Od září bude možné žádat o podporu na výměnu kotlů na tuhá paliva z programu NZÚ a NZÚ Light. Bude zahájen motivační program výměn všech uhelných kotlů, včetně třídy 3, s cílem jejich vymizení do roku 2034.
Nedávno se v médiích objevila zpráva, že se chystá zákaz plynových kotlů. To pochopitelně vyvolává mezi lidmi paniku, nebo alespoň řadu otázek, protože vytápění domů plynovými kotly patří stále mezi nejrozšířenější. A to i přesto, že v posledních dvou letech došlo mezi dodavateli zemního plynu doslova k zemětřesení. Pozor, to se však netýkalo propanu, který není, nebyl a nebude závislý na dodávkách plynu z Ruska.
Strojírensko-inženýringová společnost 2JCP z Račič u Štětí se specializuje na cleantech technologie. Po úspěšné spolupráci se Siemens Energy na vodíkových elektrolyzérech teď vyvíjí se společností KEW Technology, podporovanou britskou vládou, modulární zařízení, které dokáže ze syntetického plynu z odpadu či biomasy separovat velmi čistý vodík, průmyslový vodík a CO2. Výroba prvního pilotního zařízení v Račicích začne ještě letos. 2JCP se tak stane průkopníkem technologie, která má velký potenciál dalšího průmyslového využití v zelených sektorech energetiky.
Stabilita a bezpečnost topného oleje, optimalizace jeho nákupu do zásoby na rok i déle a v době nízké ceny, dlouhodobé zkušenosti, osvědčená technika a perspektiva opírající se o rostoucí podíl nefosilních topných olejů jsou argumenty, které nutí k zamyšlení. Chcete je znát podrobněji? Vyslechněte si odpovědi člověka, který se topnými oleji zabývá již desítky let.