logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Evropská unie
Archiv článků od 3.3.2013 do 12.8.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

12.8.2013
RNDr. Pavel Punčochář, CSc., CSc.,, vrchní ředitel Sekce vodního hospodářství Ministerstva zemědělství

Z diskuse v posledních 2-3 letech vyplývá, že finanční plány obnovy nejsou vesměs připraveny s odpovídající pečlivostí. Uplatnění teoretického procentuálního vyjádření roční potřeby („odpisu“) z hodnoty infrastrukturního majetku je obvykle zavádějící a vede ke zkresleným názorům.

19.7.2013
WILO CS, s. r. o.

Dříve high tech čerpadla se stala standardem a moderní úsporná čerpadla vyžadují samotní investoři. Tříotáčková čerpadla začínají být pasé. Na výrobce kotlů nové požadavky dolehnou až od r. 2015, ale i oni stále častěji již nyní sahají u vestavěných čerpadel k řešení s vysokou účinností.

16.7.2013
Knauf Praha s.r.o., Miroslav Nyč

Certifikace? Pro mnohé jde o nutné administrativní zlo, které nás jednou umoří. Certifikace systémů a materiálů Knauf či jejich shoda s evropskými normami není ale pouhý byrokratický nástroj státu. Předepsané a ověřené vlastnosti výrobků předchází možným reklamacím, ale rovněž brání zákazníka samotného před škodami vzniklými montáží či použitím systému nebo jednotlivého výrobku.

8.7.2013
Klára Sutlovičová, Centrum pro dopravu a energetiku

Obchodování s povolenkami na emise CO2, je v krizi. Nabídka dlouhodobě převyšuje poptávku, cena je pod motivační hranicí, ale členské státy zatím váhají nad řešením navrženým Evropskou komisí. Kromě rychlé intervence, odebrání části povolenek z přesyceného systému, je třeba přijmout také zásadní změny.

28.6.2013
Jiří Kocánek

Projekty GovernEE a EnergyCity jsou zaměřeny na efektivní hospodaření s energiemi ve veřejných budovách. Na konferenci byly představeny jejich výsledky a možnosti využití výstupů v praxi. V rámci projektu GovernEE byla představena i pilotní instalace on-line monitoringu spotřeby energií ve dvou základních školách Prahy 11.

15.6.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Evropská komise vyhlásila antidumpingová cla na fotovoltaické panely pocházející z Číny. Již v březnu byla na dovozy panelů z Číny nařízena povinnost registrace s tím, že výše cla bude určena dodatečně. Výše cla je prozatímní a liší se v závislosti na výrobci panelů.

29.4.2013
Prof. Dr. Jarek Kurnitski a redakce Blueprint

Jedním z důvodů, proč budovy s téměř nulovou spotřebou energie neplní očekávání uživatelů, je to, že mohou být příliš složité na provozování. Dalším důvodem může být přílišný optimismus projektu,který nezohlední např. spotřeb energie kancelářskou technikou, která ve skutečnosti dominuje v energetické bilanci budovy.

25.4.2013
IKA BUILDOG, s.r.o., Ing. Milan Hampl

Nebudeme zde opakovat, kdo a kdy bude povinen nechat PENB zpracovat, neboť na toto téma již bylo napsáno mnoho článků. Bez ohledu na to, co si myslíme o nutnosti vyžadovat zdánlivě smysluplné věci zákonem, požadavek na nový PENB zde prostě je. Zkusme si rozebrat, zda si negativní ohlas opravdu zaslouží.

15.4.2013
Ing. Pavel Vaněk, Ing. Taťána Pašiaková, Institut pro testování a certifikaci, a.s., Zlín

Základním předpisem pro oblast stavebních výrobků byla do dubna 2011 Směrnice Rady 89/106/EHS (dále jen CPD). Dne 4. 4. 2011 bylo v OJ EU zveřejněno NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) č. 305/2011 ze dne 9. 3. 2011, kterým se stanoví harmonizované podmínky pro uvádění stavebních výrobků na trh a kterým se ruší směrnice Rady 89/106/EHS.

15.4.2013

V současné době nemáme dostatek údajů o skutečné energetické spotřebě systémů vytápění, větrání a klimatizace (HVAC). Evropský projekt iSERV má za cíl vytvořit podrobnou databázi s údaji o spotřebě energie evropských systémů HVAC a jejich komponentů. Na základě porovnání dat budou určeny možnosti úspor energie, které budou volně k dispozici.

8.4.2013
Ing. Miroslav Urban, Ph.D., prof. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra TZB

V souvislosti s implementací revidované evropské směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov se v současné době mění některé legislativní předpisy, např. vyhláška č. 148/2007 Sb., nahrazená vyhláškou č. 78/2013 Sb. Článek je zaměřen na změny související s energetickou certifikací budov, dále jen „ENB“, z pohledu změn v hodnocení ENB.

5.4.2013
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

Systém Oxiperm produkuje oxid chloričitý pomocí zředěného roztoku chloritanu sodného (NaClO2, 7,5%) a kyseliny chlorovodíkové (HCl, 9% v objemovém poměru 1:1). Jiné systémy využívají k výrobě oxidu chloričitého poměr 1:3, kde však hrozí riziko, že zředěná kyselina chlorovodíková nebude reagovat s oxidem chloričitým, čímž způsobí korozi materiálu potrubí.

31.3.2013
Ing. Marie Bačáková, Institut pro testování a certifikaci, a.s., Zlín

Informace a dostupnost technických norem hraje velmi důležitou roli při uvádění stavebních výrobků na trh EU. Za tím účelem může být velmi efektivní používat internetové stránky Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.

Siemens vývojové a prototypové centrum Praha
28.3.2013
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Aktuálními projekty v novém centru jsou např.: vývoj sběrnice PROFINET a systémů automatizace řízení a pohonů, systémy inteligentního měření spotřeby energie a sběru dat, parkovací systémy s inteligentní tarifikací a centrálním řízením a sitraffic Office a Sitraffic SmartGuard – městská centra řízení dopravy a provozu.

24.3.2013
Ing. Zdeněk Krejčí, energetický poradce ECČB

Náhrada zdrojů tepla na fosilní paliva obnovitelnými zdroji. Toto téma je vlastně ústřední téma výstavy, pokud to budeme posuzovat velikostí výstavní plochy a počtem vystavovatelů. Jsou to prakticky veškeré expozice kotlů na biomasu, již zmíněná solární technika, či tepelná čerpadla.

13. Energetický kongres – hrozba obnovitelných zdrojů konvenční energetice
22.3.2013
Mgr. Jiří Zilvar

V pořadí již 13. Energetický kongres se konal 5.–7. března v pražském hotelu Mariott. Celým kongresem se nesl apel – začněme se chovat racionálně, podpořme rozvoj průmyslu a konvenčních zdrojů, přestaňme klást hledisko životního prostředí nad rozvoj ekonomiky a rozšiřme Temelín.

18.3.2013
Ing. arch. Klára Bukolská

Dosažení kvalitního a zdravého vnitřního prostředí v budovách s velmi nízkou potřebou energie znamená holistický přístup od počátečního návrhu budovy po její provoz. Tento přístup k návrhu také vyvolává potřebu holistického přístupu k měření/hodnocení stavby, a to jak z pohledu kvantitativních ukazatelů, tak kvalitativních.

3.3.2013
Siemens, s.r.o., Josef Janků, Foto: Siemens, Bigstock

V roce 2060 bude v zemích EU lidí nad 65 let 2× více než dětí. Lidí starších 80 let by mělo být zhruba stejně tolik jako dětí. A kdyby se měly naplnit odhady prognostiků, přes polovinu dětí, které se dnes narodí ve vyspělých zemích, se dožije sta let a tři čtvrtiny dětí budou žít do svých 75. narozenin.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.