Veletrh Aquatherm 2007 končí, za dveřmi však je 10. jubilejní ročník mezinárodního veletrhu Střechy Praha a specializovaná výstava Úspory energií a obnovitelné zdroje probíhající ve dnech 24. – 26. ledna 2008 na pražském Výstavišti v Holešovicích.
Zveme Vás na návštěvu vybraných pasivních domů po celé České republice od soboty 10. 11. do neděle 12. 11. 2007. Přes deset domů bude zpřístupněno díky mezinárodní akci Dny pasivního domu. Jen tak se můžete na vlastní kůži přesvědčit a zkonzultovat přímo na místě vše, co Vás ohledně energeticky úsporného stavění zajímá.
Další článek týkající se problematiky nového způsobu hodnocení energetické náročnosti budov (dále "ENB") bude zaměřen na stávající budovu veřejného sektoru - budovu školy o podlahové ploše větší než 1000m2. Škola disponuje energetickým auditem, na jehož základě Obecní úřad uvažuje o její částečné rekonstrukci. Z tohoto důvodu je k projektové dokumentaci stavby nutné provést výpočet energetické náročnosti budovy a vystavit průkaz ENB. Průkaz ENB bude poté umístěn na veřejně přístupném místě v budově.
Plnění požadavků EU ve vztahu k prosazování politiky úspor energie a implementace směrnice o energetické náročnost budov (ENB) do naší legislativy padá u nás především na hlavu ředitele odboru ekologické energetiky MPO, pana Ing. Ladislava Pazdery. Tohoto tématu se týká i první část našeho rozhovoru.
Centrum pasivního domu, o.p.s., pořádá v roce 2007 tři ojedinělé semináře o pasivních domech a nízkoenergetickém stavění v Jihomoravském regionu. Kdo uvažuje o stavbě nebo rekonstrukci domu, zajímá se o úspory energií a nechce platit vysoké účty za topení, může získat potřebné informace již tento týden.
Bylo by to hezké - postavit si nízkoenergetický nebo dokonce pasivní dům. Ale z čeho? "A bude se v tom vůbec dát bydlet, když to bude kdoví z čeho, aby to bylo nízkoenergetické..." Následující seriál článků se bude zabývat materiály určenými především pro obvodové pláště energeticky úsporné výstavby.
Zatímco zástupci vlád a hlavy států v Haagu neúspěšně projednávali možnost snížení emisí oxidů uhlíku a tedy skleníkového efektu, koncern Rockwool nečekal na výsledek. Budova Výzkumného a vývojového centra Rockwool International v Dánsku splňuje normy očekávané za 50 let a je ukázkovým příkladem možnosti úspor a využití energie. Dosáhne tato stavba, která již prošla zatěžkávací zkouškou topné sezóny a byla prohlášená za energeticky nejúspornější kancelářskou budovu na světě, svého cíle?