logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Budovy s téměř nulovou spotřebou energie
Archiv článků od 17.2.2013 do 15.4.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.4.2013

V současné době nemáme dostatek údajů o skutečné energetické spotřebě systémů vytápění, větrání a klimatizace (HVAC). Evropský projekt iSERV má za cíl vytvořit podrobnou databázi s údaji o spotřebě energie evropských systémů HVAC a jejich komponentů. Na základě porovnání dat budou určeny možnosti úspor energie, které budou volně k dispozici.

10.4.2013
James Hardie Europe GmbH, o.s.

První zelená budova administrativního typu v ČR byla dokončena v listopadu 2012. Součástí fasády jsou i protipožární sádrovláknité desky fermacell Firepanel A1. Kromě inovativních technologií, jako jsou aktivované stropy pro chlazení a vytápění, je využívána i šedá voda z umýváren, která je čištěna a připravována k opětovnému použití prostřednictvím kořenové čističky.

8.4.2013
Ing. Miroslav Urban, Ph.D., prof. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra TZB

V souvislosti s implementací revidované evropské směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov se v současné době mění některé legislativní předpisy, např. vyhláška č. 148/2007 Sb., nahrazená vyhláškou č. 78/2013 Sb. Článek je zaměřen na změny související s energetickou certifikací budov, dále jen „ENB“, z pohledu změn v hodnocení ENB.

5.4.2013
Vlastimil Růžička, redakce

Tradičně se v jihočeském městečku Volyně sešli nadšenci, aby představili nestárnoucí stavební materiál. 17. ročník dvoudenního semináře (27. až 28. 3.) Dřevostavby 2013 přinesl celou řadu zajímavých událostí a přednášek.

3.4.2013
Schiedel, s.r.o.

Topíte si doma sami a máte spotřebič připojený na komín? Nezapomeňte na jeho pravidelnou údržbu. Nejvhodnější doba k tomu nastává právě teď – po ukončení topné sezóny. Kontrolu byste neměli odkládat zejména v případě, máte-li starší jednovrstvý cihlový komín. Právě tento typ komínů v zimě nejvíce trpí.

2.4.2013
LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.

Také u základů se vyplatí kriticky vybírat materiály a dobře zvažovat jejich vlastnosti. Volba projektantů, stavitelů i investorů by v dnešní době měla vždy směřovat k materiálům a technologiím, které pomohou při užívání stavby zajistit co nejnižší energetické nároky. A jednou z nich je právě inovativní zakládání rodinných domů na tepelně izolačním zásypu z Liaporu (keramzitu).

28.3.2013
ENBRA, a.s.

Společnost Rotex letos představila inovovanou řadu svých zásobníků na ohřev teplé vody HybridCube a SaniCube. Zásobníky s inovovaným designem mají lepší izolační schopnost a díky využití stratifikačního potrubí dochází k výhodnějšímu rozvrstvení teplot v zásobníku během jeho nabíjení. Společnost vylepšila také kompaktní tepelné čerpadlo Rotex HPSU kompakt.

26.3.2013
Premium Power s.r.o., OCHSNER - tepelná čerpadla

Přední rakouský výrobce tepelných čerpadel OCHSNER představil unikátní tepelné čerpadlo EUROPA 323 DK-EW se zemním kolektorem a integrovaným zásobníkem. Tento systém je velmi dobrým řešením zejména pro nízkoenergetické domy. Nový model EUROPA 323 DK-EW získává teplo ze země pomocí zemního kolektoru technologií přímého vypařování.

22.3.2013
Wienerberger s.r.o.

Stavíte? Plánujete stavbu rodinného domu? Dům postavený z cihel Porotherm vyhoví i nejnáročnějším standardům nízkoenergetického bydlení. Neváhejte a využijte aktuální slevové akce společnosti Wienerberger cihlářský průmysl!

19.3.2013
Ing. Jan Pejter, ENVIROS, s. r. o.

Implementace směrnice EU o energetické náročnosti v budovách (EPBD) se netýká jen ČR, ale všech členských států EU. Jak si tuto směrnici vykládají a nakonec i realizují vybrané státy v EU vzhledem ke značné volnosti samotné realizace směrnice EPBD?

18.3.2013
Ing. arch. Klára Bukolská

Dosažení kvalitního a zdravého vnitřního prostředí v budovách s velmi nízkou potřebou energie znamená holistický přístup od počátečního návrhu budovy po její provoz. Tento přístup k návrhu také vyvolává potřebu holistického přístupu k měření/hodnocení stavby, a to jak z pohledu kvantitativních ukazatelů, tak kvalitativních.

18.3.2013
Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Lubomír Martiník, Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Ing. Petr Kubesa, Ing. Jiří Dvořák, Ing. František Hopan, Ph.D., VŠB, TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum, Ing. Zuzana Jankovská, Ph.D., Ing. Vendula Drastichová

Protože při spalování tuhých paliv v teplovodních kotlích pro vytápění domácností, dochází k emitování znečišťujících látek, jsou postupně v jednotlivých zemích EU přijímány různé zpřísňující požadavky (emise a účinnost), které tato zařízení musí splnit. Požadavky jsou cíleny jak na výrobce či dovozce spalovacího zařízení, tak také na jejich provozovatele. Cílem tohoto článku je přinést přehled platných a plánovaných požadavků a také provést jejich srovnání.

11.3.2013
Ing. Václav Helebrant, STIEBEL ELTRON spol. s r.o.

Autor se zabývá různými přístupy k vytápění a přípravě teplé vody u nízkoenergetických domů. Dává jak obecná doporučení, tak ukazuje konkrétní řešení s příslušnými energetickými ukazateli.

8.3.2013
akad. arch. Aleš Brotánek, AB Atelier Sedlice, Rožmitál pod Třemšínem

Spotřeba energie veřejných budov je dodnes jen výjmečně ústředním předmětem zájmů obcí, státu a tím méně projektantů, neboť jejich provoz je hrazen ze společných prostředků a je jen vzácně cítit jako problém s adresnou odpovědností. Pokusme se najít další souvislosti a vyhledat konkrétní případy.

5.3.2013
SLAVONA s.r.o.

V pasivních domech je klíčovým faktorem nejen síla zateplení, neméně důležitá je i volba kvalitních oken a dveří s perfektními tepelněizolačními vlastnostmi a instalace systému vytápění a větrání prostřednictvím rekuperační jednotky. Dům od společnosti ATREA je skvělým příkladem zvládnutého návrhu.

4.3.2013
LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.

Požadavky na minimální energetickou náročnost rodinných domů stále rostou. Nemůže za to ani tak ekologické smýšlení investorů, jako spíše neustále rostoucí ceny energií. Na zvýšenou poptávku po nízkoenergetických a pasivních domech reaguje i jeden z nejvýznamnějších českých výrobců montovaných domů – Dům jedním tahem.

Hygienické požadavky na vnitřní prostředí staveb
25.2.2013
Ing. Zuzana Mathauserová

Recenzovaný Každý prostor, kde se zdržují lidé, musí být pro zajištění zdravotně nezávadného prostředí větratelný a dostatečně větraný. Naše předpisy, i když ne vždy hovoří stejně, nám poskytují dostatek podkladů pro řešení. Realita je ale občas zcela jiná.

17.2.2013
prof. Ing. Tibor Ďurica, CSc., Ústav technickej a technologickej bezpečnosti, Vysoká škola bezpečnostného manažérstva v Košiciach

Článek představuje teoretické a praktické aspekty plánování, řízení a kontroly kvality ve stavebnictví na Slovensku. Popisuje základní příčiny kolísání výsledné kvality stavebního díla včetně požadavků norem ISO. Implicitně tak nabízí srovnání s českým trhem.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.