Proč sklo praská a jak tomu předejít?
Pokud pochopíme, proč sklo praská, můžeme poškození zasklení předejít – správnou volbou vhodného typu skla, a také tím, že se vyhneme chybám při jeho používání. Nejčastější příčinou praskání skla je teplotní šok, tedy pnutí, které vzniká při lokálním nerovnoměrném zahřátí skla na vysokou teplotu. Dalším důvodem poškození celistvosti může být to, že sklo nevydrží mechanické a statické zatížení – to bývá důsledek nevhodného statického návrhu zasklení.
V článku Proč sklo praská a jak tomu předejít se dočtete:
- Jakou teplotu vydrží sklo?
- Jak vyzrát na teplotní šok při výběru skla?
- Chraňte sklo před teplotním šokem při používání
- Pozor na posuvné portály
- Prevence teplotního šoku v průběhu stavby
- Záleží i na vhodném statickém návrhu zasklení
- Rozdíl nadmořské výšky mezi výrobou a instalací izolačních skel
- Další rizikové faktory pro praskání izolačních skel
- Praskání v důsledku vměstků sulfidu nikelnatého uvnitř hmoty skla
- Konzultace s odborníky se vyplatí
Jakou teplotu vydrží sklo?
Pro různé druhy skel platí různé limity pro schopnost odolat rozdílu teplot bez poškození. Teplotní limit pro drátosklo je 23 °C, pro běžné plavené sklo float s řezanými hranami 25–30 °C, běžné plavené sklo float s broušenými hranami 35–40 °C a tepelně tvrzené neboli kalené sklo odolá teplotnímu rozdílu až 200 °C. Pokud dojde k překročení limitů, ve skle vznikne extrémní pnutí, kterému se říká teplotní šok nebo termální lom, a praskne.
Jak vyzrát na teplotní šok při výběru skla?
Praskání skla v důsledku teplotního šoku můžete již při výběru skel předejít tím, že pro zasklení, u kterého hrozí přehřátí, vyberete tepelně tvrzené (kalené) sklo SGG SECURIT (ESG) s odolností vůči teplotě až 200 °C, které je současně mnohem odolnější proti nárazu než netvrzené sklo. Pokud se rozbije, rozpadne se na množství drobných kousků s tupými hranami a zabrání tak zranění.
Chraňte sklo před teplotním šokem při používání
V průběhu používání může dojít k praskání skla v důsledku nerovnoměrného zahřívání, když je část skla vystavena vysoké teplotě ze slunečního záření a část je zastíněná nábytkem či jinými předměty, částečně vytaženými žaluziemi nebo reklamními polepy či nálepkami. Toto riziko je velmi reálné u oken s běžným floatem tzn. netvrzeným sklem, které vydrží teplotní rozdíl maximálně 40 °C.
Pokud tedy nemáte okno zasklené odolnějším tepelně tvrzeným sklem, měli byste se vyvarovat například umístění nábytku či velkých květináčů v těsné blízkosti skla zevnitř i zvenčí, částečného stažení žaluzií a nalepování jakýchkoli polepů. V zimě může nerovnoměrnou teplotu a termální lom způsobit třeba vrstva sněhu na části okna nebo topné těleso umístěné v těsné blízkosti skla.
Pozor na posuvné portály
Velkoplošné posuvné HS portály jsou z hlediska možného poškození teplotním šokem velmi rizikové. V otevřeném stavu dochází k překrytí tabulí, takže znásobením trojskla vznikne prakticky šestisklo s minimálním nebo žádným prouděním vzduchu mezi tabulemi. V letním slunečném počasí teplota v meziprostoru může stoupnout až na 80 °C. Situaci mohou ještě zhoršit venkovní stříšky nebo vnitřní žaluzie či závěsy. Proto je u posuvných portálů velmi důležitá skladba trojskel.
Pokud skla, která při otevření stojí naproti sobě, jsou tepelně tvrzená (ESG), prostřední vrstvy uvnitř trojskel jsou s broušenou hranou (případně také kalená) a krajní plochy jsou z vrstveného skla SGG STADIP (VSG) s bezpečnostní PVB fólií (nutné kvůli bezpečnosti), riziko poškození v důsledku teplotního šoku se sníží na minimum.
Posuvné portály – jak lépe?
Prevence teplotního šoku v průběhu stavby
Abyste materiál nevystavili riziku tepelného šoku, zvýšenou pozornost je třeba věnovat také balení a uskladnění skla při přepravě či na staveništi. Častým problémem v rozestavěných objektech bývá odstranění částí obalu uskladněného skla, na které svítí slunce, nebo částečné zastínění skla papírem, polystyrenem, deskami, černou fólií či matracemi kvůli neprůhlednosti, případně také umístění stavebního materiálu, lešení či obytných buněk v těsné blízkosti skel. Mezi zastíněnou částí plochy skla, která se přehřívá, a nezastíněnou, která je chladnější, vznikne neudržitelné pnutí a sklo v místě termálního lomu praskne.
Záleží i na vhodném statickém návrhu zasklení
Návrh složení trojskla musí zohlednit:
- požadavky na mechanickou odolnost – zatížení:
- větrem
- lineární či zábradlí – pendulum test
- tlakem v dutině a rozdílem teplot (u izolačních skel)
- limitní napětí
- bezpečnostní faktory
- požadavek na maximální průhyb (normy, estetika)
Pokud se při plánování zasklení neodhadne míra statického a mechanického zatížení, může dojít k poškození skla nárazem či nadměrným zatížením. V případě rizika rozbití je lepší zvolit tepelně tvrzené (kalené) sklo SGG SECURIT (ESG), které je pětkrát odolnější vůči nárazu než klasické plavené sklo a odolává teplotnímu rozdílu až 200 °C.
Pokud jde o aplikaci se zvýšeným rizikem poškození a vysokými nároky na bezpečnost (zábradlí, nadhlavové zasklení…), doporučuje se volba vrstveného skla SGG STADIP či SGG STADIP PROTECT (také známé jako vrstvené, laminované neboli VSG sklo) s bezpečnostní PVB fólií, která v případě poškození udrží popraskané sklo vcelku až do výměny.
Rozdíl nadmořské výšky mezi výrobou a instalací izolačních skel
Praskání skla může způsobit i to, že nadmořská výška místa výroby a místa instalace izolačního trojskla se výrazně liší. Pokud je tento rozdíl větší než 500 m, je nutné eliminovat riziko praskání úpravou tlaku v meziskelních dutinách izolačního skla přístrojem ALTIMETER (pro argonovou výplň) nebo použitím ventilku SWISSPACER AIR (pro vzduchové výplně).
Další faktory, které zvyšují riziko praskání vlivem kritického tlaku v prostoru mezi vrstvami izolačního trojskla jsou: sezónní klimatické změny, náhlé teplotní změny, rozdíly v tlaku vzduchu, široké distanční rámečky, kriticky krátká jedna strana izolačního skla nebo výrazný nepoměr stran izolačního skla.
Další rizikové faktory pro praskání izolačních skel
Širší distanční rámečky zvětšují průhyb tabulí v trojskle, který může způsobit prasknutí. Asymetrické složení trojskla také zvyšuje průhyb tenčích tabulí, které mohou prasknout. Rozdílný poměr stran trojskla s výrazně krátkou jednou stranou také představuje riziko. Použití meziskelních žaluzií v kombinaci s výše uvedenými faktory riziko praskání zvyšuje.
V uvedených případech lze riziko praskání snížit správným statickým posouzením a volbou vhodného složení izolačního trojskla, posouzením rizika prasknutí tepelným šokem, použitím užších distančních rámečků, zapojením ESG skel, tabulí s broušenými hranami a rozumné tloušťky skel do skladby a řešením tlaku v dutinách pomocí SWISSPACER AIR nebo Altimetru.
Šířka distančních rámečků
Symetrie/asymetrie skladby
Rozměry/poměry stran a riziko prasknutí skla
Doporučené minimální délky hrany skla
Složení izolačního skla | Složení izolačního skla |
---|---|
4-16-4 | 450 |
4-12-4 -12-4 | 600 |
4 -18-4-18-4 | 750 |
8 -12-4 -12-4 | 800 |
6-18-4 -18-6 | 900 |
8-18-4-18-4 | 1 000 |
Praskání v důsledku vměstků sulfidu nikelnatého uvnitř hmoty skla
Společnost Saint-Gobain Glass nabízí v případě tvrzeného skla doplňkovou tepelnou úpravu – prohřívání neboli HST (Heat-Soak Test), která slouží k minimalizaci rizika samovolného prasknutí tvrzeného skla, které ve výjimečných případech může vzniknout jako následek výskytu vměstků sulfidu nikelnatého uvnitř hmoty. Technologie prohřívání riziko tohoto praskání snižuje na 0,025 %, což znamená jediný případ prasknutí na 400 tun skla.
Konzultace s odborníky se vyplatí
Oprava prasklého skla je komplikace, které je lepší předejít. Proto se při plánování zasklení vyplatí konzultovat všechna rizika poškození skel s odborníkem. Analýza rizik prasknutí teplotním šokem a statického zatížení, správné naplánování složení zasklení a mnoho dalších analýz a doporučení od specialisty vám může ušetřit spoustu potíží, které by mohly nastat v důsledku prasknutí skla. Dobrým důvodem je i cena výměny skla v oknech v případě prasknutí či rozbití skla a technické či logistické komplikace spojené s opravou prasklého či rozbitého okna. Specialistu ze Saint-Gobain Glass pro konzultaci kontaktujte zde.
Saint-Gobain Glass nabízí skleněná řešení pro fasády, okna a interiéry, která jsou udržitelná a výkonná. Jsme jedničkou v Evropě a dvojkou na světě v oblasti plochého skla s 9 000 zaměstnanci v 16 zemích, které podporuje 33 výrobních linek na základní sklo.