Nová generace stacionárních kondenzačních jednotek Junkers CerapurModul
Nová řada stacionárních kondenzačních jednotek CerapurModul se oproti stávající řadě rozšířila o model CerapurModul-Smart vhodný i do menších prostorů a o solární variantu CerapurModul-Solar pro propojení se solárními systémy s algoritmem SolarInside. CerapurModul-Smart se 75 l vestavěným vrstveným zásobníkem nabízí komfort přípravy teplé vody jako běžný 150 l zásobník. Mezi hlavní přednosti nové řady kotlů patří vysoká účinnost až 109 %, algoritmus SolarInside umožňující aktivní komunikaci se solárním systémem, zásobník s vrstveným ohřevem teplé vody, elektronická řídicí jednotka Bosch Heatronic® 3 s optimalizovaným režimem čerpadla. Kotle CerapurModul a CerapurModul-Solar mají k dispozici navíc úsporná elektronicky řízená čerpadla a funkci Eco pro přípravu teplé vody. Všechny tyto spotřebiče mají označení Ekologicky šetrný výrobek s třídou NOx 5 (< 70mg/kWh).
Junkers nabízí novou kompaktní generaci stacionárních jednotek CerapurModul ve třech provedeních: CerapurModul, CerapurModul-Solar a CerapurModul-Smart. Řadu CerapurModul ve výkonech 14, 22 a 30 kW složenou v jeden kompaktní celek s ECO vrstveným zásobníkem teplé vody o objemu 100 l (varianta 14 a 22 kW) nebo 150 l (varianta 30 kW). Obě jednotky CerapurModul-Smart a Solar jsou pak s výkonem 22 kW a vrstveným zásobníkem teplé vody o objemu 75/ 210 l. Mezi kompaktními jednotkami tak nová kompletní řada CerapurModul nabízí nejširší výkonové spektrum na našem trhu! Díky dodatečné zvukové izolaci jsou pak jednotky CerapurModul obzvláště tiché.
Ve spojení s elektronickou řídící jednotkou Bosch Heatronic 3 je pak zásadní změnou možnost propojení s novou generací regulace FR/FW. Ta umožňuje nejen připojení do solárních systémů, ale i využití patentovaného algoritmu SolarInside.
Velkou výhodou pro přepravu a instalaci je složení jednotky ze dvou dílů - kotlové jednotky a zásobníku. Pozicí kotle a zásobníku je tak vytvořen celistvý prvek o výšce 1515/1770/1860 mm, šířce 600 mm a hloubce 600 mm. Obzvláště kompaktními rozměry 1760/440/465 mm disponuje CerapurModul-Smart, kterému pro umístění stačí pouze cca 0,2 m2.
Jednotné připojení systému z pravé nebo levé strany, popřípadě z vrchu viz speciální příslušenství /s výjimkou jednotky CerapurModul-Smart /, zjednodušuje montáž, snižuje materiálové náklady a hlavně umožňuje variabilitu umístění samotné sestavy.
High-tech technologie přípravy teplé vody
Doposud nejvíce používané zásobníky s nepřímým ohřevem teplé vody ve spojení s plynovým kotlem mají až na speciální konstrukční výjimky jednu topnou spirálu. Pracují tak, že studená voda vstupuje do spodního prostoru zásobníku. Topná spirála, která plní funkci vnitřního sekundárního výměníku a je umístěna ve spodní části zásobníku, přenáší pak teplo z topného okruhu pro ohřev vody. Ohřátá voda vlivem přirozeného proudění stoupá vzhůru. V horním prostoru zásobníku je výstupní hrdlo pro odběr již ohřáté vody.
Velmi důležitou roli v provozu jednotky CerapurModul hraje zmíněný vrstvený zásobník, který obrazně řečeno slouží kotli jako podstavec. Nestandardní konstrukční řešení vrstveného zásobníku TV bez topné spirály je umožněno spojením v podstatě klasického kombinovaného plynového kondenzačního kotle, /kde je teplá vody ohřívána přímo na principu průtokového ohřevu v sekundárním deskovém výměníku/ s akumulačním zásobníkem teplé vody, /kde je ohřátá voda k dispozici v dostatečně velké zásobě/. Ohřátá teplá voda se zde vrství již od počátku shora a od tohoto principu je odvozen i název zásobníku - zásobník s vrstveným ukládáním teplé vody. Díky tomu je stále k dispozici dostatečné množství teplé vody. Moderní vrstvený způsob přípravy teplé vody umožňuje dosahovat až o 17 % vyšší účinnosti a rychlosti ohřevu teplé vody než u běžných zásobníků klasické konstrukce.
Efektivní využití kondenzace pro přípravu teplé vody
Vrstvený zásobník teplé vody je propojen s kotlem přes deskový výměník. Deskový výměník s 33 plochými nerezovými lamelami se stará o vysoce účinný ohřev vody a vrstvený zásobník pomocí čerpadla akumuluje připravený požadavek. Akumulaci zásobníku podporuje speciální nerezové čerpadlo určené pro pitnou vodu. Čerpadlo do zásobníku ohřátou vodu vrství přes deskový výměník do chvíle, kdy čidlo NTC zaznamená dosažení požadované teploty. Pak se čerpadlo vypne. Stejným způsobem čerpadlo sepne zjistí-li čidlo NTC pokles teploty ve vrstveném zásobníku o 5 °C. Tento pokles teploty vzniká odběrem ohřáté vody. Díky ohřevu TV přes deskový výměník a jejím následným ukládáním po vrstvách do zásobníku zde může probíhat nezávisle vrstvení TV v zásobníku a odběr TV na principu průtokového ohřevu najednou.
Tato možnost ohřevu vody pomocí vrstveného zásobníku zaručí uživateli vysoký komfort i při déle trvajícím odběru teplé vody. Výhodou spojení kondenzačního kombinovaného kotle s vrstveným zásobníkem je schopnost kotle pracovat v kondenzačním režimu i po celou dobu přípravy a odběru teplé vody. Stupeň využití kondenzačního režimu se v ročním vyúčtování podstatně zvýší! Pro konečného uživatele to znamená efektivnější využití přídavného tepla obsaženého ve spalinách a mnohem menší provozní výdaje za nastavený vysoký komfort teplé vody.
Jak tato jednotka pracuje ?
Kondenzační kotel přináší největší úspory při nízkých pracovních teplotách. Při připojení optimálně navržené topné soustavy s nízkými pracovními teplotami a využitím dodatečného tepla ve spalinách, lze uspořit oproti klasickým standardním kotlům až 25% nákladů za topnou sezónu. To je již známé, a v praxi ověřené. Ale u používaného spojení kondenzačního kotle v sestavě se zásobníkem teplé vody s klasickou topnou spirálou, pracoval kotel v nepříznivém poměru vysokých nabíjecích teplot zásobníku. Žádoucí snížení nabíjecí teploty z běžných 80°C pod potřebnou hranici 60°C nebylo možné, protože se neúměrně prodloužil čas nabíjení zásobníku a zkrátila se tak doba provozu v kondenzačním režimu.
Použití ohřevu teplé vody přes deskový výměník v kondenzačním kotli mezní teplota naopak snižuje. Připojením akumulačního zásobníku pro takto ohřátou vodu pak dostáváme jednotku kondenzačního kotle se zásobníkem s vrstveným ukládáním (ohřevem) teplé vody, která prezentuje ideální sestavu zdroje tepla nejen z pohledu ještě úspornějšího provozu, ale i z pohledu vyšších technických parametrů.
Spalovací komora kotle je ze slitiny AL-Si-Mg , nerezový hořák, ventilátor s proměnnými otáčkami pro regulaci výkonu, dále NTC čidlo pro sledování náběhové teploty, NTC čidlo pro sledování teploty spalin, NTC čidlo pro teplotu zpátečky, zapalovací a ionizační elektrody to vše v jedné oddělené komoře. Ostatní díly jimiž jsou trojcestný motorický ventil na 24 V, expanzní nádoba 12 litrů s automatickým odvzdušněním, oběhové čerpadlo s proměnnými charakteristikami, případně u CerapurModul-Smart se třemi rychlostmi a elektronická deska, která řídí provoz a kontroluje funkce - deska Bosch Heatronic 3 doplňují zbylou část prvků zajišťujících spolehlivý provoz nové stacionární jednotky CerapurModul.
Optimalizovaný režim čerpadla
U nové řady kotlů CerapurModul funguje optimalizovaný režim čerpadla ve spojení s ekvitermní regulací a elektronickou řídicí jednotkou Bosch Heatronic® 3. Optimalizovaný režim se aktivuje, jakmile se dostane pokyn od ekvitermní regulace. Tento optimalizovaný režim čerpadla šetří náklady na energii, neboť čerpadlo se přizpůsobí hydraulickému režimu zcela automaticky - běží jen tehdy, pokud je teplo skutečně požadováno.
Funkce Eco pro přípravu teplé vody
Zásobník s vrstveným ohřevem teplé vody efektivně využívá energii, a tím šetří peníze, neboť náklady na přípravu teplé vody jsou výrazně nižší než u běžných zásobníků. Mimo výhod efektivních zásobníků s tímto ohřevem můžete u kotlů CerapurModul a CerapurModul-Solar využívat navíc novou funkci Eco pro přípravu teplé vody, která přináší navíc až 10 % úsporu energie. V rámci této funkce si můžete vybrat režim "Comfort" nebo obzvláště úsporný režim "Eco". V režimu "Eco" se ohřívá pouze část zásobníku, a přesto máte k dispozici dostačující množství teplé vody bez ztráty komfortu. V úsporném režimu "Eco" lze tak snížit ztráty způsobené přirozeným chladnutím již ohřáté nevyužité vody.
U solární varianty kotle CerapurModul-Solar z tohoto režimu vyplývá ještě další výhoda - zvyšuje se objem vody, který může být ohřátý sluncem. Budete-li potřebovat větší množství teplé vody i v době, kdy není dostatek energie ze slunce, jednoduše změňte režim na "Comfort", tím jednotka CerapurModul ohřeje větší množství vody v zásobníku, ale přesto bude příprava teplé vody díky vrstvenému způsobu přípravy teplé vody velmi efektivní a rychlá viz schéma.
CerapurModul-Solar - slunce jako kompletní řešení
Za atraktivním vzhledem se skrývá high-tech technologie a kompletní solární vybavení, které umožňuje okamžité napojení solárních kolektorů. Bivalentní 210 litrový zásobník s vrstveným ohřevem zajišťuje maximální využití energie při minimálních nárocích na prostor. S kotlem CerapurModul-Solar a příslušnou ekvitermní regulací můžete podstatně snížit vaši celkovou spotřebu energie na vytápění a přípravu teplé vody. Díky patentovanému systému algoritmů SolarInside můžete k průměrné 60 % roční úspoře při přípravě teplé vody získat ještě další dodatečnou úsporu energie v podobě až 15 % při přípravě teplé vody a 5%u vytápění.
Co vše tedy tato nová jednotka uživateli přináší?
Díky kondenzační technice a technologii vrstveného ohřevu vody ušetří provozovatel tohoto zařízení především provozní náklady. Tím, že kondenzační jednotka CerapurModul využívá spalné teplo, dosahuje účinnost kotle až 109%. Efektivita ohřevu ve vrstveném zásobníku je tedy jednoznačně vyšší díky využití principu kondenzační techniky. Na rozdíl od běžných spotřebičů je pro tentýž účel a komfort zapotřebí menšího objemu zásobníku.
Ve srovnání se standardním zásobníkem teplé vody se zásobník s vrstveným ukládáním vyznačuje vyšším výkonem i množstvím ohřáté teplé vody a má podstatně kratší ohřev celého objemu zásobníku. V praxi to znamená, že např. u jednotky CerapurModul-Smart se zásobník s vrstveným ukládáním teplé vody o jmenovitém objemu 75 litrů se chová jako standardní zásobník s objemem 150 litrů a rozdíl v nabíjecím čase představuje snížení průměrné doby ohřevu z cca. 30 na 20 minut.
Navíc zde můžete využít volby funkce ECO, při níž poloha NTC čidla v zásobníku zmenšuje pohotovostní množství teplé vody a díky tomu opět snižuje provozní náklady!
Další důležitý parametr potěší majitele starších domů
kteří se rozhodnou pro modernizaci svého topného systému a budou se potýkat s problémem umístění - zejména nízkou stavební výškou. Základní výška sestavy o výkonu 14 kW je pouhých 151,5 centimetrů a při využití celé nabídky příslušenství pro odtah spalin, včetně odděleného vedení spalin a přívodu vzduchu, je možno umístit jednotku Junkers CerapurModul i do nízkých sklepů s problematickým odvodem spalin. V případě jednotky CerapurModul-Smart navíc ušetříte stavební prostor, protože potřebujete pro instalaci pouze 0,2m2.
Pro modernizaci malých bytových jednotek a pro výstavbu nových domů s malou tepelnou ztrátou jsou určeny varianty sestav s výkonem pro topný okruh již od 3 kilowattů.
Tepelná čerpadla, klimatizace, plynové kondenzační kotle, atmosférické kotle, elektrokotle, plynové průtokové ohřívače, zásobníky TUV, regulace, solární systémy.