logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Budovy s téměř nulovou spotřebou energie
Archiv článků od 9.5.2012 do 27.8.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

27.8.2012
BETONOVÉ STAVBY - GROUP s.r.o. Klatovy

Stavební systém LIVETHERM v sobě zahrnuje veškeré prvky nové generace stavění. Stavební systém LIVETHERM lze použít pro rodinné domy, vily, bytové domy i pro stavby průmyslové, popřípadě pro stavby občanské vybavenosti s velkým důrazem na úsporu energie na vytápění a s omezením do výšky maximálně 4 až 5 podlaží.

26.8.2012
Vlastimil Růžička, redakce

ČVUT Praha vydalo oficiální zprávu o prvním obytném souboru certifikovaném metodikou SBToolCZ. „Byla zahájena výstavba první etapy nové čtvrti Úval Hostín, ve které je certifikováno ve fázi návrhu 12 rodinných domů a 22 bytů ve třech bytových domech,“ uvedl v tiskovém prohlášení Ing. Martin Vonka, Ph.D.

21.8.2012
Ing. Pavel Jirásek, Ministerstvo průmyslu a obchodu

II. díl popisuje problematické části nové směrnice a proces projednávání novely zákona. Porovnává současné a nové koncepce zákona č. 406/2000 Sb. Kdo je pod povinností splnění požadavků energetické náročnosti a povinnosti nechat si vypracovat průkaz energetické náročnosti budovy? Uvádí výčet prováděcích vyhlášek, které bude nutné novelizovat nebo vydat zcela nově.

20.8.2012
Ing. Pavel Jirásek, Ministerstvo průmyslu a obchodu

První díl článku se věnuje popisu a přehlednému porovnání požadavků na energetickou náročnost budov podle původní a nové směrnice o energetické náročnosti budov. Upozorňuje na nově zavedené pojmy „nákladově optimální úroveň požadavků na energetickou náročnost“ a „budova s téměř nulovou spotřebou energie“. V oblasti kontroly kotlů nově zavádí posouzení dimenzování kotle ve vztahu k požadavkům budovy.

19.8.2012
Ing. Jan Bárta, Centrum pasivního domu

Uvědomujeme si, že veřejná diskuse týkající se novely zákona č. 406/2000, Sb. o hospodaření energií není zdaleka černobílá. Domníváme se však, že vyjádření podpory této věci je důležitým a potřebným krokem pro zajištění konkurenceschopnosti českého stavebnictví, nastartování ekonomiky, ochranu spotřebitelů i jako významné gesto udržitelného chování.

11.8.2012
VELUX Česká republika, s.r.o.

Domov budoucnosti s výborným vnitřním prostředím, maximálním množstvím denního světla a spotřebou energie, která splňuje požadavky roku 2020, je možné postavit už dnes. Nejnovější měření v rámci projektu Home for Life – Dům pro život v experimentálním domě u dánského města Aarhus to přesvědčivě dokazují.

27.7.2012
Kalksandstein CZ s.r.o., vápenopískové cihly Zapf Daigfuss, Ing. Martin Konečný

První výroba vápenopískových cihel je pouze ruční, vyrábí se pouze jeden formát cihel. Výroba vápenopískových cihel kolem roku 1900, připravování polotovarů z lisu pro návoz do parního autoklávu. Vznikají první stavby. Je to však v době, kdy neexistují pro vápenopískové zdivo žádné normy ani pro navrhování, ani pro výrobu.

26.7.2012
KONHEFR, STAVBY A INTERIÉRY

Úspora ukrytá v budovách představuje jeden z největších energetických zdrojů vůbec. Pro představu jsou to násobky energie, kterou by vyprodukovalo spálení veškerých evropských zásob uhlí. Tento prostý fakt a neustálý růst cen energií jsou také důvodem rozmachu nízkoenergetických domů, zateplování a modernizace staré zástavby.

12.7.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

K EPBD II: Přesná definice budovy s téměř nulovou spotřebou energie je v pravomoci členských států. HK ČR se velmi snaží na udržení nákladů za ceny energetických průkazů budov. K CZT: Problematika CZT je velmi složitá a reaguje na mnoho různých zájmů. Byznys klesá, ale je nutná rekonstrukce.

7.7.2012
VELUX Česká republika, s.r.o.

Společnost VELUX Česká republika vyhlásila výsledky 1. ročníku studentské soutěže Active House Award zaměřené na návrhy projektů udržitelných staveb v aktivním standardu. Z přihlášených projektů z Česka a Slovenska ocenila mezinárodní odborná porota celkem 7 soutěžních prací.

28.6.2012
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Stavba vyroste během následujících přibližně 12 měsíců v první cihelnou pasivní stavbu v Čechách. Dvoupodlažní rodinný dům staví HELUZ jako výzkumný a monitorovací objekt z pohledu tepelnětechnické funkce stavby. Budou zde probíhat měření a zkoumání chování prostředí stavby a sledování spotřeby energie v objektu.

20.6.2012
Vlastimil Růžička

O rychlosti stavby rodinného domu a o dalších výhodách ekologických konstrukčních systémů se mohli přesvědčit návštěvníci na červnové prezentaci konceptu Natura Space v obci Dobříň u Roudnice nad Labem. Následovalo i pozvání na konferenci Light Building (26. 6. 2012 v Liberci).

18.6.2012
Ing. Renata Straková, Entech-Group

Stavebnictví má velkou šanci získat podporu, daleko větší než je tomu např. u dopravy. Existují velmi úspěšné projekty PPP s participací průmyslu. Pokud se zjistí, že program má nastavené podmínky o které není zájem, přístup ke změnám je z jejich strany je velmi pružný.

11.6.2012
prof. Dr. Wolfgang Feist / Koncept: Günter Lang, Faculty for Civil Engineering / University of Innsbruck and Passive House Institute Darmstadt, překlad: Ing. Petra Šrubařová

V Hannoveru se sešlo při celosvětově nejdůležitějším kongresu o energeticky úsporném stavění a rekonstrukcích od 4. do 5. května 2012 přes 1000 odborníků ze 45 zemí, aby na základě rozsáhlých zkušeností s pasivními domy vypracovali konkrétní návrh řešení pro globální energetický převrat prostřednictvím energetické efektivity.

21.5.2012
Akad. arch. Aleš Brotánek

Recenzovaný Stavění ze slámy často přitahuje zastánce přírodního stavění, stejně často se ovšem setkáváme s kritickým odmítáním z řad ortodoxních stavařů. Extrémní polohy obou táborů bohužel jen znepřehledňují prostředí pro nezatížené zkoumání otázky „proč, kde všude a jak má smysl slámu využívat, a co tomu brání?“. Nabízíme pohled architekta Aleše Brotánka.

14.5.2012
Ing. Petra Šrubařová - Pochmanová

Článek se zabývá nesmírně aktuální problematikou navrhování energeticky pasivních domů. Autorka prostřednictvím parametrických studií zkoumala vliv jednotlivých návrhových prvků na energetické vlastnosti pasivních domů. Pro tento účel vybrala čtyři základní modelové objekty, pro které příslušné studie realizovala.

9.5.2012
Ondřej Klein, PR manager Building Efficiency Awards

Na IBF v Brně proběhla diskuse s názvem „Časovaná bomba z Bruselu“, nebo naděje pro evropské stavebnictví?, která se zamyslela nad zaváděním evropské směrnice k energetické náročnosti budov v rámci politiky „20-20-20“. Názory prezentovali A. Brotánek, L. Urbášek, I. Plocková, J. Hirš a S. Římánková.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.