logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Biomasa
Archiv článků od 12.12.2011 do 14.6.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

14.6.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce

Ročně se v posledních 5 letech v ČR prodávalo cca 40 tisíc kotlů na tuhá paliva a z toho cca 75 % jsou kotle z 1. nebo 2. třídy podle ČSN EN 303-5. Prodej kotlů tříd 1. a 2. končí 31. 12. 2013 a od roku 2018 pak bude možno prodávat jen kotle 4. a vyšší třídy.

11.6.2012
Ing. Helena Wierzbická

Při řešení problematiky nakládání s domovními odpady je stále potřebnější zabývat se možnostmi třídění složek odpadu. Systémy, používané pro nakládání s odpady, by již neměly pohlížet na odpad jako na jednolitou hmotu, ale měly by stanovit způsob nakládání s jednotlivými složkami. Jednou z těch složek, jejíž množství v domovním odpadu a surovinová hodnota patří k nejvýznamnějším, je bioodpad.

30.5.2012
Česká peleta, z.s.p.o., Ing. Vladimír Stupavský

Výroba a využívání pelet se neustále rozšiřuje a zdálo by se, že již toto šetrné palivo narazilo na své technologické možnosti, jak jej více zlepšovat. Není tomu tak docela, ze zámoří do Evropy pomalu proniká nový způsob výroby vysoce výhřevných průmyslových pelet s využitím technologie torrefakce. Zda se tato technologie uchytí a bude konkurenceschopná, ukáže vývoj příštích let. Torrefikované pelety se mohou stát vhodným nástupcem současných průmyslových pelet.

Kniha o peletách z vydavatelství LING
8.5.2012
Ing. Zdeněk Lyčka

Druhý díl připravované „trilogie“ o dřevní peletě se věnuje především problematice spalování biomasy a pelet zvláště. Text je doplněn vzorci, podle kterých si může i běžný uživatel peletového kotle jednoduše zjistit, kolik vzduchu je potřeba přivádět do kotelny pro správné spalování, jaký objem spalin vzniká a jaké jsou ztráty jeho kotle.

30.4.2012
Ing. Karel Bušta, Ing. Zdeněk Wagner, CSc.

Druhá část článku popisuje nové možnosti využití oxidu uhličitého, zejména jeho aplikaci jako suroviny pro moderní chemické syntézy i substance pro akumulaci energie z obnovitelných zdrojů. Vyjadřuje se rovněž skepticky k efektu ukládání CO2 do geologických struktur.

23.4.2012
Mgr. Jiří Zilvar

Kolébkou energetických družstev je Skandinávie. Družstevní princip v energetice využívá rovněž Německo, začíná se prosazovat v Austrálii, USA, Kanadě, ve Velké Británii a dalších zemích. V Dánsku bylo družstevní vlastnictví jedním z klíčových faktorů úspěšného rozvoje obnovitelné energie v této zemi.

16.4.2012
Ing. Karel Bušta, Ing. Zdeněk Wagner, CSc.

O oxidu uhličitém se v současnosti nejčastěji hovoří jako o obtížném odpadu, kterého je třeba se nějak zbavit. Jedná se přitom mnohdy o diskutabilní návrhy (například CCS) spojené s vysokými náklady a nejistým efektem. Racionální přístup v duchu moderních trendů však představuje snaha o jeho materiálové využití. První část článku se zabývá základnmí vlastnostmi a přehledem tradičních možností technického využití oxidu uhličitého.

2.4.2012
Ing. Marek Baláš, Ph.D., Ing. Martin Lisý, Ph.D., Ing. Jiří Moskalík

Příspěvek se zabývá obecným popisem kotlů a jejich základním členěním na základě využívaných paliv a hlavních konstrukčních rozdílů. Pro jednotlivé skupiny kotlů jsou zde uvedeny obecné popisy a vlastnosti, největší důraz je kladen na vodotrubnaté kotle pro spalování tuhých paliv a popis roštových systémů.

26.3.2012
Mgr. Jiří Zilvar

Kolébkou energetických družstev je Skandinávie. Družstevní princip v energetice využívá rovněž Německo, začíná se prosazovat v Austrálii, USA, Kanadě, ve Velké Británii i jinde. V Dánsku bylo družstevní vlastnictví jedním z klíčových faktorů úspěšného rozvoje obnovitelné energie v této zemi. Energetická družstva jsou nejlepším způsobem propagace obnovitelných zdrojů energie a energetické soběstačnosti.

19.3.2012
Ing. Marek Baláš, Ph.D., Ing. Martin Lisý, Ph.D., Ing. Jiří Moskalík

Příspěvek se zabývá základní rozdělením paliv a jejich členěním na základě různých hledisek. Jsou zde uvedeny základní palivové charakteristiky, které se běžně u paliv stanovují. V závěru jsou uvedeny obecné vlastnosti nejdůležitějších energetických paliv a stručná charakteristika spalování.

peletky a kotle na dřevo
9.3.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce

Biomasa ve všech formách dominovala i letošnímu největšímu evropskému setkání odborníků a výrobců zařízení a technologií souvisejících s úsporami energií a využíváním obnovitelných zdrojů v rakouském Welsu.

16.1.2012
redakce

Nedostatek dřeva na pilách se spotřebitelů nedotkne. Obchodníci jsou dostatečně předzásobeni. Maximálně promítli do ceny zvýšení DPH u dřevěných paliv o 4 %. Cca 20 % zákazníků, kteří si kupovali v posledních 10 letech kotle na uhlí, v nich dnes pro čistotu spalují dřevní pelety. Co je dostupnější na Ostravsku, hnědé uhlí z Mostu nebo pelety ze severomoravského Paskova?

16.1.2012
Ing. Zdeněk Lyčka

Autor nabízí fakta, která možná konečně zklidní emoce ohledně dotace na kotle v Moravskoslezském kraji. Současný program je skvělá zpráva pro peletu, protože umožní najít si k peletě cestu i ortodoxním "uhlářům", kteří by to běžně rozhodně neudělali. Vyloučení ručního přikládání na roštu má zamezit spalování komunálního odpadu.

14.1.2012
BENEKOVterm s.r.o., Ing. Leopold Benda, BENEKOVterm s.r.o.

Problém není v palivu, ale v technologii. Vysoce účinné automatické kotle na uhlí mohou dosahovat výrazně nižších emisí CO, prachu nebo OGC, než průměrné kotle na kusové dřevo nebo dřevní pelety. Program ale jednoznačně definuje, že v dotovaných kotlích lze spalovat dřevěné pelety a žádný uživatel nijak omezován nebude.

10.1.2012
STP - Společnost pro techniku prostředí

Dovolujeme si Vás srdečně pozvat na konferenci Alternativní zdroje energie 2012 s podtitulem Obnovitelné zdroje tepla a chladu pro budovy, která se bude konat ve dnech 10. až 12. července 2012 v Kroměříži.

8.1.2012
Tomáš Podivínský, náměstek Státního fondu životního prostředí, Státní fond životního prostředí ČR

Dotace v Moravskoslezském kraji je určena pro náhradu starých kamen na tuhá paliva za automaty na uhlí a zároveň se pracuje na přípravě dalšího programu podobného Zelené úsporám, který podpoří ekonomické a ekologické bydlení českých domácností.

19.12.2011
Ing. Aleš Bufka

V roce 2010 bylo na tuzemský trh dodáno přes 80 tisíc malých spalovacích zařízení na pevná paliva. Z toho bylo 24 tisíc krbových a kamnových vložek, 50 tisíc krbových kamen, necelých 5 tisíc kuchyňských sporáků a přes 1 tisíc kamen lázeňských. Zhruba 50 % těchto zařízení je z dovozu. Teplovodními výměníky je osazeno 15–20 % prodaných topidel.

12.12.2011
Ing. Aleš Bufka

Článek přináší druhou část zprávy, která je výsledkem zpracování veškerých dostupných statistických zdrojů, které se týkají vývoje cen tuhých paliv pro domácnosti. Tato část je zaměřena na obchod s dřevěnými briketami a peletami.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.