Každé zařízení, které zvyšuje konkurenci na trhu podpůrných služeb, je vítáno
Česká elektrická síť se neobejde bez služeb výkonové rovnováhy, jejichž cena se v posledních letech skokově měnila. Rozhovor přibližuje, jak fungují služby výkonové rovnováhy a proč právě zvýšená konkurence může přinést nižší ceny.
Redakce: Co přesně jsou služby výkonové rovnováhy a jakou roli hrají v elektrizační soustavě České republiky?
Martin Kašák, ředitel sekce Energetický trh ČEPS: Služby výkonové rovnováhy (SVR) jsou hlavním nástrojem, kterým společnost ČEPS řídí elektrizační soustavu České republiky. Jejich hlavním úkolem je udržovat rovnováhu mezi výrobou a spotřebou elektrické energie v každém okamžiku.
Jak se konkrétně stanovují ceny těchto služeb a z čeho se skládají?
Cena služeb výkonové rovnováhy se skládá ze dvou částí. První je cena regulační zálohy, označovaná také jako cena za rezervaci. Tato cena vzniká na základě elektronického výběrového řízení, které probíhá buď na dlouhodobém, nebo denním trhu. Druhou složkou je cena za regulační energii, jež odpovídá marginálnímu ocenění aktivovaných nabídek. Jinými slovy, jde o cenu nejdražší aktivované nabídky v daném okamžiku.
Kdo platí za tyto služby – jak se hradí cena za rezervaci a jak za regulační energii?
Hrazení cen SVR probíhá dvěma různými cestami. Cena za rezervaci je placena společností ČEPS, zatímco cenu za regulační energii hradí Operátor trhu. Důvodem je skutečnost, že právě Operátor trhu vybírá platby za odchylky od subjektů, které odchylky způsobily, a následně z těchto plateb pokrývá náklady na regulační energii.
Mohl byste shrnout, jak se vyvíjejí ceny služeb výkonové rovnováhy v ČR v posledních několika letech a co tento vývoj ovlivnilo?
Vývoj cen služeb výkonové rovnováhy v posledních letech vykazuje výrazné výkyvy. Zatímco v roce 2020 byly náklady na úrovni 6,2 miliardy korun, v roce 2021 mírně poklesly na 5,9 miliardy korun. Významné navýšení na 17,1 miliardy korun přišlo v roce 2022, kdy byla situace výrazně ovlivněna energetickou krizí. V roce 2023 se náklady mírně snížily na 14,4 miliardy korun a pro rok 2024 se předpokládá další výrazné snížení na 7,2 miliardy korun. Stabilizace a snižování nákladů je spojeno s neustálým rozvojem poskytovatelů a změn prováděných ze strany ČEPS.
Jak očekáváte, že se budou ceny SVR vyvíjet v nejbližších letech?
Ceny SVR jsou ovlivňovány širokou škálou faktorů – ekonomických, meteorologických, tržních i technologických. Jejich vzájemná kombinace a proměnlivost způsobuje, že přesnou predikci vývoje cen nelze jednoduše provést.
Jaká opatření by mohla vést ke snížení cen služeb výkonové rovnováhy?
Jednoznačným způsobem, jak ceny SVR snížit, je zvýšení konkurence mezi poskytovateli těchto služeb. ČEPS proto aktivně podporuje nárůst počtu certifikovaných subjektů nabízejících SVR. Každé zařízení, které je schopno plnit parametry služby, je z pohledu ČEPS vítáno.
V České republice se v poslední době objevila zařízení označovaná jako „mařiče elektřiny“. Jaký je pohled ČEPS na tato zařízení?
Uplatňujeme princip technologické neutrality, tedy neupřednostňujeme žádnou konkrétní technologii. Každé zařízení, které splní předepsané předpisy a parametry a získá příslušnou certifikaci, může být do výběrového řízení zařazeno. Jediným kritériem výběru je tedy splnění parametrů a cenová nabídka.
Dokážete si představit zapojení i jiné technologie, které by plnily podobnou funkci spotřebiče, který je k dispozici? Například spouštění veřejného osvětlení během dne?
Jak už jsem řekl, přístup ČEPS k technologiím SVR je otevřený a nediskriminační. Každé zařízení, které dokáže splnit potřebné parametry, se může zapojit do poskytování SVR.