Reklama

Velikonoce opět přinesly rekordně nízké ceny elektřiny

Ceny elektřiny se během slunečných a větrných Velikonoc propadly do záporných hodnot. Enormně vzrostly také náklady na regulaci přenosové soustavy.

Reklama

V uplynulých dnech se během Velikonočních svátků na energetickém trhu opakovala situace z předchozích let, kdy v důsledku poklesu spotřeby elektřiny během svátků došlo k přebytku energie, což vedlo k poklesu cen elektřiny až do záporných hodnot

„Situace o Velikonočním pondělí nebyla tak kritická jako v předchozích letech, ale celé svátky už tak poklidné rozhodně nebyly,“ říká Petr Foitl, CEO Solar Global Energy. „V neděli se ceny na denním trhu s elektřinou propadly až na -2751 Kč/MWh ve 14. obchodní hodině. Ještě vypjatější byl ale vnitrodenní trh, kde se například ve 13 hodin pohybovala cena na úrovni -1500 EUR/MWh, tedy přibližně -38 000 Kč/MWh.

Ceny silové elektřiny v neděli 20. 4. 2025. Foto © Energospot.cz
Ceny silové elektřiny v neděli 20. 4. 2025. Foto © Energospot.cz

Takto extrémní situace byla způsobena enormním přebytkem elektřiny v české soustavě. ČEPS musel zasáhnout a aktivovat zdroje, které buď snížily výrobu, nebo přebytečnou elektřinu přímo likvidovaly, aby obnovil rovnováhu mezi výrobou a spotřebou. První známky problémů se objevily už kolem 11:55, ale situace kulminovala ve 12:58, kdy došlo k aktivaci přibližně 230 MW sekundární regulace (aFRR) a 50 MW terciární regulace (mFRR).

Provozovatel přenosové soustavy ČEPS musel sáhnout hluboko do svých žebříčků poskytovatelů regulace. Marginální cena – tedy cena posledního aktivovaného poskytovatele – vystoupala až na 9953 EUR/MWh, což představuje téměř čtvrt milionu korun za likvidaci jediné megawatthodiny přebytku.

Přečtěte si také Mařiče – jak jsou odměňovány služby výkonové rovnováhy? A kdo je platí? Přečíst článek

Tyto extrémní situace logicky vyvolávají paniku na trzích a silný tlak na vnitrodenní obchodování. Každý obchodník se snaží co nejrychleji vyrovnat svou bilanci, aby nezhoršoval už tak napjatou situaci. Likvidace pozice za -1500 EUR/MWh je často racionálnější, než riskovat výrazně vyšší pokutu za odchylku, kterou by musel za obchodníka vyrovnávat ČEPS,"“ dodává Petr Foitl.

Pokles cen elektřiny do záporných hodnot je důsledkem situace, kdy nabídka energie výrazně převyšuje poptávku a provozovatelé jsou ochotni platit za odběr přebytečné elektřiny. Tento stav odhaluje nedostatečně rozvinutou akumulaci a agregaci flexibility.

 
 

Reklama