Prudký nástup nízkoenergetické a pasivní výstavby domů přináší spoustu nových paradoxů, omylů a mýtů. Některé postřehy a zamyšlení přináší následující článek autora, který se zabývá návrhy nízkoenergetických a ekologických domů více než 20 let.
Článek se zabývá praktickými důsledky novely zákona č. 406/2000 Sb. a s ním souvisejících vyhlášek. Tyto právní předpisy stanoví povinnost pro provozovatele malých stacionárních zdrojů (se jmenovitým výkonem do 200 kW) zajišťovat prostřednictvím oprávněné osoby měření účinnosti spalování u spalovacích zdrojů.
Stavební veletrhy Brno 2006 a Urbis Invest se nezadržitelně přibližují. S nimi se přibližuje také téma Zelená energie, které bude celý komplex veletrhů propojovat. Jedním z hlavních stavebních témat ve spojení se zelenou energií jsou tzv. nízkoenergetické budovy a technologie, které budí obrovský zájem nejenom mezi vystavovateli.
Je dobře, že se stále více lidí zajímá o pasivní a nízkoenergetické domy. Důkazem jsou i množící se dotazy na tento druh staveb na informačním portále www.i-ekis.cz. Tento článek je shrnutím základních informací o této kategorii domů a rozdílu mezi nimi.