K nahrazování tradičních materiálů novými technologiemi dochází i u okenních a dveřních systémů. Inovativní řešení přinášejí nové možnosti v oblasti tepelněizolačních vlastností, bezpečnosti, ale i designu a udržitelnosti.
Ministerstvo životního prostředí představilo nové podmínky a parametry, které budou od června letošního roku platit pro rekonstrukce bydlení. Protože finanční zdroje stávajícího programu byly 22. května vyčerpány, byl příjem žádostí pozastaven. Opět otevřen bude v aktualizované podobě 25. června s alokovanou částkou 3 miliardy korun.
Společnosti ČEZ Prodej, Vekra a skupina Komerční banky, představily nový web zaměřený na podporu energetických úspor českých domácností. Webové stránky www.energetickeuspory.cz zákazníkům nabízí komplexní řešení pro snižování nákladů na energie zahrnující i pomoc se získáním dotací a výhodné financování.
Další z řady konferencí České komory lehkých obvodových plášťů (ČKLOP) se tentokrát zaměřila na legislativní opatření směřující k ochraně klimatu a na unikátní stavby s originálním designem. V ohlédnutí představíme nové technologie opláštění v souvislosti s novými evropskými normami, na nichž se komora v řadě případů spolupodílí.
Řeší vady bytové jednotky váznoucí na společných částech domu SVJ nebo vlastník bytu? Kdo může vady oken reklamovat a rozhodnout o typu nároku z vadného plnění? Otázek je mnoho a na řadu z nich reaguje novela občanského zákoníku. Na zásadní změny v jejím znění jsme se zeptali odborníků v rámci naší spolupráce s portálem epravo.
Při výběru vhodného typu okenních a dveřních profilů pro daný typ stavby hrají klíčovou roli užitné hodnoty, jako jsou náročné požadavky na tepelnou izolaci, technické možnosti a konstrukční řešení, ale i akustická izolace nebo bezpečnost. V současném stavitelství se prosazují i systémy, které jsou zároveň udržitelné.
Článek popisuje hlavní zásady tvorby analýzy životního cyklu a sběru dat potřebných pro definici produktového systému oken a dveří. Vychází z požadavků základních norem definujících tvorbu LCA a EPD (ČSN ISO 14025, ČSN EN 15804+A2) a specificky pro obor oken a dveří popisuje přístup stanovený PCR ČSN EN 17213:2020. Poprvé byl publikován v Ročence ČKLOP 2023.
Kompozitní profily, ze kterých se vyrábí okenní systémy, jsou z pohledu materiálové platformy kombinací tradičního PVC a skelných vláken. Díky svým jedinečným vlastnostem jsou tato okna vyhledávaná v současné moderní architektuře, a to ve všech oblastech pozemního stavitelství. Zejména pak u projektů rodinných či bytových domů, neboť ty se vyznačují funkcionalistickými tvary a bohatě prosklenými plochami. Kompozitní profily z materiálu známého jako RAU-FIPRO X jsou násobně stabilnější a pevnější, ve srovnání s klasickým PVC, což jim otevřelo cestu ke konstrukcím velkých rozměrů, subtilnějších rámů a profilů bez armovacích výztuh (to však platí pro okna běžných rozměrů).
Recenzovaný Ve vícedílném seriálu představíme principy osazení otvorových výplní. Tento článek je zaměřen na problematiku osazení okenních výplní v obvodových stěnách a jejich zakreslení v souladu s normou ČSN 01 3420 pro kreslení výkresů stavební části. Upozorňuje na neaktuálnost předchozích řešení z pohledu současných požadavků na energetickou náročnost budov a technologický pokrok ve stavebnictví. Konkrétně se zaměřuje na principy osazení otvorových výplní včetně tepelně technických požadavků a technologických aspektů. Ukazuje se, že zohlednění nových technologických postupů a požadavků na energetickou náročnost vyžaduje promítnutí těchto změn také do projektové dokumentace. Dále se článek věnuje zakreslování současných řešení stavební praxe v souladu s normou ČSN 01 3420 v měřítku 1:50 a 1:20.
V pražské Nemocnici Na Homolce probíhá jeden z největších komplexních energeticky úsporných projektů v Česku, který zahrnuje například rozsáhlou modernizaci vytápění, vzduchotechniky a osvětlení. Nemocnice se rozhodla nutnou výměnu dosluhujících zařízení a celkovou modernizaci energetického hospodářství řešit formou EPC, která zaručuje měřitelné výsledky a kdy dodavatel přímo ve smlouvě za úspory ručí, jinak musí rozdíl doplatit. Dodavatel, kterým je společnost ENESA z ČEZ ESCO, garantuje minimální roční úsporu 4 200 MWh elektřiny a 8 700 MWh plynu, což při současných cenách činí více než 30 mil. korun ročně. Investice má i ekologický rozměr a znamená roční pokles emisí CO2 o 5 823 tun.
Největší český producent izolačních skel Heluz Izos provozuje své výrobní linky ve městě Žatec. Nabídka širokého sortimentu skel, krátké dodací lhůty a nároky na kvalitu vyžadují precizní řízení výroby a logistiku. Jednotlivými fázemi výroby izolačních skel nás provedl Ing. Martin Najman, projektový a produktový manažer společnosti Heluz Izos.
Vady montáže oken spočívají nejčastěji v chybně provedené připojovací spáře, chybném kotvení oken a nesprávné podkladní konstrukci. Často se vyskytují tepelné mosty v připojovací spáře, rovněž obvykle chybí těsnicí pásky na obou stranách připojovací spáry. Fotografie s příklady vad při montáži oken komentují Richard Vácha, technický manažer společnosti Deceuninck, a Ing. Jan Bedřich, výkonný ředitel ČKLOP.
Okna ze Slavony jsou všeobecně známa jako výrobky s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi a elegantním vzhledem. Díky inovacím a vývoji okenních konstrukcí, kterému Slavona věnuje dlouhá léta velkou pozornost, může nabídnout zákazníkům výrobky s přidanou hodnotou v podobě nadčasového designu, dlouhé životnosti a minimálních nároků na údržbu. Abychom se seznámili s aktuálními produkty, navštívili jsme pražskou vzorkovnu firmy, kde si s námi na uvedená témata povídal obchodní zástupce Slavony, pan Pavel Kamír.
V pražské Nemocnici Na Homolce probíhá jeden z nejkomplexnějších energeticky úsporných projektů v Česku, který zahrnuje například rozsáhlou modernizaci vytápění, vzduchotechniky a osvětlení. Úspory jsou realizovány metodou EPC (Energy Performance Contracting), kdy dodavatel přímo ve smlouvě za úspory ručí.