logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Biomasa
Archiv článků od 8.5.2006 do 7.5.2007

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

7.5.2007
Doc. Ing. Karel Trnobranský, CSc., REA Kladno, s.r.o.

Druhý díl článku se zaměřuje na energetické využití dřevní hmoty (biomasy). Použití dřevěných peletek pro teplovodní kotle poskytuje provozovateli plný komfort a možnost automatické regulace (obdobně jako plynové kotle). Palivo je šetrné i k životnímu prostředí, ale za cenu vyšších provozních nákladů.

7.5.2007
Ing. Dalibor Skácel

Obnovitelné zdroje energie a jejich zavádění s sebou přinášejí řadu netechnických komplikací, plynoucích z jedinečnosti tohoto nově a dynamicky se rozvíjejícího odvětví. A realizace těchto projektů s sebou přináší řadu problémů ve vazbě mezi dodavatelem a investorem. OZE a zamyšlení autora.

30.4.2007
Ing. Libor Novák

Červená karta větrné energii, důraz na úsporu energie, podpora výroby elektřiny v malých vodních elektrárnách a kogenerace z biomasy je hlavním tématem první výzvy pro příjem žádostí v rámci Operačního programu průmysl podnikání a programu Efektivní energie v letech 2007 – 2013.

16.4.2007
Ing. David Tauchman

Závěrečný díl seriálu článků o využití biomasy v městech a obcích si klade za cíl nalézt zásady, které by neměly být opomenuty při volbě zda vůbec, případně jak biomasu využít, neboť investice do realizovaných projektů systémů CZT často dosahují mnohamilionových hodnot.

9.4.2007
Mgr. Blanka Vondrysová, Energy Centre České Budějovice

V hornorakouském Welsu se podobně jako v minulých letech i letos na přelomu února a března (28. 2. - 2. 3. 2007) konala mezinárodní konference Světové dny úspor energií (World Sustainable Energy Days 2007).

19.3.2007
Suchý Tomáš, Ing., Lukáč Ladislav, Ing. PhD., Horváth Ladislav, Ing., Katedra pecí a teplotechniky, Hutnícka fakulta TU v Košiciach

Energetické využívání biomasy patří k nejrozumnějšímu a nejperspektivnějšímu využívání obnovitelných zdrojů středozemních států Evropské unie. Například podle propočtů slovenského ministerstva zemědělství by Slovensko mohlo v roce 2050 krýt až 30% celkové spotřeby energie právě biomasou.

12.2.2007
Ing. David Tauchman

Při volbě zdroje tepla jsou pro konkurenceschopnost rozhodující především ekonomické parametry. Nejdůležitějším kritériem se současně největší vypovídající schopností je výsledná cena za jednotku získané energie. V článku jsou uvedeny dva odlišné příklady využití biomasy. CZT a bodové zdroje.

5.2.2007
Ing. David Tauchman

Biomasa se u nás za posledních deset let stala základním zdrojem tepla v řadě měst a obcí. V následujícím seriálu se podíváme na několik významných projektů centrálního zásobování teplem či zajímavý projekt decentralizovaného zásobování biomasou. Úvod do problematiky a CZT v Kašperských Horách.

29.1.2007
Kees Kwant (expert agentury SenterNovem) ve spolupráci s Velvyslanectvím Nizozemského království v Praze

V Nizozemí je stejně tak jako u nás skryt nejdůležitější potenciál ve využívání obnovitelncýh zdrojů v bioenergii. Díky vhodně uskutečněnému akčnímu plánu, který podpouje spoluspalování v uhlených či plynových elektrárnách jsou dle autora cíle výroby energie z obnovitelných zdrojů reálně splnitelné.

5.1.2007
Zdeněk Kučera, Břetislav Koč

Kousek za našimi západními hranicemi pracoval Ludwig Schiedermeier na rodinné zemědělské farmě, ale podle jeho slov, vstupem Německa do EU si začal uvědomovat, že bude muset svůj výrobní program přehodnotit. Koncem 80.let se začal věnovat energetické biomasa, která tehdy byla ještě neznámým pojmem.

5.12.2006
Redakce

Komplexní projekt zásobování teplem a výroba elektřiny z bioplynu v obci Kněžice ve Středočeském kraji byl v těchto dnech uveden do zkušebního provozu. Stavba bioplynové stanice, kotelny na biomasu a centrálních rozvodů tepla přišla na 116 mil. Kč. Slavnostní zahájení akce proběhlo včera v odpoledních hodinách za účasti hejtmana Petra Bendla.

12.10.2006
Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting, o.s.

Máte přebytek palivového dřeva a nevíte co s ním? Nebo naopak vytápíte biomasou a máte jí nedostatek? Nový specializovaný web "topení dřevem" Vám může rychle pomoci při uspokojení Vaší nabídky či poptávky po dřevě a další spalitelné biomase.

21.7.2006

Tento ve Švédsku vyvinutý a vyrobený hořák lze připojit k mnoha stávajícím kotlům, ve kterých se topilo dřevem, uhlím, topným olejem atd. Hořák se zásobníkem paliva je vybaven mohutným promíchávačem paliva, který zabezpečuje jeho dodávku do dopravního šneku umístěného ve spodní části zásobníku.

24.5.2006
Ing. Tibor Roman, doc. Ing. Peter Horbaj, PhD., Strojnícka fakulta, Katedra energetickej techniky

Počiatkom roku 2000 sa firma Raden Košice zapojila do ekonomizácie kotolní a spracovala projekty na znižovanie spotreby zemného plynu v kotolniach v katastri obce Turňa nad Bodvou, ktorá má cca 3100 obyvateľov a leží juhovýchodne od mesta Rožňava v Turnianskej pahorkatine v teplotnom pásme 15 °C s prevládajúcimi severozápadnými vetrami.

22.5.2006
Ing. Vlasta Petříková, DrSc., CZ Biom - České sdružení pro biomasu

Druhá část článku o možných zdrojích energetické biomasy u nás se zabývá konkrétními bylinami se skrytým energetickým potenciálem, vhodnými k pěstování v našich geografických podmínkách.

8.5.2006
Ing. Vlasta Petříková, DrSc., CZ Biom - České sdružení pro biomasu

Autorka popisuje možné zdroje energetické biomasy, jejíž největší rozvoj vidí ve fytoenergetice. "Její význam ve vztahu ke skleníkovým plynům není pouze v její náhradě za fosilní paliva, ale především v odčerpávání CO2 z ovzduší jako výsledek zintenzivnění vegetace na co nejrozsáhlejších plochách!"


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.