Dosud veškerou podporu, tj. jak výkupní cenu, tak zelený bonus, vyplácel místně příslušný distributor elektřiny. Nový systém vyplácení podpory je komplikovanější, administrativně však možná bude jednodušší.
Konference, kterou pořádal portál TZB-info 8. 11. 2012 v Praze, proběhla za mimořádného zájmu odborné veřejnosti. Novela Vyhlášky č. 148/2007 Sb. bude s největší pravděpodobností do konce roku 2012 s účinností od 1. 4. 2013. Od ledna do dubna se tedy bude postupovat podle novely zákona č. 318/2012 Sb. a zároveň dle původní vyhlášky č. 148/2007 Sb.
Na otázky redakce TZB-info ohledně 15. ročníku veletrhu Aquatherm Nitra 2013 odpovídá Mgr. Michal Drážďanský, jednatel společnosti MDL EXPO, která je novým pořadatelem tohoto mezinárodního veletrhu s výbornou pověstí na Slovensku.
Poslanecká sněmovna přehlasovala prezidentské veto a schválila zákon 406/2000 Sb. o hospodaření energií, prováděcí vyhláška je rovněž hotova a tak internetový portál TZB-info potvrzuje konání mimořádné odborné konference 8.11.2012 v Praze.
Během jeho projednávání v Poslanecké sněmovně sledovali poslanci fotbal, pak jej vetoval prezident. Místo opakovaného projednání poslanci poslouchali exhejtmana Ratha. Zákon, který se dotýká témař všech občanů a jeho novela je jako implementace evropské směrnice pod sankcemi. Novela měla platit od 1.1.2013. Odpovídat na otázky jak to bude s novelou zákona dál budou zástupci MPO ČR, Státní energetické inspekce a další.
Autor publikace, David J. C. MacKay, profesor fyziky na University of Cambridge a od roku 2009 hlavní vědecký poradce Ministerstva pro energetiku a klimatickou změnu (DECC), vychází z předpokladu, že změna klimatu je realita způsobená člověkem, a že je nutno snižovat emise CO2 tempem, které zaručí, aby teplota nevzrostla o více než 2 °C nad předindustriální úroveň.
Společnost Knauf Insulation nedávno uspořádala konferenci Reality Check, na které se sešli přední odborníci pozemního stavitelství a materiálového inženýrství z celé Evropy. Název konference napovídá, co bylo jejím obsahem. Na témata projektování úsporných budov, udržitelného stavebnictví, certifikace budov a další jsme se zeptali prof. Ing. Petra Hájka, CSc., z pražského ČVUT, který se konference účastnil.
Vláda 19. 7. 2012 jednala o osudu výnosů z prodeje emisních povolenek. Ve hře je odhadem 80 miliard Kč. Požádali jsme firmy, které se prezentují na TZB-info, o krátký komentář navrženého dělení: část do státní kasy, část teplárnám a zpracovatelskému průmyslu a 1/3 Státnímu fondu životního prostředí.
Dlouho diskutovaná potřeba řešení problémů s českými výtahy se projevila naplno při semináři pražského STUDIA AXIS dne 14. června 2012. Setkali se zde zástupci bytových družstev, majitelé a provozovatelé výtahů, s projektanty a dodavateli, aby posoudili technické normy a směrnice, zejména z hlediska konstrukční a také požární bezpečnosti. Program semináře, jehož garantem byla Unie výtahového průmyslu v ČR, nabízel i doprovodné akce, které se týkaly financování či aktuálních technických novinek v oboru Výtahy.
Jaký bude vývoj zavádění BIM (Building Information Modeling) v podmínkách ČR? Jak ovlivní BIM smluvní vztahy a autorská práva? Kdy a jak se BIM projeví na legislativní úrovni? Na úvod jen tři z mnoha otázek, které v souvislosti s procesem BIM patrně vyvstanou na mysli nejednomu z účastníků konference BIM Day 2012.
Jubilejní 10. ročník soutěžní přehlídky TOP DOMY, zná mezi 15 nejlepšími realizacemi své vítěze. Oceněné návrhy v kategorii „Pasivní TOP DŮM“ zaštítila společnost ROCKWOOL, a.s., která vyrábí kamennou vlnu především pro stavby, kde je nadstandardní tloušťka izolací naprostou nezbytností. Od roku 2020 bude muset být každá nová stavba postavena v pasivním standardu, což znamená, že její spotřeba tepla bude nižší než 15 kWh/m2.
Kolébkou energetických družstev je Skandinávie. Družstevní princip v energetice využívá rovněž Německo, začíná se prosazovat v Austrálii, USA, Kanadě, ve Velké Británii a dalších zemích. V Dánsku bylo družstevní vlastnictví jedním z klíčových faktorů úspěšného rozvoje obnovitelné energie v této zemi.
Již osmý ročník prestižního Mezinárodního energetického regulačního fóra, které se uskutečnilo ve dnech 21. a 22. března, popsal a rozebral aktuální situaci a trendy na českém a evropském energetickém trhu z pohledu hlavních hráčů i regulátorů. Organizátorem a odborným garantem Fóra byla poradenská společnost Arthur D. Little.
Kolébkou energetických družstev je Skandinávie. Družstevní princip v energetice využívá rovněž Německo, začíná se prosazovat v Austrálii, USA, Kanadě, ve Velké Británii i jinde. V Dánsku bylo družstevní vlastnictví jedním z klíčových faktorů úspěšného rozvoje obnovitelné energie v této zemi. Energetická družstva jsou nejlepším způsobem propagace obnovitelných zdrojů energie a energetické soběstačnosti.