logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Budovy s téměř nulovou spotřebou energie
Archiv článků od 27.8.2011 do 27.1.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

27.1.2012
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

Isover podporuje výstavbu a rekonstrukce staveb v nízkoenergetickém a pasivním standardu, a proto vyhlašuje přehlídku Energy Efficiency Best of Awards 2013. Jedná se o mezinárodní přehlídku energeticky úsporných projektů, soutěžící jsou z patnácti evropských zemí.

13.1.2012
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Ve středu měla veřejnost příležitost navštívit seminář Václava Klause Domy s nulovou spotřebou energie - Geniální návrh, nebo nesmyslná regulace EU? S redakcí jsme jej pro naše čtenáře zaznamenali na mikrofon. Hovořili Václav Klaus, Pavel Gebauer (MPO), Ivo Strejček (poslanec Evropského parlamentu), Karel Kabele (ČVUT) a Lukáš Petřík (Parlamentní listy).

9.1.2012
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Martin Zajíc

U pasivních domů se výrazně snižuje potřeba tepla na vytápění na krytí tepelných ztrát prostupem obálkou budovy a větráním. Současně tím ale roste podíl spotřeby pomocné, výhradně elektrické energie na pohon oběhových čerpadel a ventilátorů. Výsledek analýzy může být pro mnohé čtenáře docela překvapující.

2.1.2012
rozhovor s Ing. Pavlem Mertem, NELUMBO Energy a.s.

S koncem roku 2011 "nazrála" doba k hodnocení dosavadního vývoje v oblasti fotovoltaiky. V této souvislosti přinášíme rozhovor s Pavlem Mertem, marketingovým ředitelem společnosti NELUMBO, zabývající se instalacemi a dodávkami solárních elektráren, který poskytl svůj pohled na současný stav a budoucí vývoj fotovoltaiky.

2.1.2012
Ing. Jaroslav Šafránek, CSc.

Článek uvádí příklad hodnocení energetické náročnosti rodinného domu dle výpočtového postupu podle současné metodiky hodnocení energetické náročnosti budovy. Z příkladu vyplývá nereálnost dosažení pasivního standardu dalším zateplováním. Jako možnost přichází v úvahu pokrytí energetických požadavků na vytápění budov netradičními formami energií např. pomocí tepelných čerpadel spolu s fotovoltaickými systémy apod.

14.11.2011
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze

V souvislosti s novým zněním Evropské směrnice o energetické náročnosti budov EPBD (přepracování), 2010 [1]) je jistě potřebné diskutovat o další generaci budov s minimalizovanou potřebou energie. Je namístě připomenout vazbu mezi jasně popsanými kategoriemi nízkoenergetických a pasivních budov na straně jedné a budovami energeticky nulovými na straně druhé. Zmíněná směrnice ovšem obsahuje řadu dalších významných bodů, kterými je potřebné se bezodkladně zabývat.

2.11.2011
PORSENNA o.p.s. Poradenské středisko Centra pasivního domu

Dne 24. 11. 2011 se bude v rámci doprovodného programu veletrhu AQUA-THERM PRAHA 2011 konat seminář „Energetický management pro města a obce“. Zazní mj. informace o novele zákona o hospodaření energií. Prezentovány budou příklady výsledků energetického managementu v českých městech.

31.10.2011
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc.

Příspěvek se zabývá změnami v právě revidované technické normě pro stavební tepelnou techniku z pohledu větrání a šíření vzduchu v budově. Připomíná se rozlišení hodnocení podle způsobu využití místnosti. Příspěvek popisuje formulaci požadavků, kdy se současně má řešit zajištění potřebné kvality vnitřního prostředí, tak minimalizace energetické náročnosti spojené větráním. Pozornost je též věnována šíření vzduchu netěsnostmi obálky budovy.

17.10.2011
Akad. arch. Aleš Brotánek, DESIGN STUDIO

Již delší dobu začínám mít alergii na slovo ekologie i ekologická architektura. Za ta slova si dosazujeme mnoho věcí, podle toho co zrovna potřebujeme, a proto se pokusím zasadit své postoje do konkrétnějšího rámce. Co je vlastně ekologická architektura? Proč je současná architektura NENORMÁLNÍ tím, že normální je plýtvat? Jaká je v ČR situace pro využívání „POTENCIÁLU ÚSPOR“? Jak se daří v ČR architektuře k životnímu prostředí šetrné?

14.10.2011
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Ve čtvrtek proběhl první den bratislavské konference Pasívne domy 2011. Posluchači prošli realizací řady pasivních domů, rezidenčních i administrativních. Mnohé diskuze se točily kolem chápání principu nulových domů a role, kterou v něm hrají domy pasivní. Setkání odhalilo skutečné vize budoucího stavění.

6.10.2011
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., doc. Dr. Ing. Zbyněk Svoboda, Ing. Kateřina Sojková

V těchto dnech vychází delší dobu očekávaná česká technická norma ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov. Část 2: Požadavky. Zpracovatelem je Centrum technické normalizace na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Nové znění přináší některé změny v hodnocení stavebních konstrukcí, celkové zaměření se ale pochopitelně nemění.

24.9.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., Ing. Jan Blažíček, Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Třetí den veletrhu For Arch patřil seminářům Solární teplo pro bytové domy, Energeticky úsporné domy a nově zaváděná směrnice EPBD a konferenci Inteligentní digitální domácnost 2011. Ocenění výrobci se také na svých stáncích pochlubili diplomy a plaketami soutěže Grand Prix 2011 za nejlepší novinkové exponáty.

12.9.2011
Prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD., Technický a skúšobný ústav stavebný

Přepracované znění směrnice o energetické náročnosti budov č. 2010/31/EU požaduje další snižování spotřeby energie v budovách. Znamená to, že je třeba přesněji určit vymezení požadavků energetické třídy A, čemu se musí podřídit i požadavky na tepelnou ochranu budovy, včetně požadavků na jednotlivé stavební konstrukce. Požadavky na energetickou náročnost budovy se liší pro jednotlivé kategorie budov vzhledem k jejich účelu, ale i jemu se podřizující geometrické a konstrukční parametry budov.

7.9.2011
redakce

Zveme Vás na seminář, kde zazní informace o právě vycházející revizi tepelnětechnické požadavkové normy 73 0540-2, a to z úst člena normalizační komise Tepelná ochrana budov. Dále zazní přednášky s názornými příklady chyb při zateplování budov, o výzkumu průběhu teplot v inverzní skladbě střechy, principech jejího navrhování a o navrhování solárních kolektorů na bytové domy a jejich montáži na fasády bytových domů.

7.9.2011
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

HELUZ Family 50 2in1 v sobě spojuje ty nejlepší vlastnosti kvalitního zdicího materiálu a tepelné izolace. Vývojem tohoto na českém trhu jedinečného produktu sestávajícího z cihelných bloků HELUZ Family 50 a vloženého expandovaného polystyrenu se podařilo realizovat záměr nabídnout cihelný blok vhodný pro výstavbu domů s téměř nulovou spotřebou energie.

5.9.2011
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc.

Energeticky nulové domy jsou v souvislosti s novou evropskou směrnicí vnímány částí odborníků jako šance a jinými odborníky jako hrozba a nemravnost. Ne všichni ovšem vědí, co si pod takovým označením představit. Příspěvek komentuje odraz nové směrnice v návrhu revize základní tepelně technické normy.

27.8.2011
Ing. arch. Vladimír Balda

Novostavba rodinného domu je situována do malé obce nedaleko Mladé Boleslavi. Pozemek je součástí většího území, které bylo developersky připraveno, rozčleněním na jednotlivé stavební parcely a vybudováním potřebné infrastruktury pro výstavbu rodinných domů.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.