logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Energetická náročnost budov
Archiv článků od 21.1.2019 do 21.10.2019

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

21.10.2019
Ing. Jan Blažíček

Odborný Vyhlášku č. 269/2015 Sb. považuji za jeden z nejhorších předpisů, s jakými jsem se kdy setkal. Vycházím ze zkušeností lidí, kteří se na mě obrátili s prosbou o radu co dělat, když mají doma zimu a přesto nejvyšší podíl nákladů na vytápění v celém domě. Z počátku jsem sázel na důsledek tepelného parazitování neobsazených sousedních bytů, ale pak mě napadlo podívat se na polohové koeficienty.

17.10.2019
redakce

V současné době se dokončuje novela vyhlášky č. 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov, která je prováděcím předpisem zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií a stanovuje postup hodnocení energetické náročnosti budov a závaznou podobu průkazu energetické náročnosti budovy.

14.10.2019
Prof. Ing. Pavol Ďurica, CSc., Ing. Peter Barňák

Recenzovaný V príspevku sa venujeme kvalite tepelnovlhkostnej mikroklímy a aspektom, ktoré ju ovplyvňujú. Za miesto hodnotenia sme si vybrali jednu miestnosť – kanceláriu v budove Výskumného centra Žilinskej univerzity v Žiline (VC UNIZA), orientovanú na západ. Predmetom meraní boli všetky fyzikálne zložky vnútorného prostredia, vplyv slnečného žiarenia cez okenné konštrukcie a teploty podlahy pri použití nizkoteplotného sálavého podlahového vykurovania. V príspevku sú popísané meracie metódy, zistené výsledky meraní a vyvodené príslušné čiastkové závery pre chladné klimatické podmienky roka.

7.10.2019
Ing. Jan Blažíček

Odborný Spravedlnost v rozdělování nákladů na vytápění bytů v bytových domech si bohužel nejčastěji berou do úst lidé, kteří nemají ponětí, na jakých principech je vytápění těchto domů založeno. Z neznalosti potom vytvářejí problém tam, kde vůbec není, a k jeho následnému „vyřešení“ sestrojují bizarní konstrukce. Potíž je v tom, že obor vytápění se točí kolem fyzikálních veličin teplo a teplota, jejichž názvy znějí v češtině velice podobně, a lidé je tudíž často zaměňují, přestože jsou významově naprosto odlišné. Pokusím se proto celou anabázi s řešením spravedlnosti ve vytápění přiblížit na jiném, doufejme názornějším, byť hypotetickém příběhu.

30.9.2019
Ing. Ondřej Horák, prof. Ing. Karel Kabele, CSc.

Recenzovaný Příspěvek se věnuje srovnáním reálných spotřeb energie s hodnotami vypočtenými v průkazu energetické náročnosti (PENB), a to u dvou budov: Novostavby nízkoenergetického rodinného domu a staršího bytového domu. V obou případech se jedná o dřevostavby. Následně jsou formou koeficientů užití domu definovány základní rozdíly mezi průkazem a realitou z hlediska spotřeby energie.

Ilustrační obrázek © djama - Fotolia.com
16.9.2019
prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD., Technický a skúšobný ústav stavebný, n.o., Bratislava

Recenzovaný Postupné sprísňovanie hodnoty súčiniteľa prechodu tepla obalových stavebných konštrukcií zohľadňuje požiadavky smernice EÚ na zlepšenie energetickej hospodárnosti budov pri súčasnom rešpektovaní nákladovo optimálnych podmienok. Požiadavky na normalizovaný súčiniteľ prechodu tepla odrážajú situáciu na trhu so stavebnými výrobkami (najmä oknami). Zohľadňujú sa aj hygienické parametre, požiadavky na tepelnú pohodu a požiadavky na zníženie potreby energie na vykurovanie z obnoviteľných zdrojov. Návrh normalizovaných požiadaviek podľa konsolidovaného textu zohľadňuje súhrn požiadaviek na zhotovovanie stavieb, obnovu budov, ale aj spotrebu energie pri výrobe stavebných materiálov, najmä tepelných izolácií.

29.8.2019
S-Power Energies, s.r.o.

Stále více firem, které disponují vlastní nemovitostí, si na střechy pořizuje solární elektrárny. Chrání se tím před růstem cen elektřiny a často tak činí bez jakékoli dotační podpory. Platí to zejména u menších sestav (do 20 kWp instalovaného výkonu), které se s velmi zajímavou návratností dají instalovat během několika měsíců, zatímco při čerpání dotace se na výsledek čeká i několik let.

© Fotolia.com
15.7.2019
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v Brně

Recenzovaný Norma slouží k výpočtu výkonu a objemu ohřívačů vody, a také k výpočtu potřeby energie pro soustavy přípravy teplé vody (energetické hodnocení). Jedná se o jednu ze základních norem pro projektanty zdravotně technických instalací a vytápění.

Velká cena AOVT za inovativní výrobek roku 2018
14.7.2019
ASOCIACE OBCHODU VODA - TOPENÍ z.s.

Cenu Asociace obchodu voda - topení získalo bezdotykové ovládací tlačítko NIGHT LIGHT od firmy Alcaplast, trubka Carbo oxyCRP od firmy Pipelife Czech, čerpadlo STRATOS MAXO od firmy WILO CS a energetický projekt roku Tepláren Brno, TENZA.

8.7.2019
Ing. Antonín Lupíšek, Ph.D., ČVUT v Praze, pracoviště UCEEB

Recenzovaný Příspěvek prezentuje výsledky studie potenciálu snížení emisí CO2 českého fondu budov v období do roku 2075. Model byl založen na datech aliance Šance pro budovy, která modelovala pět různých scénářů úspor energie v budovách ČR podle hloubky energetických sanací a rychlosti aplikace úsporných opatření. Výsledky byly porovnány s uhlíkovým rozpočtem nastaveným tak, aby byly dodrženy závazky mezinárodní Pařížské klimatické dohody.

14.6.2019
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group, Michal Bílek (Energy IN s.r.o.) ve spolupráci se společností AGC

Společnost AGC vyvinula sklo s antikondenzačním povlakem Anti-Fog. Tloušťka nového zasklení je stejná jako u běžného izolačního dvojskla. Lze jej tedy velmi snadno vyměnit v rámu za původní dvojsklo.

Ing. Aleš Jakubec, obchodní a marketingový ředitel ebm-papst CZ s.r.o.
11.5.2019
redakce

Pojem Retrofit můžeme definovat jako výměnu stávající technologie za novější, modernější, účinnější a zároveň úspornější. Praktikuje jej tedy kdokoli, kdo mění nějakou stávající, ještě sloužící technologii nebo pouze její část za účelem zlepšení komfortu či snížení nákladů.

Hotel Patria, Štrbské pleso © shaiith - Fotolia.com
24.4.2019
redakce

Konference Tepelná ochrana budov se koná 23. a 24. května tradičně v hotelu Patria na Štrbském plese ve slovenských Tatrách. Dvoudenní program pod odbornou garancí Ing. Jiřího Šály, CSc., a prof. Ing. Zuzany Sternové, PhD., zaplní přednášky s tématy tepelné ochrany a energetické náročnosti budov. Na příjemné setkání, které se koná každé dva roky, Vás zve i TZB-info jako mediální partner.

23.3.2019
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.

Energetické díry bývají různé, často jde zejména o nákup energií, výměnu dožívajících technologií za nové s většími účinnostmi, instalace kogenerační jednotky kvůli kombinované výrobě tepla a elektrické energie, nebo výměny svítidel za úspornější. Důležitý je také energetický management.

24.2.2019
kpt., Ing. Stanislav Kopecký, pplk., Mgr. Jakub Škoda, plk. Ing. Zdeněk Hošek, Ph.D., Vlastimil Růžička

Na základě pozvání asociace NFPA (National Fire Protection Association) se uskutečnila zahraniční cesta českých vyšetřovatelů požáru do Spojených států amerických. Obsahovala kromě jiného i praktické výcviky se státními či federálními agenty/vyšetřovateli. Zeptali jsme se na průběh cesty a na možnost využití zahraničních zkušeností v českých podmínkách.

18.2.2019
Ing. Jan Vidim

Recenzovaný Zařízení pro měření a regulaci (MaR), stejně jako ostatní systémy TZB, procházejí svým životním cyklem, na jehož konci je nutné systém rekonstruovat. Zásadní podmínkou úspěšného retrofitu je stanovit si požadovanou dobu životnosti rekonstruovaného zařízení.

© bannafarsai - Fotolia.com
6.2.2019
prof. Ing. Milan Holický, Ph.D., DrSc., Kloknerův ústav ČVUT v Praze

Recenzovaný Nový evropský dokument pro hodnocení existujících konstrukcí (CEN Technical Specification, TS) navazuje na koncepci a technické požadavky Eurokódů. Konečný návrh dokumentu byl předložen v dubnu 2018. Obsahuje materiálově nezávislé pokyny pro všechny druhy konstrukcí včetně geotechnických součástí, a libovolné druhy zatížení. Zahrnuje obecné zásady a pokyny pro postup hodnocení, aktualizaci dat, konstrukční analýzu, různé způsoby ověřování spolehlivosti (dílčí součinitele, pravděpodobnostní metody, analýzu rizik), hodnocení památkových objektů, a možnosti zásahů do existujících konstrukcí. Předložený příspěvek zahrnuje praktické příklady aplikace obecných pokynů při hodnocení existujících konstrukcí včetně panelových domů.

21.1.2019
doc. Ing. Milan Ostrý, Ph.D., FAST VUT v Brně, Ústav pozemního stavitelství

Recenzovaný Příspěvek se zabývá definicí energeticky flexibilní budovy, jejího vlivu na stabilitu okolní sítě s plánovaným vzrůstajícím podílem energie z obnovitelných zdrojů a možnosti využití tepelně akumulačních vlastností stavebních konstrukcí. Článek dále rozebírá vybranou metodiku pro hodnocení energetické flexibility budovy a uvádí příklad tepelně aktivovaných stavebních konstrukcí.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.