Využití nanotechnologií v architektuře a stavebnictví je téma dalšího ze série článků , které připravujeme společně s Českou komorou lehkých obvodových plášťů (ČKLOP) vždy s připomínkou základních směrnic a evropských norem.
Společně s Českou komorou lehkých obvodových plášťů (ČKLOP) jsme připravili vhled do oboru stavebního skla. Problematika je v článku pojednána z pohledu dlouhodobých zkušeností členů ČKLOP zejména s fasádami s tepelně tvrzenými skly. Zaměříme se nejenom na samotné technologie, ale také na bezpečnost a ekologické aspekty staveb.
TZB-info doporučuje Společně s Českou komorou lehkých obvodových plášťů (ČKLOP) připravujeme sérii článků na dané téma s připomínkou základních směrnic a evropských norem. Tentokrát je to směrnice o metodách a možnostech posuzování některých vad zabudovaných otvorových výplní z plastových a dřevěných profilů. Směrnice vznikla z důvodu absence evropských a technických norem, odsouhlasila ji technická komise ČKLOP a byla vydána se souhlasem ředitele ČKLOP.
Recenzovaný Ďalší z ocenených článkov konferencie JUNIORSTAV sa venuje skleneným konštrukciám. V miestach uchytenia dochádza k vzniku zvýšených napätí, ktoré môžu byť pre návrh skleného prvku rozhodujúce. Súčasné normy ponúkajú odporúčania pre minimálne vzdialenosti umiestnenia skrutkového spoja od okraja. Pre overenie detailov sú používané modely v software-i na báze MKP. V tomto príspevku je porovnaný vplyv vzdialeností skrutkového spoja od okraja a hrúbky materiálu na hodnotu maximálneho napätia na okraji otvoru pri pôsobení zaťaženia v rovine skleného prvku.
Recenzovaný Velikost solárních zisků transparentními plochami obálky budovy je závislá především na velikosti a orientaci zasklení a celkové propustnosti slunečního záření g. Velké prosklené plochy zajišťují tedy při vhodné orientaci velké solární zisky, jsou ale také nejslabším místem tepelněizolační obálky budovy. Pomocí počítačové simulace byl vypočítán vliv kombinace součinitelů prostupu tepla zasklení Ug a celkové propustností slunečního záření g na měrnou potřebu tepla na vytápění vybraného energeticky pasivního domu. Příspěvek pojednává o energetické bilanci okenních výplní pro různé kombinace parametrů zasklení v souvislosti s jejich orientací.
Společnost PKS okna se v oblasti inovací zaměřuje nejen na pokrok ve vývoji jednotlivých výrobků, ale za mimořádně důležité považuje i změnu přemýšlení o procesu výroby jako takovém. Proto divize Eurookna, která je součástí společnosti, prošla za poslední měsíce velkou proměnou, kdy se z podstatné části změnila technologie výroby.