Dveře patří do kategorie otvorových výplní. Dveře rozlišujeme především podle způsobu jejich použití na dveře interiérové a dveře vchodové. Jejich konstrukce i materiál se zásadně liší. Na vchodové dveře je kladeno množství požadavků z hlediska tepelné ochrany, bezpečnosti a další. Dveřní křídlo je osazeno dveřním kováním - klikou, závěsy a zamykacím mechanismem.
Otevírání dveří
Pro určení směru otevírání otočných dveří, které patří k nejčastějším, se používá označení pravé či levé. Dle strany, na kterou se křídlo otvírá při pohledu ze strany, kde jsou závěsy, se nazývá i orientace na pravé dveře či levé dveře.
Zárubeň
Zárubeň je pevně spojená s ostěním. Umožňuje správné doléhání dveří, umístění těsnění a jejich závěs. Druh se liší dle typu dveří, možností okolní konstrukce a požadovaného architektonického detailu. Mimo klasických existují zárubně tzv. bezfalcové, zárubně pro reversní dveře, zárubně pro dveře zásuvné, skryté zárubně apod.
Směr otevírání dveří
Směr otevírání dveří se doporučuje směrem z chodby do obytné místnosti. Orientace dveří by měla být taková, abychom při otevření dveří do místnosti viděli větší část místnosti. Není vhodné umisťovat dveře do rohu místnosti. Je pak nutné chránit zeď před poškozením od nárazu kliky. Dveře v rohu navíc znesnadňují dispoziční řešení, umístění nábytku apod.
Nutné je dodržovat směr otevírání dveří na záchod, do malé koupelny a do jiných stísněných prostor. Zde by se dveře měly otevírat vždy ven. Je to z důvodů nebezpečí zablokování dveří v případě, že uvnitř zkolabuje člověk.
Šířka dveří
Běžně se dveře pro obytné budovy vyrábí v šířkách 70 cm, 80 cm, 90 cm. Při rekonstrukcích nebo ve starších objektech se u WC či koupelny můžeme potkat s dveřmi šířky 60 cm. Ty však již neodpovídají dnešním normám novostaveb. Pro speciální případy se i v obytných budovách uplatní šířka 1000 mm.
- Vstupní do rodinného domu: minimální 80 cm, doporučovaná 90 cm.
- Vnitřní dveře do místností a vstupní do bytů: 80 cm.
- Dveře do WC, koupelny, šatny: 70 cm (dříve se užívaly 60 cm, u rekonstrukcí z důvodů stísněných dispozic je lze v odůvodněných případech použít, ne pro handicapované)
Pro osoby se sníženou schopností pohybu se doporučuje šířky zvětšit o 10 cm.
Typy garážových vrat
Sekční vrata
Sekční vrata jsou nejpoužívanějším typem garážových vrat. Složeny jsou z jednotlivých vodorovných sekcí, které obvykle tvoří tenký plášť a tepelněizolační výplň. Jednotlivé sekce jsou spojeny panty a tvarovány do zámků, aby byla vrata těsná a přitom umožnila otevírání. Sekce jsou opatřeny kolečky, které pohybem po kolejnicích umožňují vysunutí pod strop. Při otevření tedy v interiéru nezabírají žádný prostor.
Výklopná vrata
Vzhledem k jednoduchosti se jedná o cenově nejdostupnější typ vrat. Tuhé křídlo vrat se jako celek vyklápí pod strop. Nejčastěji se používají do individuálních samostatných garáží. Nevýhodou je, že zabírají místo ne jen pod stropem, ale při otevření také před garáží.
Rolovací vrata
Rolovací vrata jsou tvořena vodorovnými lamelami, které jsou vedeny vodícími lištami a při otevření vrat se navíjí na hřídel do boxu u nadpraží vrat. Výhodou rolovacích vrat je, že nezabírají místo pod stropem garáže, které se dá využít pro skladování např. sezónních věcí. Nevýhodou rolovacích vrat je malá tepelná izolace – vzhledem k rolování není možné je vyrábět příliš silná.
Jak vybrat garážová vrata
Při výběru konkrétní vratové výplně je třeba zvážit, zda se jedná o vrata do samostatné nevytápěné garáže, či zda se jedná například o vytápěnou nebo temperovanou garáž, která je součástí rodinného nebo bytového domu. Míra vytápění ovlivňuje míru tepelné izolace garážové výplně. Veškerá vrata lze otevírat ručně nebo elektrickým motorem, který lze obvykle aktivovat dálkovým ovládáním. Tíhu vrat při otevírání kompenzují pružiny, čili i při výpadku elektrického proudu lze vrata bezpečně otevřít. U hromadných garáží v bytových domech je vhodný způsob ovládání bezpečnostními ovladači s unikátním kódem, díky kterému lze v případě vzniku škody nebo vloupání dohledat, kterým ovladačem byla vrata v určitou dobu otevřena. Při ztrátě ovladače lze také konkrétní ovladač vyřadit ze systému, a tím jej deaktivovat. Současně lze do systému ovladače přidávat.
Vrata mají účinné bezpečnostní prvky zabraňující nežádoucímu zavření, které by mohlo způsobit zranění nebo škody. V patě vrat se obvykle umísťuje fotobuňka, při jejíž aktivaci dojde k okamžitému otevření vrat. Někteří výrobci používají fotobuňky i na spodní hranu samotných vrat, která zabrání kontaktu s jakoukoliv překážkou. Vrata se zároveň automaticky otevírají při neočekávaném nadměrném odporu při zavírání. Speciální pojistky brání například rychlému pádu nebo odrolování vrat.