Ministerstvo životního prostředí k 19. listopadu 2024 rozhodlo o poskytnutí dotace pro 55 projektů s celkovou alokací 98,7 milionů korun. Pro sdílení dobré praxe vznikla také společná Platforma pro zakládání energetických společenství.
Společnost Schneider Electric, světový lídr v oblasti energetického managementu, se podílí na významném českém projektu. V unikátním výzkumném centru, CEETe VŠB-TUO v Ostravě instaloval pokročilý energetický řídicí systém Microgrid. Tato technologie dohlíží nad celým energetickým provozem budovy a efektivně spravuje výrobu, distribuci, ukládání i spotřebu elektřiny z různých zdrojů včetně těch obnovitelných. Je schopná napájet jednotlivé budovy, ale i celé městské čtvrti nebo průmyslové oblasti nezávisle na hlavní síti, představuje budoucnost komunitního zásobování elektřinou a může přispět k rozvoji udržitelné energetiky v České republice.
TZB-info doporučuje Uvažujete o střešní solární elektrárně (třeba i výhledově)? Pak pokračujte ve čtení, tohle téma se vás přímo týká. Distribuční společnosti totiž v posledních letech mnohem přísněji kontrolují, zda elektroměrové rozvaděče (lidově sloupky) při připojování solárních elektráren nebo jiných výroben elektřiny splňují striktně stanovená pravidla. Aby to nebylo úplně jednoduché, každá distribuční společnost si je nastavila po svém a průběžně je mění. Některé povinné úpravy bohužel můžou nečekaně zasáhnout do rozpočtu.
Zástupci projektu ACON se 4. a 5. listopadu 2024 zúčastnili pátého ročníku PCI Energy Days v Bruselu. V odborných diskusích se podělili o své zkušenosti s rozvojem inteligentních sítí v rámci česko-slovenské přeshraniční spolupráce. Letošní konference se zaměřila na klíčové výzvy modernizace evropské energetické infrastruktury a naplňování klimatických a energetických cílů EU do roku 2030.
V dnešní době, kdy společnosti čelí rostoucím nárokům na energetickou účinnost a udržitelnost, se správa energetické infrastruktury stává klíčovým prvkem úspěchu. Schneider Electric, globální lídr v digitální transformaci, nabízí komplexní poradenské služby zaměřené na identifikaci, analýzu a optimalizaci energetické infrastruktury pro firemní prostředí.
TZB-info doporučuje Co je odchylka, jak se projevuje v ceně elektřiny a jakou roli v tom hraje domácí fotovoltaika? Může se domácnostem prodražit i chytré měření? O vlivu odchylky na náklady dodavatelů a o domácí flexibilitě jsme ve studiu Estav.tv hovořili s Janem Hiclem, jednatelem společnosti Delta Green.
Recenzovaný Článek se zabývá novými legislativními požadavky na instalaci dobíjecích stanic pro elektromobily v nebytových a bytových budovách dle stavebního zákona č. 283/2021 Sb. a vyhlášky č. 146/2024 Sb. Od roku 2025 budou vlastníci budov s více než 20 parkovacími místy povinni zajistit instalaci dobíjecích stanic a kabelovodů pro elektromobily. Text popisuje podmínky pro instalaci, výjimky, zmírnění povinností a analyzuje i finanční a organizační dopady na vlastníky budov.
Fotovoltaika je jediný segment energetiky, který zlevňuje. Navzdory tomu stále potřebuje podporu. Jak se vyřeší záporné ceny? Obchodní flexibilita: další způsob, jak zlevnit elektřinu pro firmy – i bez fotovoltaiky. Může být energetická komunita zároveň agregátorem? A může fotovoltaika podpořit stabilitu sítě? Tato a další témata zazněla na BayWa Solar Day 2024.
„Solární technologie Huawei jsou připraveny pro české domácnosti a firmy,“ znělo hlavní sdělení konference Huawei Digital Power Summit 2024. Firma má v ČR nejen první reference jak v domácí, tak v průmyslové fotovoltaice, ale i řadu odborných a spolehlivých partnerů. Českým zákazníkům se tak otevírá přístup k solárním technologiím světového výrobce.
Zástupci Evropské výkonné agentury CINEA v září navštívili klíčové stavby projektu ACON. Ocenili nově vznikající transformovnu 110/22kV v Brně i pokrok na výstavbě distribuční linky, která propojuje slovenské rozvodny Borský Svätý Jur a Holíč. V uplynulém měsíci se představitelé projektu ACON rovněž zúčastnili mezinárodního summitu Smart Grid PCI v Budapešti.