Pozvánka na kurz Návrh a hodnocení energeticky úsporných budov
Na stránkách TZB-info se často diskutují témata související s nízkoenergetickou výstavbou. Chtěl bych vás pozvat na kursy, které jsme připravili na naší fakultě, počínaje letošním zářím. Více na www.substance.cz/kurzy.
S pozdravem
Jan Tywoniak
Kurz 1: Návrh a hodnocení energeticky úsporných budov
Základní informace
Cíl kurzu
Návrh budov s výrazně nižší potřebou tepla na vytápění oproti běžné výstavbě staví členy projekčního týmu před řadu zásadních otázek:
- jak snížit energetickou náročnost budovy?
- jak věrohodně stanovit potřebu tepla na vytápění?
- jak navrhnout obvodové konstrukce, aby měly vynikající izolační vlastnosti při rozumné tloušťce?
- jak kvantifikovat vliv tepelných mostů?
- jak navrhnout prosklené plochy s ohledem na rozumné využití solárních zisků v zimě, omezení rizika přehřívání v létě a přitom, aby bylo dosaženo optimální zrakové pohody?
- jakým způsobem vytápět a větrat energeticky úsporné budovy?
- jak se vyhnout nebo alespoň omezit nutnost strojního chlazení?
- v kterých případech a jak dále snižovat vliv provozu budovy na životní prostředí cíleným využíváním obnovitelných zdrojů energie?
- jak řídit návrh budovy, aby se jednotlivá dílčí energeticky úsporná opatření vzájemně neomezovala nebo nevylučovala?
- jaký smysl mají všechny tyto úpravy v širších souvislostech?
Cílem projektu je podat pomocnou ruku všem odborníkům ze stavební praxe, kteří by se podobnými problémy chtěli zabývat a mají zájem seznámit se s vhodnými metodami, softwarem a dalšími pomůckami.
Ve výuce bude kladen důraz jak na koncepční řešení budovy jako celku, tak na návrh a hodnocení jejích součástí včetně stavebních detailů. Zvláštní pozornost bude věnována vzájemným vztahům a souvislostem mezi jednotlivými navrhovanými opatřeními (integrovaný přístup k návrhu budov). Přestože těžiště kurzu spadá do oblasti tepelné techniky, řešeny budou i související problémy týkající se denního osvětlení a návrhu technických zařízení.
Koncepce kurzu
Délka trvání kurzu je pět pracovních dnů (čtyři celé dny a jedno dopoledne). Během prvních čtyř pracovních dnů bude probíhat vlastní výuka, rozdělená do tématických bloků. Každý den bude věnován jednomu nebo dvěma souvisejícím tématům. Pátý den je vyhrazen na závěrečné shrnutí a diskusi.
V dopoledních hodinách budou probíhat přednášky předních odborníků, na které v odpoledních hodinách naváže praktická výuka. Ta je zaměřená na řešení typických výpočtových a optimalizačních problémů spojených s návrhem energeticky úsporných budov. Praktická výuka bude probíhat v počítačové učebně vybavené moderním softwarem a bude vedena lektory z řad pedagogů a vědeckých pracovníků Katedry konstrukcí pozemních staveb a Katedry technických zařízení budov.
Řešení problémů nastíněných v dopoledních přednáškách budou demonstrována na jednoduchých a názorných příkladech. V úvodu bloku praktické výuky bude krok za krokem společně řešen ukázkový příklad, poté bude následovat samostatná práce. Každý z uchazečů bude řešit předem definovanou úlohu. Všechny úlohy budou založeny na společném zadání, ale budou se lišit dílčími parametry. Porovnáním výsledků jednotlivých úloh v závěru tématického bloku tak vzniknou případové a parametrické studie umožňující formulovat obecné závěry, konstrukční doporučení atp. Uchazeči tak získají nejen základní dovednosti v ovládání specializovaného softwaru, ale i přehled o metodických postupech při řešení typických problémů a navíc i řadu zcela praktických poznatků.
Cílová skupina
Kurzy jsou určeny široké odborné veřejnosti, především:
- architektům
- stavebním inženýrům - projektantům
- specialistům v oblasti tepelné techniky, osvětlení, vytápění, apod.
- zástupcům poradenských organizací a konzultačních firem.
Lektoři - přednášející
- Doc. Ing. Jan Tywoniak, CSc.
- Doc. Ing. Karel Kabele, CSc.
- Doc. Dr. Ing. Zbyněk Svoboda
- Ing. Martina Zapletalová, PhD.
- Ing. Jan Růžička PhD.
Lektoři - praktická výuka
- Ing. Pavel Kopecký
- Ing. Jan Ficenec
- Ing. Stanislav Frolík PhD.
- Ing. Jiří Novák PhD.