logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Dešťová voda
Archiv článků od 28.8.2019 do 12.1.2020

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.1.2020
RNDr. Tomáš Hrdinka, Ph.D., radní pro životní prostředí a místní Agendu 21, MČ Praha 4

Z 21 základních škol na území MČ Praha 4 má nyní 5 škol retenční nádrže a zachycená srážková voda tak může být využita pro závlahy školních pozemků.

21.12.2019
Vlastimil Růžička, redakce

Řada měst i obcí chce zvýšit svoji odolnosti vůči projevům změn klimatu a hledá způsob, jak zlepšit kvalitu veřejných prostor. Ptáte se, jak zapojit prvky modro-zelené infrastruktury při plánovaných revitalizacích, jak podpořit zadržování dešťové vody? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších praktických informací přinesl 5. ročník mezinárodní konference Počítáme s vodu.

30.11.2019
Ing. Silvie Drabinová

S využíváním dešťových vod v rodinných domech je samozřejmě spojena otázka s měřením vod, které jsou následně odvedeny do kanalizace. Tato povinnost se vztahuje pouze na případy, kdy dochází k podání žádosti o státní dotaci v rámci dotačního programu „Dešťovka“.

15.11.2019
Ing. Radek Kyrian, vedoucí oddělení ochrany životního prostředí, České Budějovice

Studie ukázaly na přehřátá místa v rámci intravilánu města, která se nacházejí především v hustě zastavěných oblastech bez soukromé zeleně, v místech průmyslových areálů a nákupních center.

Zeleň ve městech, ilustrační foto Poděbrady, foto redakce
10.11.2019
Václav Junek

Některá ze západoevropských měst (například Berlín, Mnichov nebo Liverpool) si vytyčila plán snížit podíl nepropustných ploch o 1 % ročně. Kromě bilancování rekordních teplot je v podzimním období dobré nastínit i vhodná opatření, jak příští léto přizpůsobit městský ekosystém stále rostoucím teplotám.

15.10.2019
Wavin Czechia s.r.o.

Přestože již několikátý rok sužují Česko velká sucha, obce nejsou na následky připraveny a koncepčnímu hospodaření s vodou nevěnují patřičnou pozornost. Vyplynulo to z unikátního šetření, které mapovalo zájem obcí řešit problémy způsobené dlouhotrvajícím suchem a na dílčí opatření čerpat dostupné dotace.

Odvodnění pro každý dům i zahradu, foto MEVA
2.10.2019
MEA Water Management s.r.o.

Majitelé rodinných domů a chat můžou využít pro závlahu svojí zahrady doslova každou kapku dešťové vody, kterou se jim podaří zachytit. Každý žlab, okapový svod, bodová vpusť a dokonce i rohožka můžou zachytit vodu.

24.9.2019
MEA Water Management s.r.o.

V regionu Orlicko – Třebovsko vzniká 60 km nových singletracků a dalších cyklostezek vybudovaných z přírodních materiálů. Součástí projektu je i vyřešení infrastruktury a parkoviště se zázemím pro návštěvníky.

17.9.2019
MEA Water Management s.r.o.

Rozsáhlá rekonstrukce autobusového nádraží v Sedlčanech na Benešovsku pokračuje zastřešením nástupišť, celé odbavovací haly, vysokým návozem jednotlivých kamenných vrstev celkové pojezdové plochy a řešením odvodnění. Finální povrch bude realizován v září a budou pokračovat práce na budovách.

14.9.2019
MEA Water Management s.r.o.

Jedna část regionální železniční tratě Strakonice-Volary prošla v úseku Vimperk-Lipka rekonstrukcí. Jihočeská trať sleduje více než polovinou své délky údolí říčky Volyňky a na trase je i nejvýše položená železniční stanice v ČR, nádraží Kubova Huť (995 m. n. m.).

6.9.2019
PUMPA, a.s.

V létě spadne v ČR v průměru kolem 60 mm srážek měsíčně, tedy 60 litrů vody na metr čtvereční. Při zachycování deště ze střechy můžete tedy získat několik desítek kubíků užitkové vody místo jejího odběru z vodovodu. Stačí na to retenční nádrž pro svod vody ze střechy, kterou můžete následně využívat pro zalévání zahrady nebo i v domácnosti.

3.9.2019
WILO CS, s. r. o.

Chtěli byste mít dostatečný tlak při zavlažování zahrady? A to bez neustálého únavného spouštění a vypínání čerpadla? S automatickou ochranou proti chodu nasucho? A navíc s obsluhou na dálku? Toto řešení Vám nabízí osvědčený systém Wilo-Jet FWJ s novým příslušenstvím.

2.9.2019
Mgr. Antonín Zajíček, Ph.D., Ing. Petr Fučík, Ph.D., Ing. Renata Duffková, Ph.D., Mgr. Markéta Kaplická, Ing. Jana Maxová

Recenzovaný V příspěvku je hodnocena jakost drenážních vod z hlediska koncentrací živin (dusičnanový dusík, fosfor) a pesticidů a jejich metabolitů. Dále jsou představena některá opatření zmírňující negativní vliv podpovrchového (drenážního) odtoku na vodní zdroje, jako je zatravnění zdrojových oblastí, drenážní biofiltr a umělý mokřad.

1.9.2019
Aliaxis Česká republika s.r.o.

Přijďte si prohlédnout kvalitní podzemní nádrže pro zachytávání a následné celoroční využívání dešťové vody. Navrhneme řešení přímo pro Vás, nakoupíte se slevou a můžete nádrž i vyhrát. Na nádrže na dešťovou vodu můžete také stále získat dotaci a je to velmi snadné. Jak na to, vám poradíme i letos na veletrhu FOR ARCH 2019.

28.8.2019
Markéta Zandlová

Ačkoli mohou být krajinné prvky zaplaceny z dotací, jejich údržba padá na bedra obcí. Má­-li obec například jednou za čas vyčistit menší retenční nádrž, mohou jí vznikat mnohamilionové náklady, které ze svého rozpočtu nemůže uhradit.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.