logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Zasklení
Archiv článků od 16.4.2012 do 25.3.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

25.3.2013
Ing. Miroslav Zapletal, Ing. Petr Sláčík, Zkušebna stavebně truhlářských výrobků, Lesnická a dřevařská fakulta, Mendelova univerzita v Brně

Příspěvek se zabývá klasifikací a klasifikačními třídami zkoušených vlastností oken a vchodových dveří z hlediska využitelnosti pro použití v praxi. Tyto klasifikační třídy jsou velmi důležité pro využití dosažených funkčních vlastností otvorových výplní pro použití výrobků v ČR.

26.2.2013
Ing. Roman Šubrt, VŠTE České Budějovice, Ing. Zdeněk Petrtyl, Ing. Martin Škopek

V České republice nejsou v současnosti žádným předpisem stanoveny požadavky podle třídy odolnosti vůči zatékání, které musí otvorové výplně splnit. Do doby vydání příslušné ČSN, která tyto požadavky bude závazně specifikovat, se doporučuje řídit se doporučenými hodnotami třídy vodotěsnosti podle ČSN EN 14351-1+A1:2011, které jsou obsaženy v informativní Národní příloze.

27.11.2012
Ing. Roman Šubrt, VŠTE České Budějovice

Otvorové výplně jsou důležitou součástí obálky budovy. V současné době prožívají téměř skokový vývoj, přitom v ČR není norma, která by určovala vlastnosti otvorových konstrukcí po zabudování. Zároveň výčet všech požadavků na okna je rozsáhlý, a při tom velmi nepřehledný. Tento stav vedl ke vzniku knihy OKNA, z níž vyjímáme shrnutí požadavků na otvorové výplně.

jansen
8.11.2012
KÖNIGFRANKSTAHL s.r.o., Ing. Jiří Handl

V posledních dvaceti letech se stala oblast prosklených fasád a světlíků dominantou pro hliníkové konstrukční systémy. Jsou ovšem určité typy konstrukcí, kde se s velkou výhodou uplatní profily ocelové. Kromě oblasti obnovy historických objektů s ocelovými výplněmi sou to především staticky náročné prosklené konstrukce, kde se plně využijí pevnostní charakteristiky oceli.

1.11.2012
IKATES, s.r.o., Ing. Jiří Stránský

Protože tepelné ztráty okrajů skla negativně ovlivňují celkovou hodnotu součinitele prostupu tepla celého okna, byly postupně zaváděny do výroby materiály distančních rámů s výrazně nižší hodnotou součinitele tepelné vodivosti než měl do té doby majoritní hliník. Pro distanční rámy z těchto materiálů se zažil termín „teplý rámeček“ nebo též „tepelně zlepšený distanční rámeček“.

24.10.2012
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Nové izolační sklo THERMOBEL TG ANTI-FOG je dalším významným krokem společnosti AGC ve vývoji izolačních skel. Téměř dokonalá izolace v podobě užití plastových, dřevěných nebo hliníkových oken, případně hliníkových fasád se zasklením formou izolačních trojskel s sebou přináší některé nepříjemné průvodní jevy, například zamlžení oken z exteriéru.

18.10.2012
SULKO s.r.o.

Trh s okny vstupuje do zcela nové epochy. Magická hranice součinitele prostupu tepla Uw = 0,50 W/m²K, kterou se dosud marně snažila překonat ta nejlepší evropská okna, konečně padla. Nové supertěsné okno SULKO Profi+ se čtyřkomorovým zasklením dosahuje rekordní izolace tepla, v níž dvojnásobně překonává i moderní plastová a dřevěná okna, a splňuje dokonce i evropské požadavky na úsporné domy pro rok 2020.

17.10.2012
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

V Hradci Králové probíhá odborný seminář Otvorové výplně stavebních konstrukcí 2012. Letošní již sedmý ročník se věnuje vlastnostem oken, požadavkům na výrobky i na dokončenou konstrukci, zkoušení oken a jejich správnému zabudování. Vybrané postřehy nabízíme v následujícím článku.

internorm
6.10.2012
Internorm-okno, s.r.o.

Ve firmě Internorm vládne slavnostní nálada: v polovině července 2012 dosáhla značka s vedoucím postavením na evropském trhu oken rekordního čísla 20 miliónů prodaných oken a dveří. Úspěšný rodinný podnik zaměstnávající více než 1 850 pracovníků i nadále udržuje dobrý kurs. Díky novým výrobním linkám v závodech v Traunu a v Lannachu se do konce roku 2012 zvýší denní výrobní kapacita ze 4 000 na 4 500 jednotek.

25.9.2012
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group, kolektiv autorů: Ing. P. Hotový, Ing. D. Kelich, Ing. I. Státníková a Ing. A. Šikyňová

S nárůstem velkých prosklených ploch v moderních budovách nastává otázka, jak správně navrhnout zasklení z pohledu estetiky, osvětlení, tepelných ztrát, bezpečnosti, akustiky, statiky a mnoha dalších hledisek. Komplexní kvalitu budov nejlépe posuzují certifikační nástroje jako jsou BREEAM, LEED, SBToolCZ, apod. V tomto článku přiblížíme kroky ve vývoji skla, které mají příznivý vliv na zlepšení kvality budovy.

24.9.2012
Internorm-okno, s.r.o.

Standardní sklo od Internormu se vyznačuje speciální vrstvou SOLAR+. Toto izolační trojsklo vykazuje extrémně vysoké tepelně izolační vlastnosti, navíc má jeho celkový energetický činitel prostupu (t.z. hodnota g) hodnotu, které lze jinak dosáhnout pouze s dvojsklem. Z důvodu tohoto zvláštního poměru tepelné izolace skla (Ug) a energetického prostupu (hodnota g) se tato skla perfektně hodí pro osazení do solárních staveb.

11.9.2012
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Opravdu dobře tepelně izolovaný dům nebo administrativní budova je dnes již nutností. Téměř dokonalá izolace ale s sebou přináší některé nepříjemné průvodní jevy, například zamlžení oken. Fyzikální zákony jsou neúprosné. Pokud je venku velmi chladný a zároveň vlhký vzduch, dochází na vnějších sklech izolačního zasklení ke kondenzaci vody.

27.8.2012
Ing. Iva Ambrožová, Ing. Petr Horák, Ph.D.

Při energetickém hodnocení budov, jak v energetickém auditu, tak i v průkazu energetické náročnosti budov, je nezbytné správně určit energetickou bilanci posuzovaného objektu. Klíčovými hodnotami jsou tepelné ztráty a tepelné zisky, které jsou výchozí pro stanovení potřeby a spotřeby energie na vytápění a chlazení. Energetická náročnost budovy se počítá dle normy ČSN EN ISO 13790. Článek poukazuje na úskalí výpočtu tepelných zisků zasklení ze slunečního záření. Porovnává stávající metodiku se staršími způsoby výpočtu. V závěru článků je uveden příklad výpočtu dle jednotlivých metodik v rámci otopného období.

31.7.2012
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Společnost AGC získala certifikát k používání značky Český výrobek pro svou kompletní výrobkovou řadu izolačních skel Thermobel, vyráběných ve svých pěti závodech v rámci České republiky. Touto značkou Český výrobek bude společnost AGC všechny své produkty označovat od července 2012.

interiérové sklo
29.6.2012
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Stavíte dům nebo renovujete svůj současný interiér? Dívejte se v sobotu 30. 6. od 18 hodin na pořad Jak se staví sen. V rámci pořadu bylo v rekonstruovaném bytě použito mimo jiné lakované sklo se saténovou povrchovou úpravou Matelac Silver Bronze a lakované sklo se saténovou povrchovou úpravou Matelux. Nenechte si ujít tento díl a získejte tak inspiraci pro použití skla v interiéru.

27.6.2012
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

V současné architektuře se sklo uplatňuje stále více. Díky výzkumům a inovacím výrobců se na trhu objevují i takové materiály, které vylepšují estetické a technické vlastnosti skla. Může například poskytovat protisluneční ochranu i tepelnou izolaci při zachování dostatečné prostupnosti světla a významně se tak podílet na nízkoenergetické koncepci staveb.

14.6.2012
Sapa Building System s.r.o. , Christophe Leenaert, Project Manager

Sektor zdravotnické péče v Belgii plánuje v blízké budoucnosti několik nových stavebních projektů a rekonstrukcí nemocnic. Pracovní skupina společnosti Sapa Building System – Lichtervelde – dala podnět WTCB k napsání objektivního postupu pro vznik pravidel upravujících odolnost okenního kování proti úniku z vyšších pater budov.

lakobel
24.4.2012
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Společnost AGC úzce spolupracovala s designéry a odborníky, aby přesně definovala nadcházející trendy v interiéru. Výsledkem pak byla klíčová slova autentičnost, tradice a přirozenost. Nové trendy v designu se odrážejí ve spojení jedinečných škál lakovaných skel, lesklého skla Lacobel a saténového skla Matelac od společnosti AGC Glass Europe.

16.4.2012
Ing. Ján Szabó, Stavebná fakulta STU, Bratislava

Transparentní výplňové konstrukce se speciálními vlastnostmi. Solární diodové zasklení s absorpčním zeleným sklem jako pasivní solární systém s možností otáčení v konstrukci okna ve dvou polohách. Duální možnost regulace tepelných zisků z přímého a difuzního solárního záření. Provedená měření na Stavební fakultě STU a vyhodnocení výsledků.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.