Chytrým řízením lze obejít plánované zvýšení poplatků obchodníků: Energetika a fotovoltaické elektrárny v 21. století.
Ke sdílení energie v rámci komunit se upírají velká očekávání. Jde o další z krok, který má přispět k zajištění dostupné a levné energie, a zároveň motivovat spotřebitele k přesouvání spotřeby do časových období, kdy je elektřiny dostatek nebo ještě lépe přebytek. Od 1. července 2024 je podle novely energetického zákona č. 458/2000 Sb. (takzvaný Lex OZE II) povoleno komunitní sdílení elektřiny napříč Českou republikou.
Automatické drony při inspekcích elektrického vedení a následné vyhodnocování těchto kontrol pomocí umělé inteligence testuje ve svém provozu distributor EG.D, člen skupiny E.ON. Technici společnosti nejdříve vytvoří pomocí manuálního letu 3D model elektrického vedení velmi vysokého napětí. Následně tuto trasu nahrají do dronu, který po trase automaticky létá a pořizuje stovky snímků. Ty pak vyhodnocuje umělá inteligence, která hledá případné poruchy, a navíc se na základě získaných dat učí odhalovat další souvislosti. Díky tomu se výrazně zkracuje doba hledání závad, čímž se zrychlují i případné opravy na elektrickém vedení. Do ostrého provozu chce EG.D tuto inovativní technologii jako první distributor v České republice nasadit od ledna příštího roku.
Od 1. července tohoto roku bude díky novele energetického zákona možné sdílet elektřinu v rámci energetických komunit. To znamená, že budete moci sdílet elektřinu mezi sousedy nebo elektřinu vyrobenou doma si poslat například na chalupu. Obce zase plánují zásobovat své školy, úřady a nemocnice elektřinou z fotovoltaických panelů umístěných na střechách veřejných budov.
Česká energetická společnost Delta Green (dříve Nano Green) oznámila investici ve výši 2,2 milionu Eur od tří investiční fondů — Tilia Impact Ventures jako lídr investice, Credo Ventures a Purple Ventures. Prostředky chce firma využít na další růst — expanzi do západní Evropy a dokončení softwaru, který otevře domácnostem cestu k výdělkům prostřednictvím vyrovnávání energetické sítě.
Projekt Gabreta, jednu z největších akcí na propojení elektroenergetických soustav v rámci Evropské unie, zahájily v polovině dubna český distributor EG.D a německý Bayernwerk, oba patřící do skupiny E.ON. Evropská unie projekt podpořila dotací 100 milionů eur. Každá z distribučních společností se na Gabretě bude podílet dalšími 50 miliony eur. Celkově tak poputuje během pěti let do modernizace a smartifikace sítí na obou stranách hranic 200 milionů eur. Na rozvoj české distribuční sítě je alokováno zhruba 90 milionů eur, zbytek pak půjde na realizaci projektu v Německu. Výraz Gabreta je staré keltské označení regionu Šumavy, a právě sem bude směřovat výrazná část investic.
Mezi českým Hodonínem a slovenským Holíčem vzniká nové 22kV propojení elektrických distribučních soustav. Investice se realizuje v rámci přeshraničního projektu ACON, jehož cílem je zajištění bezpečných a spolehlivých dodávek energie příhraničním oblastem. V okolí měst bylo vybudováno 122 moderních distribučních trafostanic s inteligentními prvky a desítky kilometrů nových optických linek.
Prototyp systému megawattového dobíjení (MCS) společnosti Siemens v rámci pilotního projektu úspěšně zrealizoval dobití o výkonu 1 MW. Nová technologie ukazuje potenciál ultravýkonného dobíjení pro dálkovou, nákladní a kamionovou dopravu. Použitý systém Siemens SICHARGE MCS je postaven na portfoliu produktů a řešení SICHARGE se speciálně přizpůsobeným výdejovým terminálem.
TZB-info doporučuje „S fosilními palivy se dají dělat náročnější věci, než je vytápění domácností,“ říká Tomáš Caha ze společnosti Exergie Česká republika. Dekarbonizace výroby tepla je pro český průmysl obrovská příležitost. Zatím si ji však v tuzemsku málokdo uvědomuje a vlak inovací se pomalu rozjíždí. Stihneme včas naskočit?