logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Budovy s téměř nulovou spotřebou energie
Archiv článků od 27.10.2005 do 24.7.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

24.7.2006
Doc. Ing. Jan Tywoniak CSc., ČVUT - Fakulta Stavební

Kurz je součástí projektu "Udržitelná výstavba budov - kurzy pro celoživotní vzdělávání" a je zaměřen na teoretickou i praktickou výuku základů udržitelné výstavby budov. Kurz pořádá Stavební fakulta ČVUT v Praze.

16.6.2006
Ing. Jaroslav Winkler, Energy Centrum České Budějovice

Podpora výstavby nízkoenergetických a pasivních domů u nás odpovídá limitě blížící se nule. Zcela jiná situace je ovšem v sousedním Rakousku. Jaká nám napoví následující zpráva z exkurze za pasivními domy.

7.6.2006
Centrum modelových ekologických projektů pro venkov v Hostětíně

Semináře se uskuteční 27.6. a 20.7.2006 a jsou určeny především stavařským odborníkům, ale také zástupcům veřejné správy, pracovníkům stavebních úřadů i zájemcům o ekologické stavění.

17.5.2006
Centrum pasivního domu

Druhý ročník konference o pasivních domech v České republice přinese nejnovejší informace o vývoji a dění na poli pasivních domů. Centrum pasivního domu si Vás dovoluje vyzvat k zaslání svých přednášek na témata, která dále prohlubují informace o základních principech pasivních domů.

1.5.2006
Ing. Ladislav Kroček, Asociace montážních firem technických zařízení

Článek se zabývá praktickými důsledky novely zákona č. 406/2000 Sb. a s ním souvisejících vyhlášek. Tyto právní předpisy stanoví povinnost pro provozovatele malých stacionárních zdrojů (se jmenovitým výkonem do 200 kW) zajišťovat prostřednictvím oprávněné osoby měření účinnosti spalování u spalovacích zdrojů.

10.4.2006
Martin Jindrák, Ing. Štefan Krahulec, Atrea s.r.o

Jedná se o jednu z prvních realizací energeticky pasivního domu, která využívá ucelený systém teplovzdušného cirkulačního vytápění. Zkušenosti ukazují, že při podobných realizacích lze pracovat s intenzitou výměny vzduchu menší než 0,2 hod-1.

30.3.2006

Mezinárodní konference PASIVNÍ DOMY 2006 se bude konat v listopadu 2006 v Brně a opět přinese nejnovější informace o vývoji a dění na poli pasivních domů. Již nyní probíhá příjem přihlášek příspěvků na konferenci.

14.2.2006
Veletrhy Brno, a.s.

Stavební veletrhy Brno 2006 a Urbis Invest se nezadržitelně přibližují. S nimi se přibližuje také téma Zelená energie, které bude celý komplex veletrhů propojovat. Jedním z hlavních stavebních témat ve spojení se zelenou energií jsou tzv. nízkoenergetické budovy a technologie, které budí obrovský zájem nejenom mezi vystavovateli.

23.1.2006
Martin Jindrák, Atrea s.r.o, Jablonec n.N.

V druhé části seriálu autor podrobněji popisuje rozdíl mezi rovnotlakou větrací jednotkou a mezi větrací jednotkou s cirkulační větví. Konkrétně pak ukazuje nejnovější výsledky měření vlhkosti reálného pasivního domu v Rychnově.

16.1.2006
Ing. Roman Šubrt

Je dobře, že se stále více lidí zajímá o pasivní a nízkoenergetické domy. Důkazem jsou i množící se dotazy na tento druh staveb na informačním portále www.i-ekis.cz. Tento článek je shrnutím základních informací o této kategorii domů a rozdílu mezi nimi.

16.1.2006
Martin Jindrák, Atrea s.r.o, Jablonec n.N.

Teplovzdušné vytápěné spojené s větráním se stále více prosazuje u nízkoenergetické výstavby. Kromě výhod přináší ale i problém nízké vlhkosti vzduchu v zimním období. Ten se ale projevuje rozdílně u rovnotlaké a cirkulační větrací soustavy.

9.1.2006
Olga a Aleš Rubinovi, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Recenzovaný Podíl tepelné ztráty větráním se u nových, tepelně lépe izolovaných budov stále zvětšuje. Tím roste i význam zpětného získávání tepla z odváděného vzduchu při řízeném větrání. V článku je to ukázáno na jednoduchém praktickém příkladu.

Větrací jednotky s rekuperací tepla pro byty a rodinné domy - přehled trhu

18.11.2005 | redakce
Zdravé vnitřní prostředí budov a s ním přímo související větrání vnitřních prostor budov se v poslední době dostává stále více do popředí pozornosti projektantů i investorů. O tom svědčí i stále se rozšiřující nabídka větracích jednotek různých provedení. Přehled trhu poskytuje základní orientaci v nabídce jednotlivých firem.
12.11.2005
redakce

Rozhovor s doc. Ing. Karlem Kabelem, CSc., vedoucím katedry technických zařízení budov na stavební fakultě ČVUT v Praze. Pasivní domy jsou trochu otázkou módy a trochu přístupu státu – v Rakousku jsou pasivní domy podporovány státem, tak si je mnozí pořizují. U nás si zase lidé s podporou státu pořídili napřed přímotopy, pak tepelná čerpadla či plyn.

8.11.2005
Ing. Milan Bechyně

Kniha vydaná v říjnu nakladatelstvím GRADA je již delší dobu očekávaným souborem aktuálních informací pro všechny architekty, projektanty všech profesí, investory i všechny další účastníky a zájemce o nově se rodící obor – udržitelná výstavba.

7.11.2005
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Recenzovaný Článek navazuje na první díl, který byl věnován obecnému popisu stavby. Druhý díl popisuje koncepci řešení vytápění, větrání a regulace. Teplovzdušné vytápění doplňuje originální sálavá plocha přizpůsobená podmínkám nízkoenergetického domu.

27.10.2005
RNDr. Jana Plamínková

Ve dnech 18. - 19. 10. se konala v Kongresovém centru na brněnském Výstavišti první mezinárodní konference Pasivní domy 2005, kterou uspořádaly občanské sdružení Centrum pasivního domu a Pasivní dům, o.p.s. Článek přináší výběr ze zajímavých referátů prvního dne konference.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.