Odhlučnění interiéru bez tradičních izolantů? Pomůže akustická omítka od Weber
Požadavky na akustickou pohodu v interiéru neustále rostou. S odhlučněním kromě klasických izolantů (minerální a skelná vlna) už pomáhají i materiály, u kterých to ještě donedávna nebylo obvyklé – a to zejména omítky. Právě v této oblasti přichází Weber s novinkou weberdur akustik, která výrazně zlepšuje neprůzvučnost vnitřních příček.
Omítka weberdur akustik dokáže zvýšit R'w (vzduchovou neprůzvučnost) konstrukce o desítky decibelů. Bez nutnosti dalších izolačních vrstev nebo složitých konstrukčních úprav. Hodí se pro novostavby i rekonstrukce – všude tam, kde je potřeba splnit normy a zároveň zůstat u klasického způsobu omítání.
Weberdur akustik posílí R'w příček až o 22 decibelů
Ve stavební praxi se neprůzvučnost řeší také vhodným výběrem příčkového zdiva. Základem bývají cihly označené jako „AKU“ (mají například vyšší objemovou hmotnost nebo integrovanou izolaci). K finálnímu akustickému výkonu příčky ale přispívá i její povrchová úprava – a právě tady do hry vstupují speciální omítací hmoty.
Jádrová omítka weberdur akustik je přímo navržena jako systémová součást akustických příček. Hodí se na keramické cihly, beton i různé druhy tvárnic a nabízí skvělé parametry:
- Pevnost v tlaku ≤ 2,5 MPa
- Přídržnost k podkladu ≥ 0,2 MPa
- Tepelná vodivost ≤ 0,47 W/mK
- Vysoká objemová hmotnost – cca 1 350 kg/m3
Neprůzvučnost příčky díky ní vylepšíte o 19 dB, stačí přitom nanést 15mm vrstvu na jednu stranu zdi. Pokud stejně tenkou vrstvou omítnete obě strany příčky, dojde ke zlepšení R'w o celých 22 dB.
Snadná aplikace pomocí stroje i ručně
Omítku využijete především pro strojní zpracování. Pokud nemáte vlastní zařízení, můžete si jej zapůjčit přímo od Weber – vhodný stroj vám zajistí obchodní zástupci značky ve vašem regionu. Díky snadné zpracovatelnosti ale weberdur akustik bez problémů nanesete i ručně.
Před omítáním s weberdur akustik nezapomeňte řádně připravit podklad – ideálně cementovým špricem weberdur podhoz MC 665, následně navlhčit a omítat ve vrstvě mezi 10–25 mm. Optimální je právě tloušťka 15 mm, při níž se provádělo zkušební měření. Na 1 m2 plochy v této tloušťce potřebujete přibližně 24 kg suché směsi.
Omítka se následně nechá vyzrát a cca po 4–5 dnech ji můžete opatřit štukovým povrchem – například pomocí weberdur štuk IN nebo weberdur štuk UNI. S barevným nátěrem se doporučuje počkat alespoň 14 dnů. Předejdete tak reakci volného hydroxidu vápenatého Ca(OH)2 s pigmenty přítomnými v nátěru a následnému vzniku nežádoucích barevných skvrn.
Díky Weber omítce splníte zvukově izolační normu
Požadavky na zvukovou izolaci mezi místnostmi stanovuje norma ČSN 73 0532. V praxi ale není vždy snadné normovaných hodnot dosáhnout. Vzduchová neprůzvučnost může být ve finále nižší než projektovaná – třeba kvůli změně materiálů, tenčí skladbě stavebních konstrukcí nebo nedotaženým detailům.
V takových případech funguje weberdur akustik jako nástroj, kterým lze na stavbě cíleně „ubrat“ přebytečné decibely. Použití akustické omítky je navíc méně náročné než dodatečné opláštění konstrukce SDK předstěnou nebo aplikace těžkých přizdívek. Nevyžaduje žádné montážní příslušenství ani zásahy do konstrukce – zkrátka jde o standardní omítací proces s přidanou hodnotou.
Řešíte, jak se zbavit hluku v interiéru? Zeptejte se na akustickou omítku u technických specialistů z Weber. Poradí vám s aplikačním postupem a navíc spočítají orientační spotřebu materiálu. Celou službu máte zdarma.

Dodavatel a výrobce vysoce kvalitních štukových a tepelně izolačních omítek, fasádních, zateplovacích a sanačních systémů, nátěrů, pastózních omítek, suchých maltových směsí, vyrovnávacích a samonivelačních podlahových hmot, lepidel na obklady a dlažbu.