi na uvedená témata povídal obchodní zástupce Slavony, pan Pavel Kamír.
V pražské Nemocnici Na Homolce probíhá jeden z nejkomplexnějších energeticky úsporných projektů v Česku, který zahrnuje například rozsáhlou modernizaci vytápění, vzduchotechniky a osvětlení. Úspory jsou realizovány metodou EPC (Energy Performance Contracting), kdy dodavatel přímo ve smlouvě za úspory ručí.
Rozbití či prasknutí skla je z bezpečnostních a funkčních důvodů vždy potřeba řešit, a to bez ohledu na to, co ho způsobilo. Za poškození oken však často mohou podobné příčiny, které je dobré znát. Některé z nich popisuje Ing. Michal Vrbka, obchodně technický zástupce, divize GLASSOLUTIONS, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.
Tepelný most nebo také tepelná vazba je místo, kde konstrukcí domu uniká více tepla než v ostatních místech tepelné obálky objektu. Jsou nedílnou součástí každé konstrukce a není možné se jim zcela vyhnout. Dobrá zpráva je, že je lze redukovat na minimum, aby jejich vliv byl co nejmenší a nezpůsoboval žádné funkční poruchy. O tepelných mostech a jejich eliminaci prostřednictvím řešení PROPASIV® jsme si povídali s pány Jiřím Hegerem a Janem Štěpánem.
Za poslední tři desetiletí zásadně vzrostla velikost oken našich domů. V současné době tvoří kolem 20 % plochy obvodového pláště domu, u designových domů nebo komerčních staveb je toto číslo ještě daleko vyšší. Drtivou většinu plochy oken, zhruba 80 %, představuje zasklení. Právě vlastnostem zasklení bychom tedy měli věnovat velkou pozornost.
V úterý 24. října byl slavnostně ukončen projekt realizace energeticky úsporných opatření metodou EPC v pražské fakultní Thomayerově nemocnici. Zateplením obálky vybraných pavilonů nemocnice, výměnou osvětlení a regulací vytápění v místnostech dodavatel garantuje po dobu 5 let úsporu 7,1 milionu korun. Dodavatelem opatření, prováděných za plného provozu, bylo konsorcium společností ENESA z holdingu ČEZ ESCO a Metrostav. Roční výše úspor energie odpovídá 2 500 tunám CO2.
Sklo se během let vyvinulo v jeden z nejčastěji využívaných materiálů v oblasti stavebnictví a interiérového designu. Jeho flexibilita, odolnost a estetické kvality jsou neobvyklé a poskytují téměř nekonečné možnosti pro kreativní inovace. Mimořádným příkladem jsou ornamentní skla IZOS, která nejenže plní svou funkci, ale současně představují významnou uměleckou hodnotu.
Izolační bezpečnostní sklo hraje klíčovou roli ve světě stavebnictví, ale prozatím je podceňovaným prvkem při výběru oken či dveří. Za našimi hranicemi například v Německu, Rakousku či Švýcarsku se stalo nezbytnou součástí moderních staveb jako efektivní bariéra před vniknutím zlodějů a vandalů. Přispívá k ochraně nás, našeho majetku a rovněž může zabránit poranění v případě rozbití skla. Dopřejte si klid na duši díky bezpečnostnímu zasklení IZOS Protect.
Výměna starých oken za nová se řadí mezi jedny z nejtěžších a finančně nejnáročnějších rozhodnutí při rekonstrukci bydlení. Přitom již velmi brzy přináší významný estetický i finanční efekt. Je však důležité věnovat správnému výběru otvorových výplní pozornost a nenechat se zlákat na první „výhodnou“ nabídku. Proto by výběru oken a jejich následné montáži měla být věnována velká pozornost.