Před topnou sezónou se tradičně konal veletrh FOR THERM. I letos zde byla k vidění velká nabídka zahraničních kotlů a kamen na tuhá paliva.
Mít doma svůj vlastní krb nebo kamna chce stále více Čechů. Interiérová topidla jsou již řadu let v kurzu, jenom v roce 2013 se v České republice prodalo více jak 22 tis. různých interiérových topenišť především na dřevo. Asi čtvrtina z nových majitelů pak volila krb nebo kamna s teplovodním výměníkem, tedy takový zdroj, který dokáže vytápět celý byt nebo nízkoenergetický dům. Někteří také sáhli po vůbec nejkomfortnějším způsobu využití dřeva v interiérech – automatických kamnech na dřevní pelety.
Kotle ATMOS s úpravou pro hořák na pelety Vám nabízí možnost zvolit si cestu, která Vám bude možná vyhovovat nejlépe. Na jaře a na podzim můžete topit peletami, kotel si sám zatopí, má malou spotřebu paliva a velký komfort. Jakmile přijdou mrazy, vyndáte hořák na pelety a topíte plnohodnotně dřevem a uhlím dohromady nebo samostatně.
Autor se zabývá odlišnými palivovými vlastnostmi biomasy a uhlí. Popisuje specifické přístupy ke spalování a konstrukci kotlů a především pak ke způsobu přívodu spalovacího vzduchu. Věnuje se rovněž novým legislativním požadavkům pro malé zdroje tepla vyplývajícím z novelizace zákona o ochraně ovzduší.
Rakousko je řadu let na špici ve využívání energií z obnovitelných zdrojů a také ve vývoji nových systémů výroby obnovitelného tepla i elektřiny. Následující článek přináší popis stavu jednotlivých odvětví OZE až do konce roku 2013. Není tajemstvím, že energetická politika a přeshraniční obchod našeho jižního souseda také do značné míry ovlivňuje český trh.
Podle některých zástupců solárně termického průmyslu je pouze otázkou času kdy se fotovoltaika prosadí v oblastech, kde jsou dosud výhodnější termické kolektory. Jiní jsou naopak přesvědčeni, že termika může u fotovoltaiky hledat inspiraci pro další rozvoj a naopak. Řada příspěvků byla věnována tepelným čerpadlům.
Rok 2013 byl z hlediska prodeje tepelných zdrojů v České republice významným, protože po letech ve znamení klesající poptávky nastala dlouho očekávaná změna a prodeje výrobcům výrazně vzrostly. Dokumentuje to vyhodnocení dat získaných od Asociace podniků topenářské techniky (APTT) a Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).
Směrnice 2009/28/ES požaduje, aby osoby, které provádějí instalaci obnovitelných zdrojů v malém rozsahu, měly možnost získat osvědčení. Česká legislativa naproti tomu nařizuje, aby instalaci OZE prováděly pouze osoby, které získaly oprávnění, a to dokonce pod hrozbou pokuty 100 tis. Kč. Kotel na fosilní paliva lze přitom instalovat i bez oprávnění.
V novém vědeckotechnickém parku Vysočina je např. laboratoř fotovoltaiky, která slouží i pro výrobu prototypů, a laboratoř termochemických transformací biomasy. Unikátní vybavení umožní povlaky a tenké vrstvy pro průmysl, dekorativní povlaky, samomazné a antikorozní vrstvy, měření tvrdosti a měření adheze povlaků.
Zatímco u nás právě běží Nová zelená úsporám a kotlíkové dotace, ve Velké Británii přišli s celosvětově unikátním programem RHI. Chápou, že pro efektivní dodavatelské řetězce není možné dotační programy otevírat a zase uzavírat. Jedinou podmínkou je test energetické efektivity domu. Jeden dům může získat pouze 1 dotaci.
Už i na českém trhu se začaly objevovat dřevěné pelety se zfalšovanými certifikáty ENplus. Certifikát ENplus je přitom potvrzením nejvyšší kvality pelet a mohou ho dokládat pouze výrobci a obchodníci pravidelně podstupující testování vzorků a kontrolu v celém dodavatelském řetězci u nezávislé certifikační společnosti.