Počet instalací domácí fotovoltaiky se ročně propadl o polovinu a odvětví v roce 2025 očekává další zhoršení. Sektoru firem se naopak daří a během letošního roku by se měly začít ve velkém připojovat první megawatty samostatných bateriových úložišť.
Recenzovaný Tento článek prezentuje simulační analýzu realizovanou na Ústavu techniky prostředí ČVUT v rámci tzv. společného cvičení organizovaného v rámci IEA EBC Annex 82. Cílem cvičení, kterého se zúčastnilo více než deset mezinárodních výzkumných týmů z různých odvětví, bylo na základě jednotného zadání ověřit a porovnat různé přístupy k dosažení energetické flexibility v budovách. Český tým založil svou studii na komplexní simulaci energetického chování budov včetně detailně propracovaného numerického modelu systému vytápění, přípravy teplé vody, chlazení a větrání. Na vytvořeném modelu byl studován potenciál pro poskytování energetické flexibility a odpovědnosti provozovatelů budov v kontextu chytrých energetických sítí.
Vláda schválila novelu energetického zákona Lex plyn, která zjednoduší a zrychlí proces povolování plynových elektráren s instalovaným výkonem nad 100 MW. Novela odstraní administrativní překážky a zkrátí dobu potřebnou pro realizace projektů. Jedná se o klíčový krok pro zajištění energetické bezpečnosti České republiky v rámci postupného odklonu od uhelných zdrojů.
V inspirujícím prostředí středočeských Roztok se 7. listopadu 2024 odehrála významná událost v oblasti energetických inovací. Evropské inovační centrum společnosti Eaton (EEIC) uspořádalo svůj tradiční den otevřených dveří, který tentokrát proběhl v úzké spolupráci s přední českou platformou pro odpovědné podnikání, Byznys pro společnost. Tato prestižní akce otevřela dveře nastupující generaci inženýrů a odborníků, kterým nabídla jedinečný vhled do světa pokročilých energetických technologií a inovací.
Při využívání energie z obnovitelných zdrojů musí být zajištěna stabilita sítě. K té pomáhají podpůrné služby, vstup do nich je ale podmíněný náročným procesem certifikace. Společnost Wattstor nabízí systémy bateriových úložišť (BESS), které splňují právě náročné podmínky certifikace pro poskytování podpůrných služeb. Wattstor má ve svém portfoliu projekty v Česku, na Slovensku, ve Velké Británii, Polsku a nebo Chorvatsku.
Přeshraniční projekt ACON zaměřený na modernizaci a propojení elektrických sítí mezi Českem a Slovenskem zaznamenal v uplynulém roce významné pokroky. Mezi zásadní milníky patří spuštění nového dohledového centra fyzické bezpečnosti a rozvoj inteligentních sítí v obou zemích. Projekt tak potvrzuje svou klíčovou roli v evropské energetické infrastruktuře.
Společnost Schneider Electric, světový lídr v oblasti energetického managementu, se podílí na významném českém projektu. V unikátním výzkumném centru, CEETe VŠB-TUO v Ostravě instaloval pokročilý energetický řídicí systém Microgrid. Tato technologie dohlíží nad celým energetickým provozem budovy a efektivně spravuje výrobu, distribuci, ukládání i spotřebu elektřiny z různých zdrojů včetně těch obnovitelných. Je schopná napájet jednotlivé budovy, ale i celé městské čtvrti nebo průmyslové oblasti nezávisle na hlavní síti, představuje budoucnost komunitního zásobování elektřinou a může přispět k rozvoji udržitelné energetiky v České republice.
TZB-info doporučuje Uvažujete o střešní solární elektrárně (třeba i výhledově)? Pak pokračujte ve čtení, tohle téma se vás přímo týká. Distribuční společnosti totiž v posledních letech mnohem přísněji kontrolují, zda elektroměrové rozvaděče (lidově sloupky) při připojování solárních elektráren nebo jiných výroben elektřiny splňují striktně stanovená pravidla. Aby to nebylo úplně jednoduché, každá distribuční společnost si je nastavila po svém a průběžně je mění. Některé povinné úpravy bohužel můžou nečekaně zasáhnout do rozpočtu.
Zástupci projektu ACON se 4. a 5. listopadu 2024 zúčastnili pátého ročníku PCI Energy Days v Bruselu. V odborných diskusích se podělili o své zkušenosti s rozvojem inteligentních sítí v rámci česko-slovenské přeshraniční spolupráce. Letošní konference se zaměřila na klíčové výzvy modernizace evropské energetické infrastruktury a naplňování klimatických a energetických cílů EU do roku 2030.
V dnešní době, kdy společnosti čelí rostoucím nárokům na energetickou účinnost a udržitelnost, se správa energetické infrastruktury stává klíčovým prvkem úspěchu. Schneider Electric, globální lídr v digitální transformaci, nabízí komplexní poradenské služby zaměřené na identifikaci, analýzu a optimalizaci energetické infrastruktury pro firemní prostředí.