Také my jakožto zpracovatelé PENB uznáváme, že v mnoha případech je vytváření průkazu energetické náročnosti do jisté míry zbytečné. Celá problematika je ovšem trochu složitější.
Jedním z důvodů, proč budovy s téměř nulovou spotřebou energie neplní očekávání uživatelů, je to, že mohou být příliš složité na provozování. Dalším důvodem může být přílišný optimismus projektu,který nezohlední např. spotřeb energie kancelářskou technikou, která ve skutečnosti dominuje v energetické bilanci budovy.
Nebudeme zde opakovat, kdo a kdy bude povinen nechat PENB zpracovat, neboť na toto téma již bylo napsáno mnoho článků. Bez ohledu na to, co si myslíme o nutnosti vyžadovat zdánlivě smysluplné věci zákonem, požadavek na nový PENB zde prostě je. Zkusme si rozebrat, zda si negativní ohlas opravdu zaslouží.
Asociace energetických specialistů je nově založenou asociací sdružující energetické specialisty za účelem získání výhod společným postupem. Prvním benefitem, který je platný od 1. května 2013, je možnost výhodného pojištění ze zákona povinného pro každého specialistu. Dalším připravovaným benefitem je možnost společného postupu při využívání SW.
V posledních dvou letech společnost Soler & Palau Ventilation Group (S&P) usilovně pracuje na tom, aby plnila požadavky Směrnice ErP, konkrétně požadavky nařízení č. 327/2011, který se vztahuje na ventilátory s příkonem vyšším než 125 W a vstupuje v platnost dnem 1. 1. 2013. Jak bude směrnice ErP implementována?
Směrnice EP a Rady 2010/31/EU o energetické náročnosti budov byla implementována do českého právního řádu do zákonem 318/2012 Sb. o hospodaření energií. Je zřejmé, že hlavním cílem je tedy snižování spotřeby energie pro provoz budov, a tedy se týká i technických systémů budov pro úpravu tepelně-vlhkostního stavu prostředí (vytápění, větrání, klimatizace).
V současné době nemáme dostatek údajů o skutečné energetické spotřebě systémů vytápění, větrání a klimatizace (HVAC). Evropský projekt iSERV má za cíl vytvořit podrobnou databázi s údaji o spotřebě energie evropských systémů HVAC a jejich komponentů. Na základě porovnání dat budou určeny možnosti úspor energie, které budou volně k dispozici.
První zelená budova administrativního typu v ČR byla dokončena v listopadu 2012. Součástí fasády jsou i protipožární sádrovláknité desky fermacell Firepanel A1. Kromě inovativních technologií, jako jsou aktivované stropy pro chlazení a vytápění, je využívána i šedá voda z umýváren, která je čištěna a připravována k opětovnému použití prostřednictvím kořenové čističky.
V souvislosti s implementací revidované evropské směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov se v současné době mění některé legislativní předpisy, např. vyhláška č. 148/2007 Sb., nahrazená vyhláškou č. 78/2013 Sb. Článek je zaměřen na změny související s energetickou certifikací budov, dále jen „ENB“, z pohledu změn v hodnocení ENB.
Topíte si doma sami a máte spotřebič připojený na komín? Nezapomeňte na jeho pravidelnou údržbu. Nejvhodnější doba k tomu nastává právě teď – po ukončení topné sezóny. Kontrolu byste neměli odkládat zejména v případě, máte-li starší jednovrstvý cihlový komín. Právě tento typ komínů v zimě nejvíce trpí.
Také u základů se vyplatí kriticky vybírat materiály a dobře zvažovat jejich vlastnosti. Volba projektantů, stavitelů i investorů by v dnešní době měla vždy směřovat k materiálům a technologiím, které pomohou při užívání stavby zajistit co nejnižší energetické nároky. A jednou z nich je právě inovativní zakládání rodinných domů na tepelně izolačním zásypu z Liaporu (keramzitu).
Společnost Rotex letos představila inovovanou řadu svých zásobníků na ohřev teplé vody HybridCube a SaniCube. Zásobníky s inovovaným designem mají lepší izolační schopnost a díky využití stratifikačního potrubí dochází k výhodnějšímu rozvrstvení teplot v zásobníku během jeho nabíjení. Společnost vylepšila také kompaktní tepelné čerpadlo Rotex HPSU kompakt.
Přední rakouský výrobce tepelných čerpadel OCHSNER představil unikátní tepelné čerpadlo EUROPA 323 DK-EW se zemním kolektorem a integrovaným zásobníkem. Tento systém je velmi dobrým řešením zejména pro nízkoenergetické domy. Nový model EUROPA 323 DK-EW získává teplo ze země pomocí zemního kolektoru technologií přímého vypařování.
Dosažení kvalitního a zdravého vnitřního prostředí v budovách s velmi nízkou potřebou energie znamená holistický přístup od počátečního návrhu budovy po její provoz. Tento přístup k návrhu také vyvolává potřebu holistického přístupu k měření/hodnocení stavby, a to jak z pohledu kvantitativních ukazatelů, tak kvalitativních.
Protože při spalování tuhých paliv v teplovodních kotlích pro vytápění domácností, dochází k emitování znečišťujících látek, jsou postupně v jednotlivých zemích EU přijímány různé zpřísňující požadavky (emise a účinnost), které tato zařízení musí splnit. Požadavky jsou cíleny jak na výrobce či dovozce spalovacího zařízení, tak také na jejich provozovatele. Cílem tohoto článku je přinést přehled platných a plánovaných požadavků a také provést jejich srovnání.