Pod zkratkou ESG se skrývá vliv firmy na životní prostředí, společnost a způsob jejího vedení pro vyjádření „udržitelnosti“ či „odpovědnosti“ firmy. Dalšími pojmy jsou NFRD, CSRD, LCA a Scopes.
OdbornýNávrh nařízení o F-plynech obsahuje podmínky, které postupně vytlačí fluorovaná chladiva z tepelných čerpadel, klimatizací, chladičů aj. včetně servisu. Některé termíny jsou v článku. Návrh musí potvrdit zástupci států EU.
Prosazovat racionální přístup pro transformační období, kdy se česká ekonomika musí přeorientovat na obnovitelné zdroje. Je třeba diskusi o Green Dealu převést na čistě byznysovou, méně ideologickou. I to zaznělo od zástupců byznysu.
Součástí balíčku Fit for 55 je i revize směrnice o vytvoření systému pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů (směrnice EU ETS). Dosavadní systém tak čekají změny, a to včetně pravidel, podle kterých dochází k bezplatnému přidělování emisních povolenek.
Česko má aktualizovaný Vnitrostátní plán České republiky v oblasti energetiky a klimatu (NKEP). Ten určuje parametry českého energetického mixu s ohledem na nutnost snižování emisí skleníkových plynů.
Obnovitelné zdroje energie se na spotřebě energie EU budou do roku 2030 podílet z 42,5 % s možným navýšením o 2,5 % na 45 %. Rozhodly o tom členské státy včetně České republiky, které na jednání Rady Evropské unie přijaly novelu směrnice o obnovitelných zdrojích energie známou jako RED III.
Z Německa se stává importér elektřiny, o Česku se brzy rozhodne. Výroba elektřiny z OZE v EU průběžně narůstá, nejrychleji z fotovoltaik. Francie a Švédsko jsou letos největšími vývozci elektřiny v EU.
OdbornýVelké kontejnerové, výletní lodě nebo tankery jsou zásadním zdrojem znečištění ovzduší i moří. Stejně tak letadlo má obrovskou spotřebu paliva v porovnání s autem. Pokud jde ale o skleníkový efekt a globální oteplování, přispívají emise lodí a letadel jen zlomkem toho, co vypouští spalovací motory v autech.
Návrh ministerstva na snížení spolufinancování dotačních projektů má po létě projednat vláda. Změny se mají dotknout jak financí ze státního rozpočtu, tak z rozpočtu EU.
Ochranu pracovníků před riziky spojenými s expozicí azbestu má posílit nový právní předpis připravený Evropským parlamentem. Nová pravidla u azbestu výrazně snižují stávající limitní hodnoty a v souladu s nejnovějším technickým vývojem se stanovují přesnější způsoby měření úrovní expozice. Podívejme se na vývoj evropské legislativy a na nový právní předpis podrobněji.
Všechny vystavené projekty jsou skvělými příklady regionální identity, představují různé formy občanské angažovanosti a rozšiřují místní znalosti. Stavte se na výstavě SCHÖN HIER. Architektur auf dem Land.
V rámci spolupráce s portálem epravo.cz klademe otázky, které se týkají stavební tematiky a stavebního práva. Tentokrát jsme se zeptali na novinky ve ve smlouvách s odkládacími podmínkami a smlouvách o smlouvě budoucí. Kdy jakou variantu a za jakých okolností zvolit?
Emisní povolenky mají pomoci Česku zvládat změnu klimatu a vyrábět více obnovitelné energie, nikoliv krýt díry ve státním rozpočtu. Ministerstvo životního prostředí připravilo transpozici novelizované evropské směrnice o emisních povolenkách, která naplňuje její smysl a napravuje předchozí protiprávní stav. Na jednání vlády však jde s mnoha rozpory, porcovat medvěda chce každé ministerstvo.
Konec uhlí pro výrobu elektřiny v ČR je odborníky předpokládán mezi roky 2033 a 2038. Velcí provozovatelé uhelných elektráren, včetně ČEZ nebo Sev.en, však očekávají, že při současném vývoji cen elektřiny a emisních povolenek bude výroba elektřiny z uhlí ztrátová už v roce 2026. Zeptali jsme se Michala Macenauera, ředitele strategie poradenské společnosti v energetice EGÚ Brno.
Na konferenci Voda Zlín se hovořilo převážně o hygienickém dozoru nad vodami a o implementaci směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/2184 v hygienické praxi zásobování pitnou vodou. Ing. Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje představila ve svém příspěvku též konkrétní aktuální úkoly hygienického monitoringu v dozoru nad pitnými vodami PFAS (perfluorované a polyfluorované látky) ve vodovodech a studnách.
Mimořádně kompaktní čerpadlo země–voda Master Therm AquaMaster AQ17I získalo ocenění Build Back Better Gold & Green Award 2023 za inovativní, úsporné a ekologické řešení vytápění v rámci výstavby 170 uhlíkově neutrálních domů v Cardiffu ve Velké Británii
TZB-info doporučujeOmezit uvedení na trh a do provozu výrobky, které splňují evropské nařízení o ekodesignu, je v rozporu se Směrnicí 2009/125/EU o ekodesignu, konstatovalo v září 2021 Ministerstvo životního prostředí.
V posledním roce došlo ke změnám a kapacita větrné i solární energie ve střední a východní Evropě vzrostla přibližně o 28 %, což je víc než ve zbytku EU, kde činil nárůst jen 15 %.
Máme-li v ČR zajistit přijatelné ceny elektřiny, potřebujeme zdroje levné elektřiny na vlastním území. Potřebujeme jich hodně a co nejdříve. Jaké má ČR možnosti?