Následující článek je výňatkem z publikace Marcely Počinkové, Danuše Čuprové a kolektivu - Úsporný dům, kterou v Edici 21. století vydalo Vydavatelství ERA.
Kromě souhrnné informace o zákonech, vyhláškách a nařízeních vlády stojí za pozornost autorem zpracované a v článku zařazené základní aspekty mající dopad z vyhlášek (obecně závazných) na bezpečnost provozu kotelen s kotli na plynná paliva. Článek uvádí rovněž základní normativní dokumenty relevantní ke kotelnám s kotli na plynná paliva a to jak ČSN, tak TPG, TDG a TD.
Rychlejšímu rozšíření využívání obnovitelných energií brání několik překážek. Kromě těch "ekonomických nevýhod" záměrně vytvořených zájmovými skupinami dodavatelů a distributorů neobnovitelných energií je jedna závažná. Tou je nestabilita dodávek tepla pro vytápění a přípravu TUV. Kombinace obnovitelných energií se zemním plynem je jedním z možných řešení.
Otázka zásobování zemním plynem je nesmírně důležité téma pro celou evropskou politiku, neboť v západní Evropě se očekává zvyšování spotřeby zemního plynu. Tato dlouhodobá perspektiva, kterou celosvětově oznamovaný přechod k využívání maximálně ekologicky šetrných energií představuje, znamená pro Transgas, a. s. zásadní výzvu.
Portál TZB-info se i letos podílí na pořádání doprovodného programu veletrhu Aqua-therm. Zajímavé přednášky a diskuse budou probíhat hned od prvního dne, který je věnován vytápění zemním plynem a perspektivě jeho dalšího rozvoje v kontextu aktuálního zvýšení cen, nové legislativě pro plynové kotelny, komíny a energetické audity. Srdečně Vás zveme.
Doprovodný program doplňuje novou sekci veletrhu Nízkoenergetická výstavba. Pokračováním založené tradice je Konference TZB-2004, která probíhá od úterý 23.11. do pátku 26.11.2004. TZB-info je nejen hlavním mediálním partnerem, ale opět i jedním z pořadatelů. Konference TZB-2004 je letos nově zařazena i do Programu celoživotního vzdělávání ČKAIT.
Plynná paliva, a zde máme na mysli především zemní plyn, ale též i propan-butan (LPG), jsou v současné době nejčastěji používaným palivem k otopu kotlů, zejména pak v nízkotlakých kotelnách. Plynné palivo má oproti např. pevným palivům řadu výhod, např. snadná dopravitelnost ke kotlům, vysoká účinnost spalování a příznivý dopad na ochranu ovzduší.
Ze základních tepelně technických parametrů plynových spotřebičů jako je příkon, výkon a spotřeba plynu lze sestavit výkonovou bilanci a stanovit účinnost spotřebiče. Bilance a účinnost pak jsou základním podkladem k návrhu opatření na snížení ztrát a zvýšení hospodárnosti provozu plynových spotřebičů, především pak kotlů.
Pro navrhování, zřizování a provoz kotelen s kotli s hořáky spalujícími plynné palivo platí již od roku 1985 ČSN 07 0703 Plynové kotelny. Tato ČSN doznala již 6 změn a v současné době je technickou veřejností hodnocena jako zastaralá, už jenom pro řadu změn obecně závazných právních předpisů a ČSN relevantních k problematice plynových kotelen.
Na veletrhu a doprovodném programu se očekává na praxi zaměřená výměna informací o dosavadních kooperačních zkušenostech. Poznatky z českého hospodářství jsou zde velmi žádané. Na řadu přijdou především otázky související s tím, jak by mohly vypadat úspěšné kooperační modely. Důležitý materiál na téma zásobování pitnou vodou a odpadní vody předloží na kongresu 9. září Max Hammerer. Na konkrétních příkladech z Rakouska se zde budou prezentovat různé kooperační modely z oblasti vodního hospodářství.
Nejdůležitější novinkou ve Sbírce zákonů za měsíc červen je úplné znění zákona o obecné bezpečnosti výrobků, který zajišťuje, aby výrobky uváděné na trh nebo do oběhu byly z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví pro spotřebitele bezpečné. Z pohledu výrobků pro TZB je velmi důležité jeho vymezení vůči další platné legislativě, například zákonu o technických požadavcích na výrobky a zákonu o ochraně ovzduší.
Záměnnost zemních plynů je vlastnost, která umožňuje náhradu jednoho typu zemního plynu zemním plynem z jiného zdroje, bez úprav nebo seřizování hořáků plynových spotřebičů. Základní podmínkou záměnnosti jsou blízké hodnoty Wobbeho čísel obou zaměňovaných zemních plynů. Přestože záměna svítiplynu za tranzitní zemní plyn byla v ČR ukončena v r. 1996, problematika záměnnosti je stále aktuální vzhledem k nezbytné diverzifikaci zdrojů zemního plynu dodávaného do ČR.